1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yaşama dokunan vaatlere CHP gençlik aşısını ekledi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşama dokunan vaatlere CHP gençlik aşısını ekledi!

A+A-

Seçim dönemleri siyasetin vaat rüzgarları şiddetli eser. Yakın geçmişe dönüp baktığımızda bol keseden vaatler ortaya koyan, fakat güven vermedikleri için seçmeni inandıramayan partiler görüyoruz.

Bugünün siyasi partileriyse seçim bildirgesi açıklarken, seçim vaatleri hazırlarken artık daha gerçekçi davranıyorlar.

Gerçi…

Günümüzde de akla gelebilen her şeyi vaat eden partiler yine var, ama seçim yarışının önde giden partileri yeni bir sayfa açtılar.

Bir kere…

Vaatlerin ayakları yere sağlam basıyor. Partiler temeli olan ve gerçekleşebilir vaatler ortaya koyabilirlerse seçmenin inandırabileceklerini biliyorlar.

Televizyon ve internetin bu kadar hızlı ve etkili olduğu süreçte artık kimsenin kimseyi göz göre göre kandırabilmesi kolay değil. Partiler bunun bilincinde.

O bakımdan…

Siyasetin kendine çeki-düzen verdiğini v e bu nedenle de seçmenin karşısına çıkarken daha özenli davrandığını söylemek mümkün.

Örneğin…

7 Haziran seçimi için vaatleri için bu sütunlarda “sokaktaki yaşama dokunan” yorumu yaptığımız CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün yine aynı doğrultuda 1 Kasım seçimi bildirgesini ve vaatlerini açıkladı.

Açıkladıklarının bir bölümü, 7 Haziran kampanyasında büyük ilgi uyandıran vaatlerin biraz daha geliştirilmiş haliydi.

Yanı sıra…

Kılıçdaroğlu dün gençliği hedef alan vaatler açıkladı.

Bir anlamda…

Sokaktaki yaşama dokunduğu ekonomik vaatlerine gençlik aşısı yapmış oldu.

Söylemi güzeldi. Anlaşılabilir dille, güven veren ses tonuyla tane tane anlattı. Etkileyici de oldu.

Konuşmasının finali de önemliydi. “CHP’ye neden oy vermelisiniz?” sorusunu cevaplarken “İktidardaki AKP’nin ülkeyi ne hamle getirdiğini gördünüz. MHP her şeye karşı, madem her şeye karşısın neden siyaset yapıyorsun? HDP ülkeyi yönetmeye henüz hazır değil, böyle bir talebi de yok” dedi.

Adresi de CHP olarak gösterdi.

Şimdi cumartesi günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ve pazar günü de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim beyannameleri var.

Görünen o ki…

1 Kasım için yine ekonomi ağırlıklı vaat paketleri ile partiler sandık yarışına girip bu kısa sürede seçmeni etkilemeye çalışacaklar.

 

Gençlere yönelik iki vaat tartışmalı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gençlere yönelik vaatlere önem verdi. Fakat tartışmalı iki vaat var.

Örneğin…

Üniversitede ikinci öğretimde harçların kalkacağını söyledi. Harçlar kalkarsa hocalar ücret alamaz ve o zaman da derse girecek hoca bulunamaz.

İkincisi…

Passolig’i kaldıracağız. Herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı atabilecek” dedi ki, bu sözlerden Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının stadyum kültürü olmadığı anlaşılıyor. Hele tezahüratları slogan sanması daha ilginç.

Çünkü, özgür tezahürat toplu küfür gibi algılanır ki bu da özgürlük olamaz.

 

Siyasetin akışı o değiştirdiGeçen yıl CHP kurultayı yapılırken, o günlerde CHP Bursa Milletvekili olan Aykan Erdemir bir ziyareti sırasında “Selin Sayek Böke’yi izleyin” uyarısı yapmıştı.

Doç. Dr. Selin Sayek Böke önce CHP yönetimine girdi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. 7 Haziran seçiminde CHP’nin sokağa dokunan vaatlerinin mimarıydı. Dünkü açıklamaların arkasında da yine o var.

Dolayısıyla…

Önce CHP’nin, sonra da CHP’den etkilenen partilerin seçim vaadi anlayışını değiştiren kişi oldu.

 

Kadir Koçdemir: 3 konuda teker duvara dayandı!

 

Başarılı bir Vali olarak hizmet yaptı. Eskişehir Valisi iken Türkiye tanıdı.

Geçen yıl MHP Büyükşehir Adayı olarak siyasete ilk adımını attı. Valilik’ten gelen vatandaşla diyalog kurabilme yeteneğiyle dikkat çekti ve 7 Haziran’da MHP Bursa listesinin ikinci sırasından milletvekili seçildi.

Siyasete farklı bakabilen, gördüğünü açıkça söyleyebilen biri. Yıllardır zaman zaman kahve içmeye uğradığı için sohbetinin çok keyifli olduğunu da biliriz.

Dün…

Kahve içimi uğradığında seçime yönelik farklı tespitler yaptı. Dedi ki:

Tekerin duvara dayandığı 3 alan var: Ekonomi, dış ticaret ve dış siyaset, ülkenin bütünlüğü… Bu üç alanda da MHP’nin dedikleri çıktı, süreç MHP’yi teyit etti.”

Şu vurgulamayı yaptı:

CHP’den farkımız şu: CHP gibi ütopik değil, realistiz. CHP’de niyet tarafı daha ağır basıyor.”

Sohbette…

MHP’nin Bursa’da nasıl bir seçim sonucu alabileceğini sorduk. Söze “Yine Türkiye ortalamasının üstünde bir sonuç alırız” diye başladı ve “7 Haziran’dan daha iyi bir sonuç alınacağını” söyledi.

Sonra da böyle düşünmesinin gerekçelerini sıraladı:

Bir…

Ekonomide saklanan kötüye gidişi bizzat yaşayan şehir Bursa. İşverenler sürecin nereye gideceğini daha iyi görüyorlar.”

İki…

Dış ticaret ve dış siyaset gelişmeleri daha iyi algılıyor. Dış siyasetin sıkıntısı dış ticarete yansıyor. Kahire, Kudüs, Şam, Libya’da Büyükelçimiz yok.”

Üç…

Bursa’da etnik fitnenin ateşlendiği takdirde nereye varabileceğini görebilen muhacirler var. Anadolu kentleri ezanın sustuğunu, bayrağın indiğini bilmezler, ama o muhacirler yaşayıp gördükleri için bilirler.”

 

MHP’nin gözüyle Bursa’da siyaset tablosu

 

MHP Bursa Milletvekili kadir Koçdemir siyaseti açık sözlü yapabilen biri. Devlet Bahçeli’nin miting programında Bursa’yı düşünmemesini konuşurken MHP gözüyle Bursa’da siyaset tablosu da çizmiş oldu:

7 Haziran’da Bursa’dan 3 milletvekili çıkardık. Bunun 2’ye düşmesi için oylarımızın 55 bin azalması, 4’e çıkması için de 37 bin artması gerekiyor.”

Şunu vurguladı:

4’e çıkmak imkansız değil. Fakat Genel Başkan ucu ucuna milletvekili çıkarılamayan yerleri tercih ediyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.