1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırımlar yüksek faize takılıyor
Yatırımlar yüksek faize takılıyor

Yatırımlar yüksek faize takılıyor

İhracatçılardan faiz uyarısı geldi. TİM Başkanı Büyükekşi, rekabet edilebilir kur ve düşük faiz ortamının sağlanmasıyla Türkiye`deki rekabet ve yatırımın daha hızlı yol kat edebileceğini söyledi.

A+A-
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yatırımın önündeki en büyük engelin yüksek faiz olduğunu belirterek, ''İnşallah enflasyonla ilgili çalışmada başarılı olunur. Bunun akabinde de Merkez Bankası proaktif davranır ve önümüzdeki aylarda faizlerin düştüğünü görürüz'' dedi.
 
Büyükekşi yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dört bir yanındaki ihracatçıların 2023 hedeflerini yakalayabilmek için var gücüyle çalıştığını söyledi. Geçen yıl 152 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşen Türkiye ihracatının şuan 160 milyar dolar bandına ulaştığını anımsatan Büyükekşi, katma değeri yüksek ürünlerle ihracat rakamlarının önümüzdeki süreçte hızla artmasını öngördüklerini vurguladı.
 
REKABET EDİLEBİLİR KUR
 
Faiz indiriminin her zaman gündemlerindeki konu olduğunu ifade eden Büyükekşi, şunları kaydetti: ''Türkiye'de rekabet edilebilir kura ihtiyaç var. Şu anda rekabet edilebilir bir kur mevcut ama bizim açımızdan rekabet ve yatırım için kur kadar faiz de önemli. Çünkü yatırımın önündeki en büyük engel yüksek faiz. Yüksek faizin önüne geçebilmek için Merkez Bankası'nın proaktif davranması gerekiyor. İnşallah enflasyonla ilgili çalışmada başarılı olunur. Bunun akabinde de Merkez Bankası proaktif davranır ve önümüzdeki aylarda faizlerin düştüğünü görürüz.''
 
BÜYÜK HEDEF İÇİN 3 UYARI
 
Markalaşma çok önemli
 
Katma değeri artışı şart
 
Teşvikleri atlamayın
 
İnovatif düşünün
 
EKİM DAHA İYİ OLACAK
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin çevresindeki sıkıntılara rağmen ekim ayı ihracat rakamlarının, geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi olacağını belirterek, ''İnşallah 1 Kasım'da Türkiye'ye müjdeli haber vereceğiz'' dedi.
 
İHRACATI ETKİLEYEN SORUNLAR
 
Rusya'da yaşananlar
 
Irak'taki problemler
 
Kobani meselesi
 
Suriye ile sorunlar
 
Mısır'la ilişkiler
 
Libya korkusu
 
DÖVİZDEKİ DALGALANMA İHRACATI OLUMLU ETKİLEDİ
 
Yıl sonunda yeni Orta Vadeli Program'daki hedefi yakalayacaklarını ifade eden TİM Başkanı Büyükekşi, ''Dövizdeki dalgalanma ihracatı olumlu etkiledi. Bunda da en büyük endişemiz enflasyon. Enflasyon yüksek kalırsa işçilik maliyetlerine de benzeri fark gelir diye endişe ediyoruz. Bu yüzden işçilik maliyetlerine fark gelmemesi için Türkiye'nin dövizde rekabet edecek kuru sağlayabilmesi lazım. Rekabet edebilecek kur sağlanırken de enflasyonla boğuşmada geri durmamamız lazım'' diye konuştu.
 
YENİ BAKIŞ AÇISI ŞART
 
Türkiye'nin yeni bakış açısına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Büyükekşi, özellikle sanayiyle ilgili yeni bakış açısının hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Son yıllarda sanayinin Türkiye'deki Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) payının azaldığını anımsatan Büyükekşi, ''Sanayiciliği ve ihracatı tekrar cazip hale getirmemiz lazım'' dedi.
 
İHRACATÇI EĞİLİM ANKETİNDEN NELER ÇIKTI
 
İhracatçı firmaların yüzde 67'si en çok girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekiyor. Elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 9'lik zam bütün şirketleri etkiledi.
 
Rusya'nın yine en yüksek oranda hedef pazar olarak belirginleşti. Amerika ikinci sıradaki yerini korurken, bu ülkeleri sırasıyla Almanya, Brezilya ve Çin takip etti.
 
Enerji maliyetleri yüzde 50,2 ile en üst yüzdeye ulaşmış durumda, artık ihracatçıların yarısından fazlasının öncelikli sorunu döviz kurları değil enerji sorunu.
 
4. çeyrek ortalama dolar kuru beklentisi ekim-aralık için 2,24 lira, 2014 yıl sonu için 2,26 lira. Euro beklentisi ise ekim-aralık'ta 2,90 lira.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.