1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Vakıflar söz verdiği depodaki tarihi eserleri müzeye vermedi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Vakıflar söz verdiği depodaki tarihi eserleri müzeye vermedi

A+A-

Neredeyse 6 yıl oluyor… Camilerde bulunan tarihi eser kapsamında ne varsa Vakıflar tarafından güvenlik gerekçesiyle toplatıldı.

Aralarında…

Çok değerli el yazması Kur’an-ı Kerim’ler başta olmak üzere, yine çok değerli tarihi hat eserleri ve antika şamdanlar da bulundukları camilerde güvenlik riski nedeniyle korunamayacakları gerekçesiyle alınıp Ankara’ya götürüldü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü depolarına kaldırıldı.

Ardından…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe geçen yıl Vakıf Kültürü Müzesi kurmak üzere harekete geçti. Müzenin sergilemeyi amaçladıkları arasında, Bursa’daki camilerden toplanan tarihi eserler de vardı.

Fakat…

Görüntüsü bile heyecan veren müzenin ışığı kontrollü, camekanı klimalı, havası vakumlu, her türlü izolasyona sahip korumalı ortamına karşın, Vakıflar hiç de sağlıklı olmayan depolarda bu eserleri tutma kararı aldı.

İşte…

1 yıla yakın süredir Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu eserleri Vakıflar’dan istiyor, güvenlik ve eserlerin korunma koşullarıyla ilgili her türlü güvenceyi de veriyor.

Bir ara…

Kültür Bakanı Nabi Avcı’nın da girişimiyle Bursa’daki camilerden toplanan tarihi eserlerin Vakıf Kültürü Müzesi’nde sergilenmesi fikrine sıcak bakıldı. Bu da Bursa’da büyük bir memnuniyete yol açtı.

Hatta…

Umut veren gelişmeyi 1 Eylül 2016 günü bu sütunlardan heyecanla duyurduk.

Ne var ki…

Altepe’nin girişimleri sırasında sözünü aldığı Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi içindeki Tekstil, Göç, Enerji müzeleriyle aynı alanda yapılan Vakıf  Kültürü Müzesi’ne beklenen tarihi eserler bir türlü gelmedi.

İşin ilginç yanı da şu:

Sergilemek ve geleceğe kültürel miras olarak taşımak üzere el yazması Kur’an-ı Kerim, antika halı ve seccade, el yapımı tespih gibi değerli eserlerin gelmesi beklenirken, Ankara neredeyse her camide bolca bulunan şamdanlardan bol miktarda gönderdi.

O nedenle…

Bursa’daki camilerden toplanıp depoya kaldırılan eserler gönderilmediği için, Bursa Vakıf Kültürü Müzesi boynu bükük olarak açılış için gün sayıyor.

Kültür Bakanı Avcı’dan tarih bekleniyor

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çok önem verdiği ve Bursa’nın tarihi kent geçmişini geleceğe taşıyacak olan Vakıf Kültürü Müzesi her şeyiyle açılışa hazır.

Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Tekstil, Göç ve Enerji müzeleriyle aynı alanda bulunan Vakıf Kültürü Müzesi’nin açılışı için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı davet edildi.

Bu ay için planlanan müzenin açılış tarihi, Bakan Avcı’nın programına uygun olarak belirlenecek.


MHP’den sosyal öneri: Boşalan kadrolara taşeronlar atansın

 

Son günlerde günlük polemik siyaseti yerine toplumsal konulara ve sosyal siyasete yönelen MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, bu kez de taşeron işçiler konusunu gündeme taşıdı.

MHP İl Başkanlığı’nda bir grup taşeron işçiyle bir araya gelen Topçu, önce çalışma koşullarını dinledi. Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi İhsan Bilgili’nin de katıldığı görüşmenin sonunda ortaya çıkan gerçekleri de paylaştı.

Bu noktada…

1 Kasım seçimi sonrası taşeronlara kadro konusuna ağırlık verilmesine karşın, sorunun çözülmediğini anımsattıktan sonra iki kritik noktaya değindi.

Bir…

“Taşeronlar hangi pozisyonda görevlendirilirse görevlendirilsin, evrakta temizlik ya da mutfak işçisi gibi görülüyor.”

İki…

“Kurumda taşeron değişince işçilerin birikmiş tüm hakları da kayboluyor.”

Sonra da…

Sorunun tümüyle çözülebilmesine yönelik farklı bir öneri getirdi:

“Kamu kurumlarında Fetö soruşturmaları nedeniyle boşalan kadrolara zaten orada çalışmakta ve o işi yapmakta olan taşeron işçiler atansın.”

Açıkça söylemek gerekirse…

İçinde bulunduğumuz süreçte gerginlik politikaları polemikleri yerine çözüme yönelik sosyal siyaset önerisi getirmek de önemli bir siyaset tercihi.Kafa karıştıran bir soru: Diyarbakır uçağı neden hep rötarlı?

 

Geçen yıl bu zamanlar mutlu ve umutluyduk. Yenişehir Havaalanı’na gelen ve giden yolcu sayısı her geçen ay artıyor, uçaklar doluyordu.

Sonra ne olduysa bazı hatlar uçuş programından çıkarıldı. Araya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun girince de, iptal edilen bazı uçuşlar yeniden başladı.

Diyarbakır işte o yeniden başlayan uçuşlardan.

Ne var ki…

Gerek Diyarbakır’a gidip gelenler, gerek Diyarbakır Havaalanı üzerinden bölgedeki kendi illerine gidip gelenlerin kafalarında oluşan bir soru var.

Onu da…

Siirtliler Derneği Başkanı Selim Demirel dile getirdi:

“Yenişehir’den yapılan tüm uçuşlar arasında yalnızca Diyarbakır uçağı giderken de, gelirken de saatlerce rötar yapıyor. Hiçbir nedeni olmayan bu rötarlar, acaba yolcuları yıldırıp kaçırarak Diyarbakır uçuşlarının iptali için mi oluyor?”Kızılay açıkladı: Kan Bağışı Ligi’nde Bursaspor taraftarı beşinci

 

Kızalay son dönemde “Kan Verin, Hayat Kurtarın” sloganıyla neredeyse sürekli hale getirdiği kan bağışı kampanyaları düzenliyor.

Azalan kan stoklarını takviye amaçlı kampanyalara çok sayıda çalışanın olduğu fabrikalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, yerel yönetimler katılıp toplumun geneline de kan bağışı çağrıları yapıyorlar.

Yanı sıra…

Futbol kulüplerinin taraftarlarına yönelik de kan bağışı kampanyaları var.

Hatta…

Kızılay geçtiğimiz günlerde Kan Bağışı Ligi’nde ilk 5’i açıkladı.

Buna göre…

Taraftarların yaptıkları kan bağışlarıyla oluşturulan Kan Bağışı Ligi’nin ilk sırasında 28 bin 418 taraftarının bağışıyla Galatasaray var.

26 bin 439 bağışla Fenerbahçe ikinci, 14 bin 972 bağışla Beşiktaş üçüncü, 5 bin 461 bağışla Trabzonspor dördüncü, 3 bin 601 bağışla Bursaspor da beşinci sırada yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.