1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırımları dost ülkelerle yapmak istiyoruz
Yatırımları dost ülkelerle yapmak istiyoruz

Yatırımları dost ülkelerle yapmak istiyoruz

Tasarruf oranlarının düşüklüğü nedeniyle yabancı sermayeye ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Zeybekci, Türkiye'nin ulaşım ve haberleşme alanında büyük yatırımlar yapması gerektiğini kaydetti.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) Parlamenterler Üyeleri Komitesini ağırladı. Bakan Zeybekci, buradaki konuşmasında Türkiye'nin Avrupa ile olan kurumsal anlamda ilişkilerinin 200 yıldır devam ettiğini ve bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin, tam üye olmadan AB ile Gümrük Birliği anlaşması yapan tek ülke konumunda bulunduğunu hatırlatan Zeybekci, ''1958 yılından beri AB ile ilişkilerimiz devam ediyor. Yılmaz bir şekilde AB'nin aday ülkesiyiz'' dedi. Tasarruf oranlarının düşüklüğünden dolayı Türkiye'nin yabancı sermayeye ihtiyaç duyduğunu ifade eden Nihat Zeybekci, ülkenin ulaşım ve haberleşmede büyük yatırımlar yapması gerektiğini ve bunu da dost ülkelerle yapmak istediklerini kaydetti.

SALDIRIYI KINIYORUZ

Fransa'daki mizah dergisine yönelik terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Zeybekci, Fransa'daki korkunç terör olayını nefretle kınadıklarını vurguladı. Bakan Zeybekci, ''Bütün insanlık, modern ve demokratik dünya terörizme karşı birlikte olmak zorunda. Dünyanın her yerinde terörizme karşı birlikte olmamız gerekiyor. Bu Fransa'da olduğu zaman başka Suriye'de olduğu zaman başka Irak'ta, Afganistan'da dünyanın başka yerinde olduğu zaman başka şekilde görülmemeli'' diye konuştu.

GELİŞTİRME POTANSİYELİ VAR

Komite adına konuşan İsviçreli Parlamenter Kathy Riklin de, Türkiye'de sıcak bir şekilde karşılanmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile EFTA üyesi ülkeler arasındaki serbest ticaret anlaşmasının 22 yıldır yürürlükte olduğunu ifade eden Riklin, 'Ticari ilişkilerimizi daha da geliştirme potansiyeli olduğunu gördük. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl anlaşmanın gözden geçirilmesi için müzakereler başladı' dedi. 

ETKİLERİNİ MERAK EDİYORUZ

Komitenin modernize edilmiş ve kapsamı genişletilmiş bir anlaşmadan yana olduğunu kaydeden Riklin, Türkiye'nin son yıllarda ekonomik açıdan etkileyici bir gelişme gösterdiğine dikkati çekti. EFTA üyesi ülkeler olarak AB ile ABD arasında müzakereleri sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması'nı yakından takip ettiklerini belirten Riklin, anlaşmanın Türkiye üzerindeki etkilerini de merak ettiklerini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.