1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Uzmanı anlattı: Ne oldu da güvenlik konusu yerel seçimin önüne geçti?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Uzmanı anlattı: Ne oldu da güvenlik konusu yerel seçimin önüne geçti?

A+A-

4 gün sonra sandık başına gideceğiz. Fakat adaylar ve vaatleri öne çıkamadı. Daha çok terör bağlantılı destekler ve güvenlik konuşuldu, tartışıldı.

Uzun yıllar…

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde görev yaptığı için, hem devleti, hem milleti iyi tanıyan MHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hidayet Vahapoğlu’na bu durumu sorduk.

O da…

1.-yazi-icin-mhp-bursa-milletvekili-ve-genel-baskan-yardimcisi-mustafa-hidayet-vahapoglu.pngOlay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında, “Küresel senaristlerin bölgemizi ilgilendiren planları seçimi ikinci plana attı” diye başlayıp anlattı:

Bir…

“Arap Baharı projesinden beri; Ortadoğu’da güneyimizdeki bölgeyle ilgili güvenlik analizi yapanlar hesaplaşmaların yakın olduğu endişesini taşıyor.”

İki…

“NATO genişlemeye çalışıyor. Bu masum bir genişleme değil. Rusya’yı bir sınırın içine hapsedip etki alanını daraltmaya çalışıyor. Romanya’da 5 bin, Bulgaristan’da 2 bin, Yunanistan’da 3 bin kişilik ek askeri tesisler açıyor.”

Üç…

“Mersin-Antalya hattından Mısır’a doğru çizgiyi çekince, Doğu Akdeniz’de ortaya çıkan bölgeyle ilgili hesaplar var. Tespit edilen miktarıyla, Suudi Arabistan ve İran’ın sahip olduğu petrol ve doğalgaza eşit rezervin olduğu o bölgeyi kontrol etmek istiyorlar.”

Dört…

“Büyük İsrail devleti ya da İsrail’in daha rahat yaşayabileceği ortamı sağlayabilmek için bölgedeki ülkelerinin dikkatlerini farklı bir yöne çevirmek ve bir piyon devlet oluşturma gayretleri var.”

Beş…

“PKK’nın Suriye’de, Irak’ta, İran’da uzantıları var. Suriye’dekini aktif hale getirdi. Sınırımızda, Irak’ın kuzeyini de kapsayacak şekilde İran’a kadar terör koridoru belirlediğimiz bölgeyi çevreleme çalışmaları var.”

Ardından…

“Güvenlik konularını araştıranlar sırada Türkiye mi,  İran mı var diye tartışıyorlar. Bunların ortasında şehri ilgilendiren konular ikinci plana kalıyor. Bu, proje yok demek değil.”

Yorumu şu:

“Güvenlik konularında geçmişte çalışmış biri olarak belirtmek isterim, bir ülkenin sanayisinde ticaretinde, eğitiminde, kültür sanat faaliyetlerinde gelişebilmesi için önce iç güvenliği ve huzurunun sağlanması gerekiyor.”

 

“Çevremizde irademiz dışında gelişmeler var”

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hidayet Vahapoğlu’nun düşüncesi şu:

“Karşı karşıya olduğumuz sorunlar mevcut yönetimin doğurduğu sorunlar değil. Çevremizde bizim irademizin dışındaki gelişmeler var.”

Şuna dikkat çekti:

“Amerika Dışişleri Bakanı attığı twitte Türkiye haritasını bölünmüş gösteriyor. Amerika’da herhangi biri yapsa eksantrik heves diyebiliriz, ama CİA Başkanlığı yapmış ABD Dışişleri Bakanı’nın böyle bir hata ihtimali yoktur. Yapıyorsa bilinçli mesaj vermektir.”

 

Bahçeli baraj mı koydu, mesaj mı verdi?

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli son dönem iki kez Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’nin 24 Haziran’da toplam  yüzde 52.5 oy aldığını anımsatıyor.

“Bu bir mesaj mı, yoksa hedef mi?” sorumuza MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Hidayet Vahapoğlu şu cevabı verdi:

“Cumhur İttifakı’nın başarı sağlaması lazım. Çünkü Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tartışılmamalı. Yoksa zafiyetler dışarıdan gelecek tehditlere ortam hazırlar. Sayın Bahçeli’nin gündeme getirdiği budur.”

 

Kılıçdaroğlu ve Akşener ayrı ayrı gelip miting sonrası dönecekler

 

4.-yazi-icin-kemal-kilicdaroilu-ve-meral-aksener-ortak-miting.jpgPerşembe günü, sandığa 3 gün kala ikinci ve son meydan mitingini CHP ile İYİ Parti birlikte yapacaklar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Gökdere Meydanı’nda kurulacak platforma birlikte çıkacakları mitingin saat 13.30’da başlayacağı duyuruluyor.

İki parti de mitinge büyük önem veriyor ve teşkilatlarına duyurular yapıyor. Yanı sıra, hazırlıkları da CHP-İYİ Parti İl Başkanlıkları birlikte yürütüyorlar.

O gün…

Liderler de Bursa’ya ayrı ayrı gelecekler ve kent girişinde kendi partilerinin teşkilatlarınca ayrı ayrı karşılanacaklar

 Hatta…

Akşener’in büyük olasılıkla İstanbul’dan geleceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu ise Ankara’dan Bursa’ya gelecek.

İki lider mitingden sonra konaklamayıp Bursa’dan ayrılacaklar.

 

Sabah İstanbul’da, öğle Bursa’da sahada

 

5.-yazi-icin-alinur-aktas-ntv-secim-yayini.pngSandığa 4 gün kala adaylar her dakikayı değerlendirip daha fazla kişiye ulaşmaya çalışıyorlar.

Tempo arttıranlar arasında, Cumhur İttifakı adına AK Parti Büyükşehir Adayı olarak seçime girecek Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş dikkat çekiyor.

Sabah İstanbul’da 2 ayrı televizyon kanalına canlı yayın konuğu olan Aktaş’ı biz NTV’de izledik. Saat 12.00’ye doğru program bitti, hemen yola çıkıp saat 14.00’te Gemlik’e geldi. Saat 20.00’de de İnegöl’deki nokta mitinge katıldı.

 

TCDD’nin yeni genel müdürü Yenişehir’e geldi, Bursa’ya geçmedi

 

6.-yazi-icin-tcdd-genel-muduru-ali-ihsun-uygun-yenisehir-tunel-incelemesi.jpgDuyunca hem hoşumuza gitti, hem şaşırdık… Geçtiğimiz günlerde yaşanan görev değişikliği sonrası TCDD Genel Müdürü olarak atanan Ali İhsan Uygun 2 gün önce hızlı tren incelemeleri için Yenişehir’e gelmiş.

Güzel olan…

Yeni genel müdürün Ankara’daki makamında oturmak yerine demiryolu şantiyelerini görerek tanımak için yollara düşmesi. Kuşkusuz rotasında yine demiryolu şantiyeleri olmuştur.

Fakat…

Yenişehir’e kadar gelip Çelikler İnşaat grubunun yürüttüğü tünel inşaatlarında inceleme yapmasına karşın Bursa’ya geçmemesi de dikkatimizi çekti. Bize aktarılanlara göre, Uygun gelemediği için viyadük, köprü ve yollarda çalışan Cengizler İnşaat ve alt yükleniciler Yenişehir’e gidip merkezdeki çalışmalar hakkında bilgi vermişler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.