1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yeni sistemle gelen: Her seçim tek başına iktidar çıkaracak!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni sistemle gelen: Her seçim tek başına iktidar çıkaracak!

A+A-

Gündem bir anda iç siyasete döndü. Bunun nedeni, AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin buluşmalarıydı. Buluşmayı kritik kılansa anayasa için uzlaşma oldu.

Uzlaşma… 

Anayasada boyutu küçük de olsa çok önemli değişiklik getirmekle birlikte, yönetim modelini değiştirecek olması bakımından kritik sonuçlar içeriyor.

Nitekim…

Başbakan Yıldırım’ın görüşme sonrası en önemli değişiklik vurgusuyla yaptığı “Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisini devam ettireceği” açıklaması, bu sütunlarda dün paylaştığımız Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu’nun söylediklerini teyit etti.

Peki…

Meclis’te 330 oyu aşması beklenen, nisan ayında referandum ile halkoyuna sunulacağı artık daha net söylenebilen anayasa değişikliği neleri değiştirecek?

Bir kere…

Adı cumhurbaşkanlığı modeli, ama resmen başkanlık sistemi. Amerika’daki başkanlık sisteminden farkıysa, orada federatif yapı olmasına karşın üniter yapı korunacak.

Yani…

Siyasi yapılanma iller bazında devam edecek, eyalet sistemi olmayacak.

Bununla birlikte…

Seçmen başkan için ayrı, milletvekilleri için ayrı oy kullanacağı için, başkan ve parlamento farklı siyasi olabilecek, Yani, başkanın partisinin parlamentoda azınlıkta kalması söz konusu.

Denetim konusunda atılan adımlar dikkat çekici.

Örneğin…

Cumhurbaşkanı parlamentoyu feshetme kararı verdiğinde, kendisini de feshetmiş olacak. Aynı durum parlamento açısından da geçerli.

Yanı sıra…

Parlamento dışından bakan atanması da, parlamentonun yürütme üstündeki denetimini arttırıcı etki yapacak.

Bunlar elbette önemli ayrıntılar olarak dikkat çekiyor. Fakat, sonuç açısından yeni sistemin çok önemli bir özelliği var:

Her seçim kesinlikle tek başına iktidar çıkaracak.

Seçmen ilk turda farklı oy kullansa bile, ikinci turda en yüksek oyu alan iki kişiden birini tercih ederek sonucu belirleyecek.

O bakımdan…

Türkmenoğlu’nun da vurguladığı gibi, Türkiye’de koalisyonları bitiren, seçim yaklaşırken “Acaba seçim sonrası kimler koalisyon yapabilir?” arayışlarını sona erdiren bir anayasa değişikliği olacak.
 

AK Parti’den 316 imzalı anayasa teklifi

 

Ankara’dan gelen haberlere göre, AK Parti anayasa değişikliği teklifini dün akşam itibarıyla milletvekillerinin imzasına açtı.

Hedef şu:

TBMM Başkanı yasal olarak imza atamadığı için, AK Parti anayasa değişikliği teklifini kalan milletvekillerinin tümünün, yani 316 milletvekilinin imzasıyla vermek istiyor.

Buna karşın…

40 milletvekili olan MHP’nin anayasa değişikliği için tüm milletvekillerinin imzasını alması zor gözüküyor.

O nedenle…

MHP’nin teklife imza koymaması, fakat Meclis’teki oylamada genel karar olarak tam kadro olmasa bile oy vermesi bekleniyor
 

Usta-çırak deneyim paylaşımında Faruk Çelik gençlerle

 

2 ay kadar oluyor… AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, yönetimiyle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti. Gençlik ve kadın kolu başkanlarının da bulunduğu ziyarette Çelik sohbet sırasında Osmangazi’yi mahalle mahalle sordu.

Bakan Çelik’in mahalleleri bu kadar iyi bilmesi ve isim isim sorması ziyarete gidenleri çok etkiledi. Çelik ziyaret sırasında AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı Hakan Köprülüoğulları’ndan da gençlerle ilgili bilgiler aldı.

Sohbette…

Gençlerle buluşmaya yönelik bir program da konuşuldu.

İşte…

2 ay önceki ziyarette konuşulan o program yarın saat 19.00’da Merinos’ta gerçekleştiriliyor. AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolu’nun daha önce Şevket Orhan ve Hakan Çavuşoğlu’nu konuk ettiği 1 Usta 10 Çırak programına bu kez Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konuk olup gençlerle sohbet edecek.

Programda…

AK Parti’nin deneyimli isimleriyle gençlerin bir araya getirilip birbirlerini tanımaları ve deneyim paylaşımı yapmaları hedefleniyor.
 

Vatan Partisi gençleri kurultay yapıyor

 

Vatan Partisi’nin gençlik kolları yapılanması olan Bursa Öncü Gençlik bugün il kurultayı yapıyor.

Ördekli Kültür Merkezi’nde saat 17.00’de başlayacak Vatan Partisi Öncü Gençlik İl Kurultayı’nda, yeni yönetimin yanı sıra döneme yönelik gençlik stratejileri de belirlenecek.
 

FETÖ’nün kapatılan 12 yurdu, 6 vakıf ve derneğe verildi

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ’cü paralel yapıya ait dernekler tarafından işletilen Gemlik, İnegöl, İznik, Karacabey, Kestel, Nilüfer, Orhangazi, Osmangazi, Yıldırım ilçelerinde el konulan toplam 12 öğrenci yurdu Milli Eğitim Müdürlüklerine devredildi.

El konuların yurtların bazıları İlçe Milli Eğitim müdürlükleri tarafından hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı ve müdürlükler de taşındı. Bazı ilçelerdeyse derslik sıkıntısı çeken okullar el konulan yurtlara yerleşti.

Ne var ki…

El konulan yurtların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılmaları eleştirilirken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sürpriz bir yazı geldi.

Yazıda…

3 yurdun Ensar Vakfı’na, 3 yurdun Yeni Dünya Vakfı’na, 2 yurdun İlim Yayma Cemiyeti’ne, 2 yurdun Önder İmam Hatipliler Derneği’ne, 1 yurdun Türkiye Gençlik Vakfı’na ve 1 yurdun da İnsan ve Medeniyet Hareketi’ne devredildiği bildiriliyor.
 

Cübbeli Ahmet Hoca da sohbete geliyor

 

Bugün ve yarın Bursa’nın siyasi gündemi çok yoğun. Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Bakanlar sda toplantı ve sohbetlere katılacaklar.

Ayrıca…

Bursa’da geniş bir kitlesi bulunan ve Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün de yarın akşam yatsı namazı sonrası Vakıf Mahallesi’nde “Türkiye Nereye Gidiyor?” konulu sohbeti var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.