1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Vagon ihalesi tamam
Vagon ihalesi tamam

Vagon ihalesi tamam

Büyükşehir Belediyesi'nin 60 adet Bursaray, 12 adet de tramvay vagonu alımı için açtığı ihale yapıldı. 4 firmanın dosya aldığı ihaleye sadece Durmazlar Makina teklif verdi.

A+A-

SEYİT GÜNDOĞAN 

Büyükşehir Belediyesi'nin aylardır beklenen vagon ihalesi yapıldı. Daha önce bir kez ertelenen ve teknik şartnamede yapılacak olan değişiklik nedeniyle bir kez de iptal edilen ihale, dün Büyükşehir Belediyesi'nin Arabayatağı'ndaki Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nda gerçekleşti. 

 

İhale kapsamında; Bursaray hatlarında kullanılmak üzere 60 adet hafif raylı sistem aracı, tramvayın terminal hattında kullanılmak üzere de 12 adet de tramvay aracı alınacak. 

BİR HAFTA İÇİNDE SONUÇLANMASI BEKLENİYOR

İhale için 4 firma dosya alırken, sadece Bursa firması olan Durmazlar Makina teklif sundu. Destek Hizmetleri Daire Başkanı Eren Kural'ın başkanlık ettiği İhale Komisyonu, Durmazlar Makina'nın teklifini alarak yapacağı teknik incelemenin ardından ihaleyi sonuçlandıracak. 

Büyükşehir Belediyesi'nin işin yapım bedelini 170 milyon 963 Bin 882.40 Euro olarak belirlerken, Durmazlar Makine yüzde 30 indirim oranı ile 117 milyon 837 Bin 600 Euro teklif verdi. İhalenin yapılacak teknik incelemenin ardından 1 hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.  

TRAMVAY VAGONLARI ÜST TEKNOLOJİ OLACAK

Alınacak 60 vagon Bursay hatlarında kullanılırken, 12 adet tramvay vagonu da, bu yıl içinde ihalesi gerçekleşecek olan tramvayın terminal hattında kullanılacak. Yeni alınacak olan tramvay vagonları, özellikleriyle İpekböceğinden daha üst teknolojide olacak. Otomasyon özelliğine sahip olacak olan bu vagonlar; aynı metro vagonları gibi çift taraflı kapı olacak ve tramvaya inişler-binişler her iki tarafından da yapılabilecek.  

Aynı zamanda çift sürüşlü olacak ve birbirine eklenebilecek olan araçlar, İpekböceğinin üst teknolojisi olacak.  Şu anda T1 hattında kullanılan ve İpekböceği adı verilen araçlar, hem tek taraftan kapılı, hem tekm yönlü sürüşlü hem de bibirine eklenme özelliği bulunmadığı için tek tek kullanılıyor. 

VAGONLAR 30 AYDA TESLİM ALINACAK

Büyükşehir Belediyesi, 60 adet Bursaray vagonunu 30 ayda, 12 adet tramvay vagonunu da 14 ayda teslim edilme şartı koştu. 

Buna göre; ihaleyi kazanan firma, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 6'ncı ayın sonunda 2 adet, 12'nci ayın ayın sonuna kadar toplam 8 adet, 16'ıncı ayın sonuna kadar toplam 18 adet, 24'üncü ayın sonuna kadar toplam 42 adet, 30'uncu ayın sonuna kadar da toplam 60 adet Hafif Raylı Sistem aracını teslim ederken, Tramvay için de; 6'ncı ayda 2, 7'nci ayda 2, 11'inci ayda 2, 12'nci ayda 2, 13'üncü ayda 2 ve 14'üncü ayda da 2 araç olmak üzere toplam 12 adet vagonu 14 ayda teslim etmiş olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.