1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Üniversite kapı ücretine Danıştay kararıyla son!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Üniversite kapı ücretine Danıştay kararıyla son!

A+A-

Aslında... Sorun bugünün sorunu değil. 10 yılı aşkın süre önce başladı, çok tartışılıp tepki görmesine karşın vazgeçilmediği gibi, 2007'de ihaleye çıkarılıp özelleştirildi ve böylece daha ileri boyuta geçti.

Tüm bu süreçte...

Uludağ Üniversite'ne girişte alınan kapı giriş ücreti kentte hep tartışıldı, hep tepki gördü, hep eleştirildi. Zaman zaman kapıda tartışmalar bile yaşandı.

Çünkü...

Görükle'deki Uludağ Üniversitesi Kampusu yalnızca öğrenci girişinin olduğu alışılmış üniversite kampuslarından değil. Burada Tıp Fakültesi Hastanesi var. Hastane Bursa için sağlık hizmeti anlamında çok büyük önem taşıyor.

Dahası...

Bursa dışında çevre illerden, hatta çok uzaktaki bölgelerden bile şifa aramaya gelen çok sayıda hasta ve yakını var.

Yanı sıra...

Hastaneye hasta getirenler, acile gelenler, ya da ziyaretçiler kampusta sürekli hareketlilik oluşturuyorlar, ama gelen herkes kapı giriş ücreti ödüyor.

Üstelik...

Bu ücreti, yardımseverlik gereği Acil Servis'e getirdiği hastayı bırakıp çıkanlar bile ödüyorlar.

Kent kamuoyunda çok tartışılıp şikayetlere yol açan konuyu Bursalı bir avukat olarak Erol Kılıkçıer gündemine alıp yargıya taşıdı.

Ne var ki...

Bursa 2. İdare Mahkemesi 25 Kasım 2009 tarihli kararında, "kapı girişi kontrol hizmetleri özelleştirildiği için" başvuruyu reddetti.

Bunun üzerine...

Bursa'de siyaset yapan, sivil toplum örgütlerinde sorumluluklar üstlenen, son dönemde de Rumelisiad Başkanlığı görevi üstlenen Avukat Erol Kılıkçıer yılmadı ve davayı temyize götürüp Danıştay'a itiraz etti.

İşte...

Kılıkçıer'in ısrarla takip ettiği bu dava Danıştay'da karara bağlandı.

Kararda...

"Kamuya açık alanlara girişte halktan ücret alınamayacağı" ilkesine vurgu yapılırken, Bursa 2. İdare Mahkemesi kararı hukuksuz bulunup kaldırıldı.

Böylece...

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu'na hasta getirirken bile alınan kapı giriş ücreti hukuksuz bulunduğu için kalktı ve çok tartışılan bir konu Erol Kılıkçıer'in ısrarı sayesinde vatandaş lehine sonuçlanmış oldu.

 

Üniversite'ye "formasyon" çağrısı

 

Uludağ Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olup öğretmenlik yapmak isteyenler için formasyon eğitimi veriliyor. Fakat, dersler hafta içi ve gündüz saatlerinde olduğu için çalışanlar sıkıntı yaşıyor.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel sıkıntının farkında olduklarını, ancak bir formül bulunamadığını belirtip "öneriye açık olduklarını" söyleyince formasyon öğrencilerinden üç öneri geldi:

Dersler akşam olabilir, hafta sonuna alınabilir, ya da formasyon derslerine katılım zorunlu olmaz ve dileyen sınava gelebilir.

 

Bu çağrı önemli: Birlikte yaşama iradesi gösterilmeli

 

Zor bir dönemde farklı bir seçime gidiyoruz. Toplumun pek ilgisini çekmese de seçim sandığı hızla yaklaşıyor.

DSP Parti Meclisi Üyesi ve Bursa 2. Sıra Adayı Murat Özbilge ile sohbetimiz siyaset ve seçimden çok terör nedeniyle yaşananlar üzerinde yoğunlaştı.

Bu noktaya Özbilge şöyle yaklaşıyor:

"Bu topraklar için çok bedel ödedik. Kirli yüzünü hain saldırılarla gösteren bölücü terör evlatlarımnızı şehit ediyor, aramızdan alıyor."

Parti olarak bakışlarını da aktardı:

"Biz Demokratik Sol Parti olarak laik demokratik cumhuriyetimize, sosyal hukuk devletimize, Atatürk milliyetçiliğine sonsuza kadar sahip çıkacağız."

Şu çağrısını önemsedik:

"Milletimizin kamu güvenliğinden endişe ve kaygı duyduğu günümüzde, birlikte yaşama iradesini ortaya koyabilmeliyiz. Etnik ve kültürel farklılıkları ayrıştıran değil, birleştiren zenginlik görüp kabul etmeliyiz."

Şunu vurguladı:

"Artık sonu başından belli olan yasal süreçlerle milletimiz oyalanmamalı, halkımızın iradesine ipotek konmamalı."

Şunu da ekledi:

"Uzlaşı kültürü, tutarlılık ve ileriye umutla bakabilmek için siyasal mücadeleler demokrasi ve hukuk içinde olmalı."

 

Lise öğrencisi Sercan'ın isteği: Terör son bulsun!

 

Sercan Çelik henüz lise öğrencisi. Gürsu'da BTSO Meslek Lisesi'nde okuyor. Aynı zamanda CHP'de delege. Çevresinde olan bitenlerle, ülkede yaşananlarla da ilgili bir genç.

Özellikle...

Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle üzgün. Bu ülkenin bir genci olarak teröre karşı tepkili. Tepkisini de satırlara dökmüş.

Hafta sonunda...

Olay'ı ziyarete geldi. Olay Televizyonu Genel Yayın Müdürü İsmail Öztat büyüğümüzle birlikte sohbet ettik. Sohbette, Sercan'ın yaklaşımından yola çıkarak gençliğin bakışı ile ilgili fikir edinmeye çalıştık.

Diyor ki:

"Terör örgütü ülkemize çok zarar verdi. Eylemleriyle gerginliğe yol açtı. Şehitlerimizin acısı yüreğimizi yakıyor."

Şu çağrıyı yaptı:

"Gençler olarak, ülkemizde her türlü terörün bitmesini istiyoruz. Barış içinde kardeşçe yaşamalı, demokrasiden vazgeçmemeliyiz. Terör son bulsun, şehit acıları dinsin."

Bir de söz verdi:

"Unutulmasın ki şehitler ölmez, vatan bölünmez. Biz de ilkemizi böldürmeyeceğiz."

 

Mehmetçik Vakfı Bursa için de kurban kesimi yapıyor

 

Mehmetçik Vakfı'nın üstlendiği sorumluluk çok büyük. Hem şehit ve gazilerin geride kalan ailelerine sahip çıkıyor, hem vatani görevi sırasında yaşamını yitiren ya da sakat kalanların ailelerine yardım eli uzatıyor.

Bunu da bağışlarla yapıyor.

Özellikle de...

Kurban bağışları vakfın gelirleri arasında çok önemli bir yer tutuyor.

Nitekim...

Mehmetçik Vakfı Bursa Temsilcisi Emekli Albay İbrahim Güven'le sohbet ederken şunu söyledi:

"Bursa'dan yapılacak kurban bağışları başka yerlerdeki kesim alanlarında kesilecek. O nedenle Bursalılar'ın Mehmetçik Vakfı'na kurban bağışı yapmalarını bekliyoruz."

Bağış için...

Bursa Temsilciliği'ne başvurulabileceği gibi, bankaların tatile girecek olmaları nedeniyle yarın öğleye kadar Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, lNG bank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türk ekonomi bankası, Halk bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi bankaları şubelerine başvurabilecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.