1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Uludağ’da misafirhane yerine otel izni Altepe’yi isyan ettirdi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Uludağ’da misafirhane yerine otel izni Altepe’yi isyan ettirdi

A+A-
Yıllardır… Her ortamda ve her fırsatta bıkıp usanmadan söylüyor. Hem de yalnızca kışgelip Uludağ anımsandığında değil, her mevsim tekrarlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı solduğu ilk günden beri Recep Altepe diyor ki:
“Bursa için bir tane Uludağ var. Ama Ankara için onlarca Uludağ var. O nedenle Uludağ Ankara’ya bir şey ifade etmiyor” diyor.
Sonra da ekliyor:
“Uludağ’ın sorunları 400 kilometre uzaktaki Ankara’dan çözülmez, zaten çözülmüyor da. Oysa Uludağ’ın gelişip kalkınması için yapılacak işler var. Bunları da yerel yönetimler yapabilir.”
Bunu söylerken…
“Bursa’nın kumaşı güzel, her soruna çözümü var” deyip örnek veriyor:
“Teleferik yetersizdi, zarar ediyorduk. Belediyenin kasasından kuruş harcamadan firmaya yenilettik. Kapasitesi 12 kat arttı. Zarar ederken, şimdi gelir elde ediyoruz.”
Ardından…
Altepe şu sorgulamayı yapıyor:
“Uludağ’a neden yatırım yapılmıyor, neden bir otoparkı bile yok?”
Şunu vurguluyor:
“Bakın, Uludağ’ın girişinde Karayolları’nın olduğu yere otopark yapılacak. Fakat Bakanlık 10 yıldır söylemesine karşın yıkıp otopark yapmıyor. Oysa oraya otopark yapılsaydı, Uludağ’ın değeri bugün en az iki kat artardı.”
İşte…
Tam da bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı adeta isyan ediyor:


“Bakın Uludağ’da misafirhaneler var. DSİ, Orman misafirhaneleri yıkıldı, Karayolları, Tarım ve başkaları da yıkılacak. Fakat yıkılan misafirhaneler yerine Ankara yeni otel ihale ediyor.”
İtirazı şuna:
“Biz orada eksikler tamamlansın, otopark yapılsın, vatandaşın gündelik ihtiyaçları karşılanacak tesisler olsun diyoruz, ama misafirhanelerin yıkılıp otel yapılmasına izin verildi. Orada otoparka, sosyal donatı alanlarına ihtiyaç var.”
İşin sıkıntılı boyutu ise şu:
“Uludağ’da boş 1-2 otel arazisi var. İhale edilen var, yapımı başlayan var, yapılmakta olan var, yapılacak olan var. Otel sayısı azalacağına artıyor.”
Şunu ekliyor:
“Küçük kapasiteli misafirhanelerin yıkılıp yerlerine dev otellerin yapılması Uludağ’da kapasiteyi arttırır. Oysa düşürmek gerekiyor.”

 

***

 

Oteller yerine kayak pisti önerisi

 

Uludağ’ın kalitesinin arttırılmasını savunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapılaşmaya dikkat çekerken “Kayak pistinde otel olmaz” diyor ve şunu öneriyor:
“Uludağ’daki mevcut otellerin tahsisleri 10-12 yıl sonra bitiyor. Otelcilere 50 yıllığına kayak pisti verelim. Pisti işletsinler, otelleri kaldırsınlar. Hem mağdur olmazlar, hem yeni yatırımı seve seve yaparlar.”
Yeni teleferik sayesinde kent merkezinden Uludağ’a çok kolay çıkılabileceğini ifade eden Altepe, böylece dağın boşalacağını söylüyor.

 

***

 

Büyükşehir’den “yazlık Uludağ” için 6 yeni spor sahası

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tüm sorunları çözebilmek için Uludağ’ın Bursa’ya verilmesi gerektiğini sürekli söylüyor.
Dayanaklarından biri de, dağdan yazın yararlanılamadığı oluyor.
Gerçekten de…
Eskiden, ülkenin belli başlı futbol kulüpleri yazları gelir Uludağ’da kondüsyon kampı yaparlardı. Hatta, A Milli Futbol Takımı bile gelip çalışırdı.
Altepe bunları anımsattıktan sonra, “Koca Uludağ yazları boş duruyor. 35’ten fazla tesis var, fakat yazları yüzde 90’ı kilitli” diyor.
Buna karşılık…
Uludağ’ın kendilerine verilmediğini, o nedenle sorunlarının da çözülemediğini ifade ettikten sonra, “Bize her yeri vermiyorlar, ikinci yerleşim bölgesinde küçük bir yer gösterdiler, orada çalışıyoruz” deyip şunu açıklıyor:
“İkinci bölgedeki otellerin önüne 6 spor sahası yapıyoruz. Spor sahaları, salonu, kongre merkezi, otoparkı ve günübirlikçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerle aktivite merkezine dönecek.”
Bu noktada…
Uludağ’ın yaz turizmine kazandırılması için şunları söylüyor:
“Kışın kayak yapılan Uludağ’da yazın da değişik etkinlikler yapılabilir. Çünkü, kriter gölleriyle, manastırıyla, dünyanın en güzel dağı bence. Yayla turizmini de bu etkinliklere katabiliriz.”
Yolu da gösteriyor:
“Teleferiği otellerin önüne kadar getiriyoruz. Bütün bunları fırsata dönüştürmeliyiz.”
Şunu da ekliyor:
“Yazın kent merkezinde sıcaktan uyunamazken, Uludağ’da yorgansız yatılamıyor. Böyle bir farklılık mutlaka değerlendirilmeli.”

 

***

 

Kayak pisti ve oteller milli parktan çıkmalı

 

Uludağ’da kontrolü Ankara’nın yapmasını sağlayan en önemli mevzuatı milli park oluşturuyor. Bunu da Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şöyle açıklıyor:
“Kayak pistlerini düzeltmek için Uludağ’a araç gönderdik, sokmadılar. Neden, milli parkmış. Oysa oteller var ve kayak yapılıyor. Ama pistleri düzeltecek araca izin yok. Ne yazık ki böyle.”
İsteği ise şu:
“Hiç olmazsa oteller bölgesi ve kayak pistleri milli parktan çıkarılmalı.”

 

***

 

Antalya’daki Turizm Atölyesi’nde Bursa turizmini anlattı

 

 

Turizm profesyonellerini üye olarak bünyesine toplayan ve uluslararası bir yapı olan Skal zaman zaman Türkiye’deki şubelerinin katılımıyla geniş kapsamlı toplantılar düzenliyor.
Bunlardan biri Turizm Atölyesi adıyla Antalya’da yapıldı.
Toplantıya katılan Bursa Skal Başkanı Vehbi Varlık, üç gün süren toplantılar süresince Bursa’nın yeni turizm anlayışı ile ilgili turizm profesyonellerine bilgilendirmeler yaptı.
Varlık gerek toplantılarda yaptığı konuşmalarda, gerek birebir görüşmelerde kentin yeni turizm kimliğini tanıtırken,neden daha fazla turist gelmesi gerektiğine ilişkin gerekçeleri anlattı.
Listede…
Bursa’nın bilinen turizm cazibe merkezlerinin yanında UNESCO Dünya Mirası listesine giren bölgeler ve ortaya çıkarılan arkeolojik eserler de yer aldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.