1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yeni bir dönem başlıyor: Hedef değerleriyle tam kapasite Bursa
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni bir dönem başlıyor: Hedef değerleriyle tam kapasite Bursa

A+A-

Pazartesi sabahı, çok yorgun olmasına karşın sesi çok canlı çıkıyordu. Zorlu seçimin uykusuz sabahındaki keyfi telefondan belli oluyordu.

Gerçek olan şu ki…

AK Parti’nin Bursa’daki seçim kampanyasında en çok çalışan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu oldu. Tüm ilçeler ve merkezdeki mahallelerde, sahanın her yerinde o vardı.

1.-yazi-icin-hakan-cavusoglu-ve-ailesi.jpgSeçimin kazanılmasının mutluluğunu yaşarken “Bursa’da yeni bir dönem başlıyor” dedi.

Yeni dönemin şifrelerini sıralarken de “Büyükşehir Belediye Başkanımız 4 Mart’taki proje toplantısında Bursa için çok önemli projeler açıkladı” diye başlayıp şunu söyledi:

“Bursa için tarih, turizm, kültür, eğitim kenti diyoruz. Çabamız tüm bu değerleri tam kapasite kullanmak. Daha fazla zenginlik için turizm gelirini arttırmalıyız.”

Ardından…

Kent içi trafik ve ulaşıma dikkat çekerken, Boğaz Köprüsü’nden fazla araç geçişi olan Acemler’i çözmek için kamulaştırmaların tamamlanmak üzere olduğunu vurguladı.

Yıldırım Metrosu’nun önemini anlatırken de “Nereden binilirse binilsin Bursa’nın her yerine ulaşılabilecek” dedi ve örnek verdi:

“Gürsu’dan binen kişi Heykel’e, Altıparmak’a, Dikkaldırım’a, Uludağ Üniversitesi’ne, Şehir Hastanesi’ne, Çalı’ya ulaşacak.”

Bu yatırımın yalnızca yerel yönetim bütçesiyle gerçekleşemeyeceğini anımsatıp “4.5-5 milyar liralık proje için Cumhurbaşkanımız söz verdi” dedi.

Bu noktada…

“Bursa için yeni bir yerel yönetim anlayışıyla yeni bir dönem başlıyor” dedi ve yeşil alan örnekleri verdi:

“Hamitler Çöplüğü tahliye edilip yeri rekreasyon alanı olacak. Vakıfköy, Terminal arkası, Ürünlü’ye Millet Bahçeleri yapılacak. Merkezi bütçeden Cumhurbaşkanımızın vereceği destekle Bursa’da paradigma değişecek.”

Şu da önemli:

“Sanayimizi çok önemsiyoruz. Kentimizden geçen otoyolun çevresinde yeni sanayileşme oluyor. Karacabey ve Mustafakemalpaşa havzalarımızın tarım özelliği çok önemli. Verimli arazileri korumak için planlamayı yapıyoruz.”

Bu arada…

Seçim çalışmaları için 1 aydır ailesinden uzak kalan Çavuşoğlu pazartesi akşamı Ankara’ya döndü.

 

Ovadaki mahallelere doğalgaz sözü

 

Sorun biliniyor… İmar Barışı’ndan yararlanmasına ve yasadaki hükme karşın, bazı yapılara doğalgaz bağlanmadı.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu bu durumu PDK Başkanı yanı sıra Çevre ve ile Enerji bakanlarıyla görüştüğünü, ancak mevzuat değişikliği gerektiğini söyledi.

Çözüm için de şunu açıkladı:

“Cumhurbaşkanımıza bu sorunu aktardım. Belediyenin yapacağı planla ova koruma mevzuatında yasal düzenlemeye destek verdi.”

 

Hibrit motorun bilinmeyen öyküsünü açıkladı

 

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu sanayideki gelişimi anlatırken, çok özel bir bilgi paylaştı:

“Cumhurbaşkanımız gittiği her ülkede Türkiye’ye sanayi yatırımı daveti yapıyor. Fransa’da Renault firmasının hibrit motor üretimi için İspanya ve Romanya öne çıktığını öğrenince Türkiye CEO’su ile görüşmemi istedi. Destek sağlanınca hibrit motor Türkiye’ye kaydırıldı.”

Şunu da ekledi:

“Yılda 400 bin hibrit motor Türkiye’den ihraç edilecek.”

 

İYİ Parti Karacabey ve Orhangazi’de Kırat’ın kurbanı mı oldu?

 

CHP ve İYİ Parti ittifak yaparak 31 Mart seçimine girerken hangi ilçede kimin aday çıkaracağına da birlikte karar verdiler. Bu da bazı yerlerde sıkıntıya yol açtı. Çünkü adaylıkları açıklananların geri çekilmesi gerekti.

Adaylığı geri çekilenler başka partilere yönelip aday olunca da Millet ittifakı sıkıntı yaşadı.

Örneğin…

Karacabey’de Ergün Koç kendini İYİ Parti Adayı görüyordu. Fakat Ayhan Tayfur aday gösterilince DP Adayı olarak seçime girdi.

Sonuçta…

Karacabey’de İYİ Parti yüzde 35.8 oyda kalırken Ergün Koç’lu DP yüzde 21.2 oy aldı. Seçimi ise AK Parti Adayı Ali Özkan yüzde 40.2 oyla kazandı.

Orhangazi’deyse CHP Adayı olarak açıklanan Çetin Çoklar ittifak Orhangazi’yi İYİ Parti’ye bırakınca DP’den aday oldu.

Seçimi yüzde 39.7 oyla AK Parti Adayı Bekir Aydın kazanırken İYİ Parti Adayı İsmail Yılmaz yüzde 25.6’da kaldı. DP Adayı Çetin Çoklar da 22.4 oy aldı.

 

HDP İnegöl ve Yenişehir’de kendini test etti

 

HDP 31 Mart’ta Bursa Büyükşehir’e aday çıkarmayacağını, buna karşın İnegöl ve Yenişehir’de belediye başkanı adayı göstereceğini açıkladı.

Bir anlamda…

İnegöl ve Yenişehir’de kendini test ettiği iki ilçeden İnegöl’de yüzde 3.2 oy alırken, Yenişehir’de 2.3 oyda kaldı.

İnegöl, Yenişehir, Keles, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, İznik’te HDP’nin belediye meclisi aday listeleri ise yüzde 1’i aşamadı.

 

Yeniden Refah, erken seçim olasılığı hesabıyla kongresini yapıyor

 

6.-yazi-icin-yeniden-regfah-partisi-il-baskani-naim-ozturk,-hasan-karab-ulut,-mehmet-cakmaker.jpgFatih Erbakan liderliğinde kurulan Yeniden Refah Partisi, 31 Mart seçimi sonuçları nedeniyle her an erken seçim kararı alınabileceği olasılığına karşı kongre sürecini tamamlamak üzere harekete geçti.

Bu kapsamda…

Nilüfer, Yıldırım, Gürsu, Kestel, İnegöl, Yenişehir, İznik’te ilçe kongrelerini yaptı, il kongresini de 7 Nisan Pazar günü Genel Başkan Fatih Erbakan’ın katılımıyla Merinos Osmangazi Salonu’nda saat 19.30’da yapacak.

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Naim Öztürk ziyaretimize İl Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmaker ve Hasan Karabulut’la geldiğinde şunu söyledi:

“Seçimlere girebilmek için kongrenin üzerinden 6 ay geçmesi gerektiği için yasal süreci tamamlamak istedik. Büyük kongremiz de 5 Mayıs günü Ankara’da yapılacak.”

Halen…

Bursalı 4 kurucudan biri olan Öztürk, aynı zamanda MKYK Üyesi olarak görev yapıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.