1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Ulucami Meydanı ve merkez pazaryerinde büyük değişim
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulucami Meydanı ve merkez pazaryerinde büyük değişim

A+A-

Osmanlı yüzyıllar önce ilk şehircilik modeli olarak Bursa’Hisar’daki surların dışına taşıyıp yeniden planlarken, kent merkezini de Ulucami-Orhan Camii çevresinde kurgulamış. 

Dahası..

2 büyük caminin yaşamasını sağlayacak ekonomik gelir için planlanan tarihi hanlar bölgesi ticaretin kalbi olurken, camilerin yanındaki medreseler de eğitim merkezi olarak düşünülmüş.

Bugünkü Bursa’nın merkezi olan Atatürk Caddesi de aynı bölgede ve yakın zaman öncesine kadar tüm resmi dairelere evsahipliği yapıyordu.

O bakımdan, geçmişten bugüne merkezi değişmeyen bir kent olarak Bursa karşımıza çıkıyor.

Ancak…

Merkez olma özelliği değişmeyen bölgede şimdilerde büyük bir görüntü değişimi söz konusu.

Aslında…

Görüntü değişimi Recep Altepe’nin 2004-2009 arası Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönem Okçular Çarşısı’nın üstünün kapatılmasıyla başladı.

Altepe 2009-2014 döneminde bu kez Büyükşehir Belediye başkanı olarak Atatürk Caddesi’ndeki binaların dış cephelerini eski Bursa’ya uygun hale getirerek görüntü kirliliğini ortadan kaldırdı.

Aynı dönemde…

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Havlucular Çarşısı’nın üstünü otantik ahşap görüntüyle kapatarak düzenlemelere katıldı, Fevzi Çakmak Caddesi’nin Ulucami Batı Kapısı önünden geçen bölümünü ele aldı.

Şimdiyse…

Başkan Altepe iki farklı projeye start vermeye hazırlanıyor.

Öncelik de…

Atatürk Caddesi üzerinde bulunan tarihi belediye binasının hemen alt tarafındaki merkez pazaryeri ile çevresinde bulunan hanların elden geçirilmesinde.

Nitekim…

Pazaryerinin üstünün, Bursa’nın simgelerinden çınar yaprağı motifli kırmızı renk kaplamayla kapatılması için hazırlanan proje uygulama aşamasına geldi.

İhalesinde 560 gün süre verilen yüklenici firma son hazırlıklarına başlarken, kentin merkezindeki tarihi doku ile bütünleşik projeyle merkez pazaryeri artık yağmurdan ya da güneşten etkilenmeden dört mevsim rahat alışveriş yapılabilen bir mekan haline gelecek.
 

Ulucami Meydanı’na da düzenleme geliyor

 

Belli bir yaşın üstündeki Bursalılar anımsarlar… Yıllar önce Ulucami-Orhan Camii arası belediye otobüs duraklarıydı ve kentin her yerine buradan ulaşılırdı.

Ekrem Barışık döneminde tarihi çevre düzenlemesi sayesinde burası park haline dönüştü. Fakat havuzun ortasındaki anıt hep tartışma konusu oldu.

Şimdiyse…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe asıl hedefi Hanlar bölgesini ortaya çıkarmak olan yeni bir proje hazırlattı. Proje tamamlandığında Ulucami Meydanı olarak bilinen Orhangazi Parkı tarihi çevreyle uyumlu olacak.
 

Geçici pazaryeri için öneri var: Doğanbey’deki otobüs parkı 

 

Büyükşehir Belediyesi her şeyi hazır olan merkez pazaryerinin üstünün kapatılması projesine başlamak için, bölgedeki pazarcı tezgahları ile çevre hanlarda bulunan işyerlerinin boşaltılmasını bekliyor.

Ancak…

560 gün sürmesi planlanan çalışma sırasında hem pazarcıların, hem de alışveriş alışkanlığı olan tüketicilerin mağdur olmaması için geçici yer önerisi hazırladı.

Buna göre…

Tarihi belediye binasının hemen altında bulunan küçük meydan, Cumhuriyet Caddesi’ne kadar olan bölgedekilerle, Tuzpazarı’ndaki pazarcılara geçici yer olarak gösterildi.

Ne var ki…

Gösterilen alan, oradaki pazarcı ve hanların esnafı için yeterli değil.

Nitekim…

Adalet Partisi Bursa İl Başkanı Ahmet Yıldırım, pazaryerinin üstünün kapatılması çalışmaları tamamlanıncaya kadar daha uygun yer önerisinde bulundu:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’ye pazarcı ve hanlardaki esnafımız için geçici olarak Doğanbey’deki TOKİ konutları ortasında bulunan otobüs parkını öneriyorum.”

Düşüncesi şu:

“Bu yer Haşim İşcan Caddesi üzerinde bulunuyor. Önünde hem metro, hem belediye otobüsü olan geniş ve düzenli bir alan. Esnaf da tüketici de çok rahat eder.”
 

TEV bağışçılarını unutmadı, Ulucami’de mevlid okutup andı 

 

Dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim için burs desteği sağlamak için sessizce, ama karıncalar gibi çalışan TEV Bursa Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Çalışkan’la konuştuğumuzda, gurur dolu saatler yaşıyordu.

Aradığımızda…

Soyadına uygun bir tonlamayla “Uludağ Üniversitesi’nde şimdi diploma töreninden çıktım” dedi ve ekledi:

“15 bağışçımız ve yakınları için de Ulucami’de mevlid okutuyoruz, şimdi de oraya gidiyorum.”

Gerçekten de…

Kısa adı TEV olan Türk Eğitim Vakfı’nın farklı bir konumu var. Bursiyerin okul birincisi olmasının verdiği gururla bağışçıları Nebahat Akkoyunlu, Fatma Feriha Altıoğlu, Hanife Ateş, Saadet Baybalı, Rabia Biçen, Rıza Biçen, Nadire Celasun, Mehmet Çakal, İbrahim Çataloğlu, Ayşe Kelek, Zeki Müren, Hanife Özerek, Zekeriya Özerek, Hayri Tokaman, Necla Kitay Yazcıoğlu’nun ruhlarına mevlit okutma huzurunun aynı güne gelmesi de niyetin güzelliğini gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.