1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Yaz okulları kapatıldı mağdurlar yaratıldı
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaz okulları kapatıldı mağdurlar yaratıldı

A+A-

Kızım Uludağ Üniversitesi'nde okuyor. Kredili not sisteminin uygulandığı üniversitede kredisi yetmeyen öğrenciler yaz okulunda ders alarak kredi açığını kapatıyordu.  Bu döneme kadar yaz okulu açmanın zorunlu olduğu üniversitede, yeni atanan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulçay tarafından bu zorunluluk kaldırıldı.  2014-2015 akademik yılının başında yaz okulunun açılacağı duyurulmasına rağmen Bahar döneminde alınan bu karar öğrencileri ve ailelerini mağdur etti.

Öğrencilere ve ailelerine söylenen yaz okulu için İstanbul, Ankara ve İzmir'deki üniversitelere gidebilecekleri yolunda. Bu hayat pahalılığında nasıl böyle düşünülebilir? Bulunduğumuz şehirde kendi üniversitesi varken öğrencinin bir başka şehire gitmesinin akılla, mantıkla bağdaşır yanı var mı? Ayrıca büyük kentlerdeki terör de gözümüzü korkutmakta.

Bu karar tüm öğrenciler için alınmasına rağmen en fazla Tıp Fakültesi öğrencileri etkilendi. Tek bir ders için bir yıl uzatacak öğrenciler var. Doktor eksiğini kapatmaya çalışırken 2017’de mezun veremeyecek. Alt dönemde ve staj gruplarında yığılma olacak ve eğitim kaliteli olmaktan iyice uzaklaşacak.

Milli Eğitim Bakanlığı da Valilik de bu konuya karışmıyor. İş üniversitede bitiyor. Bir anne olarak kafam karıştı. Ben çocuğuma hem annelik hem de babalık yapıyorum. Benim gibi binbir sıkıntı içinde çocuklarını okutan yüzlerce aile var. Rektörlük aldığı bu uygulamayı kaldırmalı. Uludağ Üniversitesi yaz okullarından mahrum olmamalı.

İsminin açıklanmasını istemiyor

 

Maksem kavşağında trafik kabusu

​Maksem Mahallesi sakinleri olarak trafikte artan araç sayısından dolayı mahallemizin meydanı sayılan alanda karşıdan karşıya geçmekte güçlük çekmekteyiz. Bahsettiğim yerde birleşen ve ayrılan ilginç bir kavşak vardır. Eşi benzeri olmayan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz. Tam Maksem Cami önünde (gözle görünmese de) bir yaya geçidimiz var elbette. Ancak sürücülerin ülkemizde yaya geçitlerinden pek bir şey anlamadığından olsa gerek yol veren olmuyor, hatta karşıya geçmeye çalışan çocuk veya yaşlı yayaların arasından türlü manevralarla geçmeye çalışmaktalar. Bu da pek çok tehlikeyi beraberinde getirmektedir. Özellikle trafiğin yoğunlaştığı saatlerde (neredeyse yoğun olmayan saat yok gibi) çocuklarımızın ve yaşlılarımızın (kendimizden vazgeçtik) güvenle karşıdan karşıya geçebilmeleri için sadece yayaların bastığında kırmızıya dönen trafik ışıklarından biri hayatımızı kolaylaştıracaktır. Konuyla ilgili makamlara bu dileğimizi iletmeniz hayatımızı bir nebze olsun kolaylaştıracak tedbirin bi ihtimal da olsa alınmasını sağlayabilir.

Erdal TEKİN

 

İzmir yolunu bir görmeli

Büyükşehir Belediyesi yetkililerine; Mudanya yolu altından geçen iki şeritli İzmir yolu özellikle sabah ve akşam vakitleri her gün tıkanmaktadır. Bu yoldak köprü yeniden yapılarak 4 şeritli hale getirilmelidir.Vatandaşları bu eziyetten kurtaracak Büyükşehir belediyesidir.Hem zaman hem de para kaybına neden olan bu önemli sorunu çözmeye şimdi başlanmazsa yarınlar geç olacaktır. Önemle duyurulur.

İsminin yayımlanmasını istemiyor

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.