1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yeni döneme Büyükşehir’den 2 istekle başladı: Trafik, sahil
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni döneme Büyükşehir’den 2 istekle başladı: Trafik, sahil

A+A-

Kim ne derse desin… Bu seçimin Bursa’daki en başarılı isimlerinden biri Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz oldu.

Üstelik…

Seçim kampanyasından daha çetin bir mücadeleyi aday olabilme sürecinde verdi. Partisinden, hatta belediye meclisinden karşısına rakip çıkanlar oldu.

1.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz-005.jpgCHP’nin bazı eski ilçe başkanları ve sivil toplum örgütleri aleyhine kampanya yaptılar. Aday gösterilmemesi için CHP Genel Merkezi’ne gidildi, Kılıçdaroğlu’na baskı yapıldığı haberleri bile geldi.

Önce…

Kılıçdaroğlu’nun desteğiyle tüm bunları aşıp CHP Mudanya Adayı oldu, sonra sahada seçim mücadelesi verdi ve yüzde 53.5 oy alarak Mudanya’da üst üste iki kez seçilen ilk başkan oldu.

Geçen dönem…

Büyükşehir Belediyesi ile bazı konularda görüş ayrılığı taşıdığı, zaman zaman da polemik düzeyinde karşı karşıya geldiği biliniyor.

Sohbet ederken…

Yeni dönemdeki tavrını sorduk, nasıl bir süreç planladığını öğrenmek istedik.

Şunu söyledi:

“Benim hiç kimseyle kişisel bir problemim yok. Olmaz da… Ben sadece Mudanya’nın hakkını korumaya ve savunmaya çalışıyorum. Onun için de sorumlu olduğu alanlarda Büyükşehir’in görevini yapmasını istiyorum.”

Geçen dönemden kalmış olsa da, Büyükşehir’den bu dönem için iki isteği var:

Bir…

“Yalnızca hafta sonları 150 bini aşkın aracın girdiği Mudanya’nın trafiği artık Mudanya’nın sorunu olmaktan çıktı, Bursa’nın sorunu oldu.”

Şunun altını çizdi:

“Deniz havası alabilmek için Bursa’dan gelenler, Mudanya’ya giremeden geri dönmek zorunda kalıyorlar.”

Çağrısı şu:

“Trafik sorunu Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda. Bu dönem çözüm bekliyoruz. Ya da, yetki versinler, Mudanya Belediyesi olarak biz çözelim.”

İki…

“Sahillerin bakımı ve düzenlenmesi Büyükşehir’e ait. Fakat vatandaşın denize girip hava almak için yürüyebileceği proje maalesef bitirilemedi.”

İsteği aynı:

“Plaj işgallerini kaldırıp sahilleri düzenlemelerini bekliyoruz. Eğer yetkiyi devrederlerse Mudanya Belediyesi olarak bunu biz yaparız.”

 

Mudanya’da projeler hızlanıyor

 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yeni dönemi anlatırken, “Başladığımız projeler ara vermeden ve daha da hızlanarak devam ediyor” dedi ve şöyle sıraladı:

“Güzelyalı Atatürk Parkı projesinin ikinci etabı başladı. Yıldıztepe projesi devam ediyor. Şu an sondaj çalışması süren projede yol da Karayolları’na devredildi. Yine Zübeydeana Çocuk Akademisi devam ediyor.”

Şunu da ekledi:

“Çağrışan Çocuk Meyve Ormanı’nın altyapısını da hazırladık.”

 

Kızılay’ın Altıntaş’taki kampı yeniden Bursa’ya kazandırılacak

 

3.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz-ve-kizilay-bursa-subesi-baskani-davut-gurkan.jpg150 yıllık iyilik hareketi Kızılay yeni bir anlayışla toplumla kucaklaşıyor. Bir yandan yardımları sürdürürken, sosyal alanlarda da yeni projeler geliştiriyor.

Örneğin…

Kızılay Bursa Şubesi Yönetim Kurulu adına Başkan Davut Gürkan ve Başkanvekili Mürsel Durmaz’la birlikte ziyaret ettiğimiz Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ı yeni dönemi için kutlarken, Kızılay projelerinden de söz ettik.

Bu noktada…

Bursalıların anılarında kalan, Altıntaş’taki Kızılay Kampı da gündeme geldi.

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda ailelerin kamp yapabildiği, sonraki yıllarda Kızılay Gençlik Kampı olarak gençleri ağırlayan tesis 6 yıldır boş.

Hatta…

Gemlik Körfezi’nin en güzel koylarından birindeki tesisin kapısı kilitlenmiş, kaderine terk edilmişti.

Görüşmede…

Kampın yeniden Bursa’ya kazandırılması da gündeme geldi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan bu konuda aynı düşünüyorlar. Ortaya çıkan olumlu havayla ilk adım da atıldı.

 

Ege adalarındaki haklarımızı anlatacak

 

4.-yazi-icin-emekli-kurmay-albay-umit-yalim.jpgYunanistan Başbakanı Çipras’ın Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyareti sırasında karşısına dikilip “Ege’deki adaların ne zaman Türkiye’ye iade edileceğini” sormasıyla tanındı.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yaptığı dönemde Doğu Akdeniz’deki haklarımıza yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım konferans için geliyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi desteğiyle düzenlenen konferans 20 Nisan Cumartesi günü saat 17.00’de Ördekli Kültür Merkezi’nde.

 

Mustafa Bozbey’den anlamlı ve imalı Ekrem İmamoğlu kutlaması

 

İstanbul’daki sandık yarışının 17. gününde itirazlarla yeniden sayımlar süreci tamamlandı ve Millet İttifakı adına CHP İstanbul Büyükşehir Adayı olan Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı.

Böylece…

Türkiye’yi kilitleyen, dış dünyanın izlediği belirsizlik süreci sona erdi.

İmamoğlu büyük bir kalabalık ve coşkuyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devralırken, Bursa’da da Millet İttifakı adına CHP Büyükşehir Adayı olarak sandıkta yarışan ve seçimi de zorlayan Mustafa Bozbey biraz anlamlı, biraz da duygusal paylaşımla İmamoğlu’nu şöyle kutladı:

Mücadele edenler her zaman kazanamayabilir, ama kazananlar hep mücadele edenlerdir.

İnançla, azimle İstanbulluların oylarına sahip çıkan CHP örgütünü, seçim akşamından bugüne haklı mücadelesini sürdüren sevgili kardeşim ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kutluyorum.

 

Bursa’dan İstanbul’a destek köprüsü kurdu

 

6.-yazi-icin-gamze-pamuk-atesli-istanbul-secimi-hukuk-masasi.pngCHP Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli genç bir avukat. CHP Genel Merkezi görevlendirmesiyle Anadolu’ya gidiyor, kadın ve çocuklara yönelik suçlarla ilgili davalara hukukçu olarak müdahil oluyor.

31 Mart seçiminin akşamı Bursa’da başladığı sonuçlarla ilgili hukuk mücadelesini o sabah İstanbul’a taşıdı. 17 gündür de sandıklardaki mücadeleyi yürüten Hukuk Masası’na destek verdi.

Salı gecesi…

Maltepe sonuçları ortaya çıkınca “mazbata geliyor” deyip kutlamayı başlattı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.