1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Vatandaş soruyor: Çevre Bakanı kendi reklamını dikkate alır mı?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaş soruyor: Çevre Bakanı kendi reklamını dikkate alır mı?

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce dün akşam Bursa’ya geldi. Bugün de Uludağ Üniversitesi ile birlikte organize edilen Bursa İnşaat Zirvesi’ne katılacak.

Kentleşme, inşaat elbette önemli konular.

Fakat…

Bakan Güllüce’yi çok yakından ilgilendiren önemli bir sorun var Bursa’da.

Onu da…

Okurumuz Murat Ferik dün akşam elektronik postayla yollamış.

İletide…

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kısa adıyla ÇED olarak bilinen çevresel etki değerlendirmesi çalışmasının ne kadar önemli olduğunu anlatan bir video var.

Video yalnızca 56 saniye, ama çok önemli ifadeler seslendirilmiş.

Örneğin…

Doğanın ortasındaki bir tesis… Bu tesis buraya kurulurken çevreye ve insan hayatına etkileri hiç düşünüldü mü? Bölgedeki hayata hiç zararı var mı? Tüm bu sorular için ÇED var.”

Gerçekten de…

Çok önemli cümlelerle çok çarpıcı bir ÇED tanımı yapılıyor o 56 saniyelik videoda. Bursa’da insanların aylardır haykırdıkları yaşam hakkı en güzel şekilde özetleniyor.

Malum…

Kentin ortasında kalan bir sanayi bölgesine termik santral kurulmak isteniyor. Çevresinde yaşayan insanlar da buna karşı çıkıyorlar. Zaten organize sanayi bölgelerinin kent dışına çıkmaları, hele hele buharı kullanacak boyahanelerin yeni bir OSB yapısında toplanacakları bilinirken Demirtaş’a termik santral yapılmasını kimse içine sindiremiyor.

İşte…

Video bu nedenle çok önemli. “Bu tesis buraya kurulurken çevreye ve insan hayatına etkileri hiç düşünüldü mü?” ifadesi bunun için önemli.

Adında çevre olan bir bakanlığı yöneten, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce acaba aylardır her platformda ve her fırsatta “termik istemiyoruz” diye haykıranların seslerini bugüne kadar hiç duydu mu?

Dahası…

Böyle bir tanıtım videosuyla halka güvence veren, ÇED’in ne kadar önemli olduğunu anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tanıtımdaki güvencenin tam tersi davranıp Demirtaş’ta termik santral kurulmasına, Keles’in Kozağacı’nda kiraz bahçelerinin sökülerek kömür çıkarılmasına onay verebilir mi?

Bize göre…

Bu videoyu hazırlayan makam o izinleri veremez, vermemeli.

Öyleyse soralım:

Ne dersiniz Sayın Bakan, halkın sesini duyabiliyor musunuz?

 

AK Parti’de detaylar belli oldu: Her şey 1 ayda bitecek

 

Açıklamayı… Önceki gün MYK toplantısı sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay yaptı. Böylece AK Parti’de seçim takvimi işlemeye başladı.

Nitekim…

İlk aday adaylığı başvuruları 11 Şubat Çarşamba günü yapıldı. Sonrasındaki detaylar da dün ortaya çıktı.

Buna göre…

11 Şubat’ta başlayan aday adaylığı başvuruları 20 Şubat’ta sona erecek. 22 ve 23 Şubat’ta İl Başkanlıkları aldıkları başvuruları Genel Merkez’e gönderecekler.

Bu sütunlarda 27 Ocak günü duyurduğumuz gibi, illerde temayül yoklamaları 28 Şubat ve 1 Mart’ta bitirilecek. 2-5 Mart tarihleri arasındaysa sonuçların tasnifi takvimde yer alıyor.

Ardından…

6 Mart’ta başlayacak alt komisyon çalışmaları ve mülakatlar 15 Mart’a kadar sürecek. 16-22 Mart tarihleri arasında ara komisyon çalışmaları 7 gün sürecek.

Sonrasında…

Aday listelerini belirlemek üzere üst kurul 23 Mart’ta çalışmaya başlayacak ve 15. gün olan 6 Nisan’da listeler tamamlanacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçim takvimi gereği diğer siyasi partilerle birlikte milletvekili aday listeleri 7 Nisan’da YSK’ya teslim edilecek.

Böylece…

1 aylık süreçte her şey tamamlanıp bitecek.

AK Parti’nin kendi seçim takviminde 9 Nisan günü kesinleşen milletvekili adaylarıyla Ankara’da toplantı yer alıyor. Seçim kampanyası da 10 Nisan’da başlayacak.

 

Aytaç Toker’de İşçi Partisi sürprizi

 

Hiç kuşku yok ki… Bursa’daki kadın siyasetçiler arasında Aytaç Toker’in çok özel yeri var. Anavatan Partisi kuruluş sürecinde siyasete atılan, İl Başkan Yardımcılığı yapan, 1991 genel seçiminde milletvekili adayı olarak Bursa’da rüzgar estiren Toker, mücadeleci yanıyla biliniyor.

Anavatan-DP birleşmesi sonrası siyaseti askıya almıştı. Dün İşçi Partisi’ne katılarak sürpriz yaptı. Sürprizini de şöyle açıkladı:

Ülkenin gidişi ortada. Hepimizin bir yerde birleşmemiz gerekiyor. İşçi Partisi, kurultayda Vatan Partisi adını alacak. Bu oluşumu birleşme yeri gördüğüm için katıldım.”

 

 

MHP’de ilk İl Başkanı adayı: Ocak kökenli Doğan Tegin

 

Siyasetin gözü aday adaylığı başvurularına kilitlendi, ama MHP’de önümüzdeki hafta il kongresi yapılacak ve kongre süreci tamamlanacak.

Kongre için kulislerde değişik isimlere yönelik beklentiler var. Örneğin, Nilüfer’in eski İlçe Başkanı Yüksel Yılmaz, Osmangazi’de ilçe başkan adaylığı salonda takılan Selami Hacılar ile Cihangir Kalkancı, Maksut Yazıcı, Günal Şahin gibi isimler konuşuluyor.

Buna karşın…

İl başkanlığı için ilk aday ortaya çıktı: Doğan Tegin.

1972’den beri Ülkücü camianın içinde olan, 1980 öncesi döneminde Lise Masası Başkanlığı yapan Tegin’i daha sonra Turan Tatlısev’in il yönetiminde ve Osmangazi İlçe yönetiminde gördük.

Dün ziyarete geldiğinde, MHP’de ortaya çıkan iki ayrı kulvarı anımsatıp hangisinde yer aldığını sorduk. Tegin de şunu söyledi:

Ülkücü dava adamıdır, adamın adamı olunmaz. Bizde davanın adamı olunur.”

Hedefindeyse…

Deneyimlilerle gençleri bir araya getirerek oluşturacağı kadroyla gelecek yönetimleri yetiştirmek ve sonra da görevi teslim etmek var.

 

MHP Yıldırım’da görev dağılımı

 

18 Ocak’taki kongrede seçilen Erkan Subaşı başkanlığındaki MHP Yıldırım İlçe Yönetim Kurulu görev dağılımını yaptı.

Buna göre…

Güven Turan başkanvekilliğini üstlenirken, Yaşar Nehri Engin teşkilat, Emin Seymen basın, Ayşegül Özyiğit hukuk, Mehmet Ay Bayraktar eğitim, İbrahim Torun yerel yönetimler, Necati Karasu meslek odaları, Lütfü Akyıldız kamu kuruluşları, Harika Pahsa halkla ilişkiler, Kemal Aydın sosyal faaliyetler, Fatih Düzenli sivil toplum, Recep Akar idari işlerden sorumlu oldular.

Yönetimde Tekin Emsal Ünlüsoy muhasip, Cengiz Emeksiz ilçe sekreterliği görevini aldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.