1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yeni sistemin şifresini Çavuşoğlu açıkladı: Bürokrasi daraltılacak!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni sistemin şifresini Çavuşoğlu açıkladı: Bürokrasi daraltılacak!

A+A-

Sandık başına gitmeye artık saatler kaldı… Gerçi, halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçimi ikinci kez oluyor, ama bu seçimin önemli bir farkı var:

Geçen yıl yapılan referandumda kabul edilen anayasa değişikliği gereği Türkiye yeni bir hükümet modeli sistemine geçecek.

Daha net bir dille söylemek gerekirse, artık hükümet parlamentodan çıkmayacak, Başbakan olmayacak. Bakanlar Kurulu’nu parlamento dışından Cumhurbaşkanı atayacak.

İşte…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın seçildiği takdirde yeni sisteme uygun nasıl bir yönetim yapısı düşündüğünü katıldığı televizyon programında açıkladı.

Biz de…

1.-yazi-icin-basbakan-yardimcisi-hakan-cavusoglu-008.jpgYeni sistemin şifrelerini Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na sorduk.

Söze…

“Bakanlar Kurulu’nun fonksiyonu belli, onda değişen bir şey yok. Koordinasyon ve denetimle birlikte diğer görevlerini yerine getirecek” diyerek başladı ve devam etti:

“Bazı bakanlıklar yeni planlamayla birleştirildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcıları olacak. Sistemde yenilik olarak bir de ofisler var.”

Ofislerin nasıl çalışacağını ise şöyle açıkladı:

“Ofisler, bürokratik oligarşi dediğimiz bürokratik süreçleri kısaltmaya yönelik pratik çözümler üretecek. Bir çeşit tatbikat merkezleri olacak.”

Peki…

Yeni sistem nasıl işleyecek? Çavuşoğlu onu da anlayacağımız şekilde anlattı:

“Eskiden bürokraside Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı gibi makamlar vardı. Bunların hepsi devre dışı. İşi olan gidecek bu ofislere, başvurusunu yapacak, konu neyse işlemleri yürüyecek. Başvuruyu yapan da evrak peşinde koşmayıp işine bakacak.”

Yani..

“Yani, bürokratik oligarşinin bitirilmesi, bürokratik süreçlerin uzamasının önüne geçilmesi sağlanacak, halkımız mesafe olmaksızın temas kuracak.”

Şunu da ekledi:

“Başvuruyu yapana şuraya git, buraya gel, şunu al denmeden sonucunu alacak gidecek. Böylece bürokrasiyi daraltmış olacağız.”

 

Çavuşoğlu: Aşk ile koşan yorulmaz

 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na, muhalefetin meydanlardaki söylemini anımsatıp “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yorgun mu?” diye sorduk.

Şu cevabı verdi:

“Son 1 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımıza yakın çalışma fırsatı buldum. Uyumuyor adam, ne yorgunluğu? Kendisi de söylüyor ‘Aşk ile koşan yorulmaz’ diye. Biz aşkla koşuyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Bu millete sevdamız var, bu milleti seviyoruz.”

 

“Türkiye otobana çıktı hızla yol alıyor, şimdi de vites arttıracak”

 

Kimileri… Konuşmalarını sert buluyor. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise yüreğinden geldiği gibi konuştuğunu ifade ederken inandığına insanların da inanmasını istediğini vurguluyor.

Seçim kampanyasının son gününe girerken şunu özellikle vurguladı:

“Biz bu ülkeyi büyütmek için yola çıktık. Yola çıkarken de insana efendilik yapmaya değil, hizmetkar olmaya aday olduk. İnsanımızın hayatının kolaylaşmasını, yaşam standartlarının gelişmesini istiyoruz.”

Şöyle devam etti:

“Şu anda Türkiye’nin yakaladığı bu ivmeyi asla geri döndürmemek gerekiyor. Çünkü Türkiye otobana çıktı ve hızla yol alıyor. Şimdi bir vites daha arttıracak. Ulaşmak istediğimiz noktaya daha kısa sürede ve daha hızlı ulaşacağız.”

Ardından…

“Bu ülke hiç rahat bırakılmadı” dedi ve emperyal güçlerin 100 yıl önce ayrılırken bile emellerinden vazgeçmediklerini söyleyip “Her defasında kuşatılmak ve yok edilmek istendiğinde bu ülke yeniden doğarak karşılarına geldi” dedi.

Şunun da altını çizdi:

“Yeni evrede pasif ve edilgen değil, etrafında olay varsa başını kaldırıp iradesini koyan, bekleyip gören değil, tehdidi ve riski kaynağında bulup atak yaparak bitiren bir Türkiye var artık.”

 

Seçim kampanyasının özel hedefi

 

2011’de Bursa Milletvekili seçilen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu bu seçim AK Parti’nin Bursa’daki lokomotifi oldu. Çok çalıştı, her yere gitti.

Çalışmasını şöyle özetledi:

“Yola Bursa’da sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayacağız mottosuyla çıktık. O tarihten itibaren çalışıyoruz.”

Şunu söyledi:

“Bu yalnızca Hakan’ın çalışması değil, tüm milletvekili adaylarımız çok gayretli çalıştılar. Kadın Kollarımız binlerce eve girdi, Gençlik Kollarımız ilk seçmene ulaştı. Hepsiyle gurur duyuyorum.”

 

Büyükataman: Sahada 1999 seçimini anımsatan bir hava var

 

5.-yazi-icin-mhp-genel-sekreteri-ismet-buyukataman.jpgGeçenlerde… MHP Genel Sekreteri ve Bursa 1. Bölge 1. Sıra Adayı İsmet Büyükataman’la konuşuyorduk.

Deneyimli siyasetçi, yarınki seçimi yorumlarken uyarıda bulundu:

“Anketlere bakarak karar verenlerin fena halde yanıldıklardı Pazar akşamı sandıklar kapandığında görülecek.”

Ardından…

Seçim çalışmaları sırasında sahada edindiği izlenimi aktardı:

“Sahada 1999 seçimini anımsatan bir hava var. O zaman da MHP ile ilgili olarak olumsuz senaryolar üretiliyordu, ama milletimiz buna izin vermedi.”

Şunu da ekledi:

“Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, MHP’nin siyasi gücünde bir azalma söz konusu değil. Cumhur İttifakı da TBMM’de çoğunluğu elde edecek.”

 

Seçilir seçilmez TBMM’de Muhsin Yazıcıoğlu dosyasını ele aldıracak

 

6.-yazi-icin-ahmet-yelis.jpg24 Haziran seçimi için AK Parti Bursa listesinde 2. Bölge 7. Sıra Adayı olarak Ahmet Yelis açıklandığında sürpriz yaşanmıştı.

Hemen ardından…

BBP kontenjanı olarak Bursa listesinde yer aldığı ortaya çıktı. Gerçi, doğrudan Bursa’yla ilgisi yoktu, ama BBP Genel Başkan Yardımcısı olarak Bursa’dan sorumluydu ve bu nedenle de Bursa’da geniş çevresi vardı.

2014’te de BBP İstanbul Büyükşehir Adayı’ydı.

Bursa’ya gelip kolları sıvadı. Çok kısa sürede çok geniş alanda çalıştı, herkese kendini sevdirdi. Listede 7. sırada yer aldığı için umutsuz vaka görenler vardı, fakat Yelis yılmadı.

İddiasını dün net bir dille ortaya koydu:

“Ben seçileceğime inanıyorum. Çünkü seçileceğimi sahada görüyorum.”

Hedefini bile açıkladı:

“Seçilir seçilmez TBMM’de merhum liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun dosyasının ele alınmasını ve suçluların ortaya çıkarılmasını sağlayacağım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.