1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yeni kent tehlikesi: Bursa’da kimyasal risk haritası var mı?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni kent tehlikesi: Bursa’da kimyasal risk haritası var mı?

A+A-

Kentleşme süreçlerine planlama ve yapılaşma olarak bakıldığından daha çok mimar ve inşaat mühendisleri gündeme geliyor. Tartışma ve projelere yeni yeni de çevre mühendisleri katılmaya başladı.

Oysa…

Bursa gibi kentlerde artık farklı bir yapılaşma ve buna bağlı olarak da farklı yaşam koşulları ortaya çıktı.

Örneğin…

Bursa’nın dört bir yanında bulunan organize sanayi bölgeleri yanında, kent içinde faaliyet gösteren fabrikalarda üretim için kimyasallar kullanılıyor. Bu kimyasalların depolama anlamındaki saklama koşulları da, kullanımından doğan insan ve çevre sağlığına etkileri de, kimyasal katkılı ürünler de artık kentte yaşayan insanın gündemi oldu.

Yapılarda kullanılan kimyasallar bile kent sorunu olabiliyor.

Nitekim…

23 Ocak’ta yapılacak Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi kongresi adayı olarak Olay Medya’yı ziyaret eden Ali Uluşahin’le seçimden çok Bursa’nın karşı karşıya olduğu kimyasal tehlikeyi konuştuk.

Çünkü…

Yeni yeni farkına vardığımız bu sorun, aslında kimya mühendisliğinin en önemli uğraşı alanını oluşturuyor.

O da…

Bursa’da daha önce 2 dönem Şube Başkanlığı yapmış olmanın avantajıyla, gözlemlerini ve hedeflerini paylaştı:

Bursa’nın şu an için acil olarak kimyasal risk haritasının çıkarılmasına ihtiyaç var. Çünkü, fabrikaların depolarında ne kadar kimyasal olduğu, bunların hangi koşullarda korunduğu bilinmiyor.”

Şunu da ekledi:

O nedenle, fabrikaların kimyasal depolarından başlamak üzere, yüzme havuzları mutlaka kimyasal tehlikeye karşı korunaklı olmalı.”

Bir noktayı daha vurguladı:

Kentsel dönüşümde de yalnızca plan ve yapıların şekli odaklı projeler söz konusu. Oysa kentsel dönüşümlerde kimya mühendislerinin daha fazla sorumluluk almaları gerekiyor. Çünkü yaşamsal tehlike bizim alanımız.”

Şunu da uyardı:

Örneğin, yıkılması planlanan binalarda asbestli malzemeler var. Yıkımlar sırasında çok dikkatli olunması ve özel ekipler oluşturulması gerekiyor. Bunun şakaya gelir yanı yok.”

 

DP’de muhalefet ateşi yandı

 

Anlaşılan o ki, Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu’nun görevden alınma kararı DP’de hiç de hesapta olmayan muhalefet ateşi yaktı.

Nitekim…

Gelişmeleri konuşmak üzere önceki akşam Cumalıkızık’ta geniş katılımlı toplantı yapıldı. DYP ve DP’de önemli görevler üstlenmiş Erhan Keleşoğlu, Ahmet Yıldırım, Üstün Tunalıgil, Ahmet Sevinç, Hilmi Sancar, Bekir Öner, Hüsnü Sungur gibi isimlerin de olduğu çok sayıda partili diğer illerle ortak toplantılar yaparak muhalefet hareketi başlatma kararı aldılar.

 

Başkana sürpriz doğum günü 

MHP Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı önceki akşam parti binasına geldiğinde büyük bir sürprizle karşılaştı.

Başkan Yardımcısı Emin Seymen önderliğinde yönetim kurulu üyeleri, üzerinde “Erkan Subaşı iyi ki varsın” yazılı pasta hazırlamışlardı. Arkadaşlarının jestinden çok duygulanan Subaşı alkışlar eşliğinde pastayı kesti, sonra da birlikte yiyip iyi bir ekip olduklarını bir kez daha gösterdiler.

 

AK Parti’de İl Divanı toplanıyor

 

Seçimler nedeniyle ara verilen ilçe ve il divanı toplantıları AK Parti’de yeniden başladı. İlçe divanı toplantılarının tamamlanmasından sonra 17 Ocak Pazar günü de İl Divanı toplantısı yapılacak.

Merinos’taki toplantıya Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katılacak.

 

Telsizde devrim: Acil servisler gibi telsizler de birleşti!

 

Telsiz haberleşmesi, sahada çalışan ekipler için çok önemli. Gerçi, geçmişte cep telefonu olmadığı için biraz da çaresizlik nedeniyle tek seçenekti, ama günümüzde de, başta konuşma maliyeti olmaması gibi nedenlerle telsizler hâlâ muteber bir haberleşme aracı.

Üstelik…

Sistem de ilerleyen teknoloji sayesinde evrim geçirdi. Artık eskinin analog sistemi yerine dijital sistem var. Bu sayede hışırtılı-cızırtılı konuşma kalmadı, canı sıkılanın amirini mandallaması da mümkün değil.

Yeni sisteme…

Türkiye’de ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi geçti ve telsizde devrimin öncüsü Bursa oldu. Değişimin ne getirdiğini ise, tetra adı verilen sistemi kuran Bilgisayar Yazılımcısı Hüseyin Yiğit şöyle anlattı:

Eskiden Büyükşehir’in tüm birimlerinin ayrı telsiz sistemleri vardı. Tetra sistemiyle itfaiye dahil tüm birimler birbirlerini engellemeden, ama koordinasyon içinde aynı frekansı kullanıyorlar.”

Şunu vurguladı:

Emniyet ve sağlık acil sistemlerinin birleşmesi gibi, Büyükşehir de telsizleri birleştirdi. 12 bölge olarak kurulan aktarma istasyonları sayesinde 17 ilçede aynı anda kesintisiz görüşme yapılabiliyor.”

Şunu da ekledi:

Cihazlar da cep telefonu büyüklüğünde ve son derece şık. Bu cihazların numaratörü olduğu için, numara tuşlanarak özel görüşme yapılabiliyor.”

 

Yaşama bakmayı küçük yaşlarda okulda öğreniyorlar

 

Davet… Orhaneli Yolu üzerinde, eskiden Eker Süt Ürünleri fabrikasının olduğu alanda yükselen ve yeme-içme tarzı işyerlerinden oluşan Eker Meydan’ın direktörü Ece Ceylan Eker’den geldi.

Biz de…

Sevgi Uyumaztürk’ün organizasyonuyla Eker Meydan’a gittik ve Çakır Okulları’nın Orta 2. sınıf öğrencilerinden seçilmiş gazeteciliğe ilgili bir grup gençle buluştuk.

Açıkça söylemek gerekirse, daha çok bizim gözlemlerimize dayalı gazetecilik söyleşisi gibi başladık, ama birbirinden ilginç sorularla adeta deneyim paylaşımı yaşadık. Çok keyif aldığımız bir söyleşiydi

Yıllarca birlikte çalıştığımız, şu anda Çakır Okulları’nda olan meslektaşımız İlkay Balaban da katılımıyla hoş bir sürpriz yaptı.

İzlenimimiz şu:

Her konuyla büyükler kadar ilgili olan şimdiki çocuklar gerçekten harika. Bunu da sıradan olmayan sorularla gösterdiler. Daha küçük yaşlarda, okulları sayesinde yaşama bakmayı öğrenmişler. Aralarında şiir yazanlar vardı.

Gözlerindeki ışık gelecek adına umut verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.