1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Vatandaş en güvenli ürünü kullansın diye işbaşındalar
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaş en güvenli ürünü kullansın diye işbaşındalar

A+A-

Günlük yaşamda vazgeçilmezimiz olarak kullandığımız ürünler var. Bunlar arasında elektrikli ev aletlerini, gaz yakan cihazları, basınçlı ekipman olarak tanımlanan tüpleri, parfümleri, yangın söndürme cihazlarını, hatta otomotiv aksam ve parçalarını saymak mümkün.

Yine…

Profesyonel amaçlı sanayi üretiminde kullanılan makineleri, sınai gaz tüplerini de sayabiliriz. Belki de, günlük yaşamda en çok asansörler kullanıyoruz.

Eskiden…

Bu ürünler satanla alan arasındaki iyi niyet ile piyasada yer bulurdu. Fakat Avrupa Birliği kriterleri sonrası, garanti belgesi ya da kullanım bilgilerini gösteren kılavuzlar ürünle birlikte tüketicilere veriliyor.

İyi de…

Acaba kaliteli olduğu söylenen ürünler gerektiği gibi kaliteli üretiliyor mu? TSE kriterlerine uygun mu? Kılavuzdaki güvenceler gerçekçi mi?

İşte…

Tüm bunları, Bursa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesindeki Piyasa Gözetim Şubesi denetliyor.

Üstelik…

16 Ekim Pazar gününe kadar sürecek Ürün Güvenliği Haftası’nın içindeyiz. Denetimin nasıl yapıldığını İl Müdür Yardımcısı Fevzi Yıldız ve Piyasa Gözetim Şube Müdürü Ahmet Yıldız’la konuştuk.

Şunu söylediler:

Denetimde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve güvenli üretildiğini gösteren belgeleri inceliyoruz. Denetçimiz gerek görürse teste gönderiyor.”

Şunu da vurguladılar:

Uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için de piyasadan toplatmaya kadar varan önlemler alınıyor.”

Öğrendiğimize göre…

Denetimler bazen şikayet ya da ihbar üzerine, bazen de işyeri baskınıyla yapılıyor. O nedenle, aldığı ürün kritere uymayan ya da sorunlu çıkanların ALO 130 numaralı şikayet hattına başvurmalarını bekliyorlar.

Sohbetimizde…

Bursa’nın ürün güvenliği açısından ne kadar güvenli kent olduğunu sorduk. Şu cevabı verdiler:

İlk 9 ayda 5 bin ürün denetimi yaptık. Hedefimiz yılsonuna kadar 7 bin denetime ulaşmak. 3 ürün uygunsuz olduğu için piyasadan toplatıldı, 68 ürün test için TSE laboratuvarına gönderildi. 1610 ürün için de 600 bin lira para cezası uygulandı.”

Şunu da gururla söylediler:

Denetim bakımından Bursa Türkiye’de ilk 5 içinde yer alıyor. Yani, ürün güvenliği açısından Bursa güvenli bir kent.”

 

En çok sorun asansörde

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesindeki Piyasa Gözetim Şubesi elemanlarına gelen ihbarlar ve yapılan denetimlerde asansör şikayetleri tüm ürünlerin önüne geçiyor.

İl Müdür Yardımcısı Fevzi Yıldız ve Piyasa Gözetim Şube Müdürü Ahmet Yıldız sohbetimiz sırasında bu durumu şöyle açıkladılar:

Riskli ürün grubunda yer alan asansörler, aynı zamanda denetimi en zor ürünler. Biz asansörlerde, teknik denetim sonrası yapılan uyarıların yerine getirilip getirilmediğini de denetliyoruz.”

Farkındalık ve bilinç oluşturulması için de, ALO 130 ihbar hattının önemine dikkat çektiler.

 

Tam 11 yıl geçti, ama Bursa Şükrü Abi’yi unutmadı!

 

Zamanın ne kadar hızlı ve acımasız aktığını Ahmetpaşa Mezarlığı’nda Şükrü Şankaya’nın mezarı başında dün bir kez daha anladık.

Aramızdan ayrılışının üzerinden tam 11 yıl geçmiş. Fakat hiç ayrılmamış gibi aramızda anılarıyla yaşıyor ve bu kentin insanları için uzlaştırıcı olma özelliğini sürdürüyor.

Nitekim…

Mezarının çevresinde herkesi bir kez daha buluşturduğunu dün yine gördük. Yeğeni, iş ortağı, arkadaşı, Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın söylediği gibi “Şükrü Abi’siz bir yaşam hiç de kolay değil” ama her yıl insanların koşarak mezarı başında toplanmaları da onu herkesten ayıran en önemli özelliği, hatta ayrıcalığı.

Kısacası…

Şükrü Abi ölümünden 11 yıl sonra bile insanları buluşturuyor, uzlaştırıyor.

Ölümsüzlük böyle bir şey olsa gerek.

 

Geciken atama: Harun Akın, Soylu’ya danışman oldu

 

Eğer… 15 Temmuz’da darbe girişimi olmasaydı Harun Akın uzun süre direndiği Süleyman Soylu’nun isteğini kabul edip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Danışmanı olarak görev alacaktı.

Üstelik…

Atama için üçlü kararname hazırlanmış, yazısı da Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmişti.

Fakat…

15 Temmuz Ankara’daki tüm siyasi akışı değiştirdi. O değişiklikler arasında Soylu’nun görevi de vardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı makamını Mehmet Müezzinoğlu’na devreden Süleyman Soylu, buna karşın Efkan Ala’dan İçişleri Bakanlığı’nı devraldı.

Geçtiğimiz haftaysa…

DP Genel Başkanı olduğu dönemde Genel Başkan Yardımcısı olarak birlikte çalıştığı, AK Parti’de de birlikte siyaset yaptığı Harun Akın’ı çağırdı.

Bu kez…

Senin bir an önce burada, Ankara’da benim yanımda olman lazım” dedi ve üçlü kararnameyle zaman kaybını önleyecek formülü ortaya koydu.

Buna göre…

Akın önce Soylu’nun TBMM’deki danışmanı olarak atanacak, oradan da İçişleri Bakanlığı Bakan Danışmanı olarak görevlendirilecek. Kararname de kendi işleyişinde arkadan gelecek. Nitekim evrakını da Meclis’e teslim etti.

Böylece…

Bursa’nın Ankara’da siyaseti bilen ve etkili bir kapısı daha oldu. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.