1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Üniversite kapısı özgürleşince hocalar sürpriz ziyaret yaptı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Üniversite kapısı özgürleşince hocalar sürpriz ziyaret yaptı!

A+A-

Yıllardır… Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu’na girişte alınan ücretleri kentte yaşayanlar içlerine sindiremediler.

Çünkü…

Girilen yer yalnızca üniversite binalarından ibaret olsa ve yalnızca öğrenciler kullansa belki kabullenilecek, ama orada Bursa ve çevre iller için çok önemli şifa merkezi durumunda olan Tıp Fakültesi Hastanesi var.

Ne var ki…

Kendisi, ailesi, çevresi, komşularından biri rahatsızlanıp hastaneye getiren de, insanlık için hiç tanımadığı birini hastaneye yetiştirmek isteyen de kapıda ücret ödemek zorundaydı.

Hasta ziyaretine gelenler de ücret ödüyorlardı.

Bu uygulamanın…

Yanlışlığını ortaya koymak için yola çıkan Avukat Erol Kılıkçıer’in 7 yıla yakın sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazandığını 21 Eylül 2015 günü bu sütunlardan duyurduk.

Kararı veren Danıştay, uygulamayı kaldırırken "Kamuya açık alanlara girişte halktan ücret alınamayacağı" kararını verdi. Kararın Uludağ Üniversitesi’ne tebliğinden sonra da kapılardan ücret alınması kaldırıldı.

Bu karar Tıp Fakültesi Hastanesi’nde şifa arayanlar ya da yakınlarını ziyarete gidenleri mutlu etti.

İşte…

Tam da bu noktada, bize göre çok çarpıcı bir gelişme daha yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde…

Uludağ Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinden bir grup öğretim üyesi kapıya gelen özgürlükten duydukları memnuniyeti ifade etmek üzere, Danıştay’dan karar çıkmasını sağlayan Avukat Erol Kılıkçıer’i ziyaret ettiler.

Ziyaret edenlerin aralarında Uludağ Üniversitesi’nde yönetici pozisyonunda olanlar da vardı.

Kılıkçıer’i ofisinde ziyaret eden hocalar, hukuk mücadelesi nedeniyle teşekkür ederken şunları da söylediler:

Yıllardır üniversiteye girerken kapılarda yaşanan ücret tartışmalarına, hatta kavgalara tanık oluyor, bir şey yapamadığımız için de üzülüyorduk. Üniversite kapısı bu sayede kavgalardan kurtuldu, vatandaş da rahatladı.”

Açıkça söylemek gerekirse…

Tanık oldukları kavgalara müdahale edememenin sıkıntısını yaşayan hocaların gösterdiği bu tavır da en az Erol Kılıkçıer’in yılmadan sürdürdüğü hukuk mücadelesi kadar değerli.

 

Erol Kılıkçıer: Çok mutlu oldum

 

7 yıllık hukuk mücadelesi sonunda Danıştay kararıyla Uludağ Üniversitesi kapılarında alınan giriş ücretinin kalkmasını sağlayan Avukat Erol Kılıkçıer, aralarında yönetici pozisyonunda öğretim üyelerinin olduğu hocaların ziyaretini anlatırken şunu söyledi:

Hiç beklemiyordum… Değerli hocalarımızın ziyaretinden mutlu oldum, çok duygulandım. Verdiğim mücadelenin ne kadar önemli olduğunu bu ziyaretle bir kez daha anladım.”

Bu arada…

Başka illerden de yine üniversite kapıları ile ilgili davalar için görüş almak üzere arayanlar olduğunu söyledi.

 

Bursa’nın turizm hedefi tam zamanında kritik zirvede

 

İlki… Turizm profesyonellerinin oluşturduğu ve uluslararası sivil toplum zinciri Skal Bursa Şubesi tarafından 3 Kasım 2012’de yapıldı. Toplantıda ele alınan konular ulusal bazda da yankı buldu.

Aradan 3 yıl geçti…

Bursa Skal Kulüp Başkanı olarak Vehbi Varlık ikinci turizm zirvesini toplamak üzere harekete geçti ve ilk zirveyi düzenleyen eski başkan Hasan Eker’den ikinci zirveyi de yapmasını istedi.

İşte…

Bursa’nın turizm gerçekleri ve geleceğine yönelik politikaların ele alınacağı, sektörün tüm katmanlarıyla tartışılacağı Bursa 2. Turizm Zirvesi 18-19 Aralık tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

Seçim sonrası yeni bir siyasi dönemin hemen başında organize edildiği için en kritik zirve özelliğini de taşıyan Bursa 2. Turizm Zirvesi aynı zamanda yabancı turizmcilere de açık olacak.

Hazırlıkları son aşamaya gelen zirve için kurumlara yapılan ziyaretlerle işbirliği ortamları oluşturuluyor. İlkinden bu yana ve karavan, yat, cruise, paraşüt, golf, su kayağı gibi yeni temalar da zirve konuları arasına girdi.

Zirvenin konu başlıkları şöyle:

Karavancılık, trakking, niş turizmi, turizm pazarlaması, yatçılık, cruise, paraşüt, mağara, termal turizmde Afyon deneyimi, yiyecek-içecek, aşçılık, tematik parklar, hava-deniz-tren-kara taşımacılığı, çim kayağı, rehberlik, seyahat acentacılığı, otelcilik, golf turizmi, su kayağı, eğlence alanları, termal turizm pazarlaması, termal turizm, medikal turizm, turizm tedarikçileri, rent a car.

 

Savaş ve çatışmaları önlemenin yolu felsefeden geçiyor

 

Her yıl kasım ayının üçüncü perşembesi dünyada Dünya Felsefe Günü olarak kutlanıyor. O bakımdan bugünün düşünce açısından apayrı bir yeri var.

İşte…

Böylesine özel günde Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya’dan dünyanın gündemini de ilgilendiren çok farklı bir değerlendirme geldi.

Savaş ve çatışmalar önce insanın zihninde bir düşünce olarak sonlandırılmalı” diyen Kaya, günümüzdeki savaşların da düşünceye yönelmesi durumunda felsefenin üstünlüğü ile sona ereceğini savunuyor.

Söylediği şu:

Farklı bakış açısı, farklı düşünce yapısına sahip insanların kendini özgürce ifade edebileceği tek disiplin felsefedir. Birlikte yaşama kültürünü ancak ve ancak felsefe ile kazanabiliriz.”

Şunun da altını çiziyor:

Demokrasi ancak felsefeyi günlük yaşam içine alabilirsek gerçek anlamda uygulanabilir.”

Şu da çok kritik bir tespit:

Gelecekte sağlıklı toplumlar olmak ve yetiştirmek istiyorsak felsefeye okul öncesi eğitimde, temel eğitimde, yüksek öğrenimde ve günlük hayatımızda hak ettiği yeri ve önemi vermek zaruretindeyiz.”

Şu da güncel bir değerlendirme:

Süper güçlerin en temel üç özelliğine baktığımızda askeri, ekonomik ve bilgi gücüne sahip olduklarını görürüz. Bilgi gücüne sahip olmak da, bilginin kaynağı olan felsefeye hak ettiği yeri ve önemi vermekle olur.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.