1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Vali Canbolat’tan ilk gözlem: Sorunlar ortak akılla çözülür
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Canbolat’tan ilk gözlem: Sorunlar ortak akılla çözülür

A+A-

Bursa’ya atanalı 1 ay oldu… Vali Yakup Canbolat genç bir vali olmanın da enerjisiyle, Söğüt Kaymakamı olduğu dönemden bildiği Bursa’da yüksek tempolu bir başlangıç yaptı ve alışma dönemini de çok hızlı geçti.

Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar önderliğinde Olay Medya olarak yaptığımız ziyarette Vali Canbolat’ı biraz daha yakından izleme fırsatı bulduk.

1.-yazi-icin-cavit-caglar-ve-vali-yakup-canbolat.jpgBursa’ya bakışında da farklılık var.

Örneğin…

“Hizmet etmeye geldik” dedi ve ekledi:

“Bursa’nın sahipleri var. Osman Gazi ve Orhan Gazi’ye hizmet edebilirsek bahtiyar oluruz.”

Bu…

Tarih bilinciyle kültürel duruş elbette. Açıkça söylemek gerekirse, ilk kez bir Vali’de kentin tarihiyle bağdaşan kültürel duruş gördük.

Yanı sıra…

Kentin röntgenini çekmeye başlamış, yöneleceği genel sorunları da belirlemiş.

Bu noktada…

Bursa’nın göç baskısı altında kalmış bir il olduğunu ve göçün getirdiği sorunlarla da karşı karşıya kaldığını düşünüyor.

Kentte yaşanan güncel sorunların başına, onay verilen 272 projenin bir kısmının 0.50 emsal sorunu nedeniyle yapılamadığı kentsel dönüşümü koydu.

Çözüm için de “Kent karar vermeli” dedi.

Verimli toprakları, ekonomiye katkısıyla kıymetli şehir gözlemini aktarırken, “Türkiye’nin gözdesi” vurgusunu yapıyor ve hedefi de buradan belirledi:

“Bayrağı aldığımız noktadan ileri götürüp katkı sunabilirsek mutlu oluruz.”

Ziyarette…

Cavit Çağlar’ın, 90’lı yıllarda otoyol projesi gündeme geldiğinde “İstanbul-Kocaeli-Yalova-Bursa birleşecek. Bursa planlarını şimdiden buna göre yapmalı” dediğini anımsatıp, “İstanbul yakın zamana kadar rakip görülüyordu, şimdi partner oldu” yaklaşımını anımsattık.

Vali Canbolat da böyle düşünüyor, İstanbul’dan daha çok yararlanmak gerektiğini söylüyor. Büyük yatırımlar konusundaysa mütevazı davrandı:

“Bursa’da bir ortak akıl oluşturarak nerelerde hangi yatırımların öncelikli olduğunu belirleyeceğiz. Tasarruf uygulamasını da göz önünde bulundurup kent için en faydalı olana yöneliriz.”

Şunun da altını çizdi:

“Kentin sorunlarının Ankara’ya taşınmasında her türlü desteği veririz.”

 

Bursa’nın asayişi için Jandarma hep hazır

 

2.-yazi-icin-cavit-caglar-ve-tuggeneral-hakan-sarac.jpgAtaması 13 Ağustos’ta yapıldı… Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç 4 aydır görev yaptığı Bursa’da, edindiği terör deneyimleriyle Jandarma’nın sorumlu olduğu bölgelerde kent asayişini organize ediyor.

Bir yandan da…

Jandarma Astsubay Okulu’na dönüştürülen Işıklar Lisesi ile ilgilenip, Yunuseli’ndeki eski Havacılık Okulu tesisinde bedelli asker eğitimi veriyor.

Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar önderliğinde Olay Medya olarak yaptığımız ziyarette jandarmayı her zaman olduğu gibi göreve hazır gördük.

 

Avrupa’nın ilk robotik işadamları derneğinden sektör imecesi

 

3.-yazi-icin-roboder-baskani-gurel-yilmaz.jpgKısa adıyla ROBODER olarak bilinen Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistemleri Derneği, aynı zamanda Avrupa’nın ilk robotik işadamları derneği oldu.

6 ayda sektörü bir araya getirdiği gibi, kur farkından doğan sorunlar nedeniyle sıkıntıya giren firmaları imece yoluyla rahatlatıp çığır açtı.

İlk genel kurulunu yapan ROBODOR’de, başkanlığı oybirliği ile yeniden Gürel Yılmaz seçilirken, yönetimi de onay aldı.

Sohbetimizde…

“Dövizdeki hareketliliğin olduğu günlerdeki önlemler, yüzde 75 ithal girdi maliyeti olan sektörümüzü zora soktu. Şükür ki sektör olarak kayıp vermeden badireyi atlattık” diyen ROBODER Başkanı Gürel Yılmaz, gelecek planlarının ipucunu verdi:

“Fuarların yanı sıra, Sanayi Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü ile toplantı yapıp, sektörü temsilen derneğimize bazı görevler verilmesini ele aldık, stratejik planlara dahil olduk.”

Bu arada…

ROBODER altıncı ayında Çorum, Konya, Kayseri, Manisa, İzmir, Kocaeli, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da örgütlendi.

 

Ankara’daki Taceddin Dergâhı’nda Mehmet Akif buluşması

 

4.-yazi-icin-mehmet-akif-ersoyun-torunu-selma-ersoy-argon-ve-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas.jpgYunan 8 Temmuz 1920’de Bursa’yı işgal ettiğinde, Mehmet Akif Ersoy da Burdur Milletvekili olarak bulunduğu Ankara’daki ikametgâhı Taceddin Dergâhı’nda Bülbül şiirini yazdı.

Şiiri de…

Aynı evi paylaştığı, aynı kabristanda yan yana yattığı ve kendisini İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna eden, hatta milli marş önergesine ilk imzayı koyan Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Çantay’a ithaf etti.

İşte…

Bülbül şiirini yazan Mehmet Akif Ersoy’un doğumunun 145. yılında bugün Ankara’da farklı bir buluşma gerçekleşiyor.

Taceddin Dergâhı’nda gerçekleşecek ve Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon ile Hasan Basri Çantay’ın yeğeni Abdüllatif Çantay’ın da hazır bulunacakları organizasyonu Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın desteğiyle Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar yaptı.

Buluşmaya…

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz katılacaklar.

Özel tören, 19 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı’ndan ödül alacak Akif’in torunu Selma Ersoy Argon için de ayrı bir önem taşıyor.

Ayrıca…

Bugünün bir özelliği daha var: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Siirt’te Ziya Gökalp’in şiirini okuduğu için mahkum olmasının 21. yıldönümü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.