1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Vali’den trafik uyarısı gelince Mudanya ro-ro 3 günde bitti!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Vali’den trafik uyarısı gelince Mudanya ro-ro 3 günde bitti!

A+A-

MOBESE ölçümlerine göre Mudanya’ya yalnızca hafta sonları günde 103 bin araç giriyor. Hafta içindeyse ortalama 55 bin araç girişi var.

Kent merkezine en yakın sahil olan Mudanya’nın bu yoğunluğu zaten en büyük trafik sorunu. Özellikle hafta sonları yol almak çok zor.

Son yıllarda yaşayanları ve günübirlikçileri bezdiren yoğunluğa karşı Mudanya Belediyesi’nin İskele Meydanı’ndan başlayan yolu araç trafiğine kapatıp yayalaştırma, şu an geliş olan yolu gidiş yönü olarak kullanma, üst tarafta bulunan ve çevre yolu olarak planlanan yolu da geliş yönü olarak verme hazırlığını dün bu sütunlarda duyurduk.

Yanı sıra…

Kent merkezinden Mudanya’ya geliş yolu da, yaz aylarında yoğunluktan sıkışıyor. Özellikle Geçit’ten geçişte sorunlar yaşanıyor.

İşte…

Böylesine trafik yoğunluğuna sahip Mudanya’ya geçtiğimiz hafta bir de ro-ro seferleri başladı. 24 Ocak günü Olay’da yayımlanan haber üzerine, 25 Ocak günü şunları yazdık:

Kamyon ve TIR’lar geminin kalkış dakikasında gelemeyeceklerine göre, önceden park ederek beklemek zorundalar. Oysa belediye otobüslerine ve binek araçlara park yeri bulunamayan Mudanya İskelesi civarında kamyonların bekleyebilecekleri bir alan yok.

Yanı sıra…

Şimdilik tek seferle başlayan, fakat “çok ilgi gördü” denilerek artırılabileceği izlenimi veren ro-ro seferleri, Mudanya Yolu trafiğini de olumsuz etkileyecek.

Derken…

Sessiz sedasız ve aniden başlayan ro-ro seferlerinin yine sessiz sedasız sona erdiğini öğrendik. Daha açık söylemek gerekirse, ro-ro seferleri 3. gününde kaldırıldı.

Gerçi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çevresine “içine sinmediğini” söylediği konuşuluyordu, ama ro-ro seferlerinin durdurulması isteği Vali İzzettin Küçük’ün yazısıyla bildirildi.

Yazıda…

Mudanya’nın mevcut trafik sorunlarına dikkat çekilirken, “ro-ro seferlerinin sıkışıklığı daha da artıracağı ve yaşamı olumsuz etkileyeceği” uyarısı yapıldığı kulağımıza geldi.


 

Vali Küçük Mudanya’da turizmi önemsiyor

 

Tarih ve turizm konusu Vali İzzettin Küçük’ün çok önemsediği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Nitekim…

2 hafta önce Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer’i ziyaretinde Mudanya’nın tarihi ve turistik özellikleri hakkında brifing aldı.

Brifingde Kaymakam Sözer’in üstünde durduğu sorunlardan biri de trafik oldu. Hatta, o günlerde konuşulan ro-ro konusunun da ele alındığı kulağımıza geldi.

Bununla birlikte…

Vali Küçük brifingi dinledikten sonra, tarihi öne çıkarılarak Mudanya turizminin geliştirilmesi için yapılacak çalışmaları destekleyeceğini açıkladı.


 

Başkan Altepe bilardoda çok usta

 

İzleyenler biliyorlar… Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe zamanının büyük bölümünü sahada yani vatandaşın arasında geçiriyor. Üstelik günlük programı çok yoğun. Bir bakıyorsunuz ilçelerde, bir bakıyorsunuz şantiyelerde.

Sabahın ilk saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar süren yoğun temponun yorgunluğunu spor yaparak gideriyor.

Bazen dostlarıyla halı sahada futbol maçı yapıyor, bazen masatenisi oynuyor, bazen de bilardo masasında ıstaka sallıyor.

Bilardoyu bilenler, Başkan Altepe’nin ıstaka tutuşunu kendi stili olarak yorumluyorlar ve “işinin ustası” diyorlar.


 

Kadın işçilerden kampanya: Evlilik programları kalksın

 

Şu bir gerçek ki… 5 bini aşkın üyesiyle Türk Metal Sendikası Bursa Kadın Kolları şu anda Türkiye’nin en büyük kadın sivil toplum örgütü özelliği taşıyor.

Bu durumda…

Türk Metal Kadın Kolları Başkanı Selda Tekman için de “en güçlü kadın lider” demek gerekiyor.

Mudanya’da Siemens fabrikasında vardiyalı tezgâh işçisi olarak başladığı iş yaşamında sendikacı olarak basamakları çıkan Tekman’la zaman zaman çalışmaları üzerine sohbet ediyoruz.

Son 2 yıldır, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğini Türk Metal adına Ankara’da organize eden Selda Tekman, geçen yıl sahnede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la özçekim karesinde yer almıştı.

Bu yıl da…

Ankara’daki 8 Mart programının Türk Metal adına koordinatörü.

Hazırlıklarına şimdiden başlayan Tekman önce gözlemini paylaştı:

“Televizyonlarda sabahtan akşama kadar neredeyse tüm kanallarda evlendirme programları yayınlanıyor. Bu programların yararı olmadığı gibi katılımcılarını zor ve gülünç durumlara düşürüyor.”

Sonra da projesini açıkladı:

“Bursa’daki 5 bini aşkın kadın üyemizden başlamak üzere Türk Metal kadın işçileri olarak bu programların kaldırılması için imza kampanyası başlatıyoruz.”

Programı şu:

“Toplanacak 10 binlerce imzayı 8 Mart’taki etkinlikte Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sahnede takdim etmeyi düşünüyorum.”


 

Kadın siyasetçiler İnegöl’e geliyor

 

Geleneksel Hayme Ana Bacıbey Ödülleri bu yıl Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın milletvekili Şekibe İnsel adına İnegöl Belediyesi ev sahipliğinde 8 Şubat günü sahiplerini buluyor.

4 ve daha fazla milletvekili seçilen kadın siyasetçilerden Ayşenur Bahçekapılı, Nükhet Hotar, Öznur Çalık, Gülsün Bilgehan, Bihlun Tamaylıgil, İmren Aykut, Işılay Saygın, İlknur İnceöz törende ahilik geleneği olan şed kuşanacaklar.


 

Ömer Gümüş Artvin’e İl Kültür ve Turizm Müdürü oldu

 

​Ömer Gümüş’ün başarılı bir bürokrasi kariyeri var… 10 yıl Eskişehir’de müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra İl Gençlik Spor Müdürü olarak Sinop’a gitti. 10 yıllık görevin ardından 8,5 yıl Bursa’da, 6 ay da İstanbul’da İl Müdürü olarak spora hizmet verdi.

Bir süredir Bakanlık’ta araştırmacı kadrosunda olan Ömer Gümüş geçtiğimiz günlerde Artvin’e İl Kültür ve Turizm Müdürü atandı.

Böylece…

Kültürel ve turistik hizmetler için baba ocağı memleketine dönmüş oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.