1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Uludağ İhracatçı Birliklerinin ocak ayı ihracat rakamları
Uludağ İhracatçı Birliklerinin ocak ayı ihracat rakamları

Uludağ İhracatçı Birliklerinin ocak ayı ihracat rakamları

Uludağ İhracatçı Birliklerinin (UİB) ocak ayı ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,3'lük artışla 1 milyar 792 milyon dolar olduğu bildirildi.

A+A-

Birliğin koordinatör başkanı Orhan Sabuncu, yazılı açıklamasında, son günlerde avro-dolar paritesindeki tarihi değişime dikkati çekti. Kurlardaki bu değişimin ihracatçıyı olumsuz etkilediğini vurgulayan Sabuncu, paritedeki değişimden etkilenen sektörlerin başında otomotivin yer aldığını belirtti.

 

Avronun, dolar karşısında değer kaybetmesinin ihracatçının önünü görmesini engellediğini ifade eden Sabuncu, "Örnek olarak biz otomotiv sektörünün 2015 ihracat hedefini 1,25 parite beklentisi üzerinden belirledik ve parite kaynaklı 1,3 milyar dolarlık bir kayıp öngördük. Halbuki 2015 yılı ortalaması 1,16’lara kadar düşmüş durumda. Parite yılı 1,20'lerin altında kapatırsa, ihracat kaybımız da doğal olarak artacaktır. Bu durumun devam etmesi halinde tüm sektörlerin 2015 hedeflerini revize etmeleri gündeme gelebilir" değerlendirmesinde bulundu. 

Sabuncu, Türkiye'nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 45'inin avro ile yüzde 47'sinin ise dolar ile yapıldığını hatırlatarak, "Dolayısıyla parite kaynaklı ihracat kaybının ağırlıklı olarak avro ile ihracat yapan sektörleri, ancak genel olarak da tüm ihracatımızı olumsuz etkileyeceğini görebiliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Dış ticaret açığındaki azalma

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2014 yılına ilişkin geçici dış ticaret verilerine de değinen Sabuncu, şunları kaydetti: 

"Geride bıraktığımız yıl içerisinde yaşanan sevindirici gelişmelerden biri de dış ticaret açığının azalmasıdır. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre dış ticaret açığı 2014 yılında yüzde 15,4 azalarak 99 milyar 859 milyon dolardan, 84 milyar 509 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, 2013'te yüzde 60,3 iken, geçen yıl sonu itibarıyla yüzde 65,1'e yükseldi."

UİB ihracat rakamları

UİB kanalıyla yapılan ihracat, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,3'lük artışla 1 milyar 792 milyon dolar oldu. 

UİB bünyesinde birliklerden Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), ocak ayında ihracatını yüzde 22 artırarak, 1 milyar 523 milyon dolar ihracata imza attı. OİB'in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 4,17 artarak, 19 milyar 800 milyon dolar oldu.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ihracatında ise düşüş yaşandı. Ocak ayında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 oranında azalan UTİB, 105 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. UTİB'in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 2,62 oranında artarak 1 milyar 397 milyon dolar oldu.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), ocak ayı ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 18'lik düşüş kaydederek 40 milyon dolar olarak gerçekleşti. UHKİB'in geriye dönük 12 aylık ihracatını da 8,6 oranında artırarak 562 milyon dolar rakamına ulaştı.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), ocak ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,27'lik bir düşüş göstererek, 12 milyon 751 bin dolara geriledi. UMSMİB'in geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 4,81 oranında artarak,185 milyon 707 bin dolar oldu.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ocak ayında yüzde 11,15'lik bir düşüş göstererek 2 milyon 751 bin dolar seviyesine geriledi. UYMSİB'in geriye dönük 12 aylık ihracatında da yüzde 2,79'luk bir düşüş yaşandı ve birliğin ihracatı 101 milyon 591 bin dolar rakamına geriledi.

UİB Genel Sekreterliği üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin toplam ihracatı ise 2015 yılı ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,57'lik düşüşle 108 milyon 712 bin dolar olarak gerçekleşti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.