1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Yapılaşmada bahçe zorunluluğu
Yapılaşmada bahçe zorunluluğu

Yapılaşmada bahçe zorunluluğu

Bursa Ovası denince akla eskiden bağlar, bahçeler, yemyeşil ve bereketli tarlalar, çayırlar gelirdi. Nüfus arttıkça Bursa Uludağ'ın eteklerine sığamaz oldu ve yapılaşma ovaya doğru yürümeye başladı...

A+A-

Yeşilin yerini konutlar, iş yerleri, sanayi tesisleri aldı. Yapılaşma o kadar hızlıydı ki zaman zaman yerel yönetimler ve devlet bu hıza ayak uyduramadı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün kentin yöneticileriyle yaptığı toplantıda Bursa Ovası'ndaki kaçak yapılaşmanın ortaya çıkardığı sorunlar masaya yatırıldı.

Bugünkü köşesinde Bursa Valiliği'ndeki toplantının detaylarına yer veren Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, kaçak yapılaşma nedeniyle tarım arazisi vasfını yitirmiş yerler için getirilmesi planlanan ilk kriterin ne olduğunu okurlarıyla paylaştı.

Ova korumada kalan mahalleler imar barışıyla plana kavuşuyor!

Daveti… Bursa Valisi İzettin Küçük yaptı. Toplantıya da, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık ile belediyelerin imar bürokratları katıldılar.

Toplantının konusu Vali Küçük açıkladı:

“Ova koruma sınırında kalan mahallelerde imar barışı uygulanabiliyor mu, sorunlar var mı?”

Bunun üzerine…

Yasayla Ova Koruma Bölgesi ilan edilen yerlerle sınır belediyelerin başkan ve bürokratları hem karşılaştıkları sorunları dile getirdiler, hem imar barışı ile gündeme gelen sorunların çözümüne yönelik düşüncelerini anlattılar.

Örneğin…

Osmangazi’nin Mehmet Akif ve Panayır gibi, Yıldırım’ın yakın çevre yolu üstündeki Millet ile yolun altındaki Samanlı ve Vakıf gibi, Gürsu’daki Yenidoğan gibi mahallelerin ova koruma sınırı içinde olmalarına karşın yapılaştığına dikkat çektiler.

“Plana göre buraları tarım alanları, fakat tarım vasfı ortadan kalkmış, her yer ev” deyip belediyecilik sıkıntıları ortaya koydular:

“Bu mahallelere okul, sağlık ocağı yapamıyoruz, altyapı götüremiyoruz.”

Hatta…

Bu mahallelerden kaynaklanan bir sorunu da söylediler:

“Ova korumadaki mahalleler plansız olduğu için doğalgaz götürülemiyor. Kömür yakıldığı için de Bursa’nın havası kirletiliyor.”

Bunun üzerine…

Daveti yapan Vali İzzettin Küçük ikinci aşamaya geçti ve “Ne yapalım?” diye sordu. Önerilerin rapor haline getirilip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderileceğini de ekledi.

Böylece…

Ova koruma sınırı içinde mahallesi olan Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve İnegöl belediyeleri önerilerini raporlaştırmak üzere harekete geçtiler.

Ortak bir karar gibi olabilecek ilk öneri de toplantıda gündeme geldi:

Yazının tamamı için tıklayın...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.