1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yeni teleferikte kent içi istasyon değişiyor: Gökdere yerine Zafer
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni teleferikte kent içi istasyon değişiyor: Gökdere yerine Zafer

A+A-
Yıllarca... Kırmızı renkli kabiniyle Bursa`nın sembolleri arasında yer alan ve kartpostallara konu olan teleferik modern kabinleriyle yeni bir görünüm aldı.
Dahası...
1963 yılında Türkiye`nin ilk teleferik hattı olan tesis işlevini de değiştirdi. Artıkdağ ulaşım aracı olmanın yanında kent içi ulaşım aracı oldu.
Böylece...
Bursa kent içi taşımacılığına raylı sistem araçlardan sonra telli sistem eklendi.
İlk aşamada...
Uludağ hattının kent içine indirilmesi gündeme geldi ve Gökdere Bursaray İstasyonu üstüne teleferik istasyonu yapılması düşünüldü.
Hatta...
Setbaşı ve Temenyeri ara istasyonlarıyla kent içinden, özellikle de Heykel`den Uludağ`a direkt ulaşım planlandı.
Bunun yanında...
Geçen hafta duyurduğumuz gibi, Kültürpark`ın altından başlamak üzere yamaçlardaki yüksek kesimlere ulaşabilmek amacıyla yeni bir teleferik hattı gündeme girdi.
Buna göre...
Kültürpark`ın altındaki istasyondan hareket edecek kabinler Devlet Hastanesi üzerinden Pınarbaşı`na ulaşacak. Bu noktada ikiye ayrılıp bir hat Abdalmurat ve Mollafenari`ye ulaşacak, bir hat da Kuştepe`denYiğitali`ye çıkacak.
Yeni proje, teleferikten kent içinde daha fazla yararlanmayı hedefleyerek hazırlanırken, Gökdere İstasyonuda yeniden ele alındı.
 
 
Çünkü...
Bu istasyon başlangıçta Bursaray`la entegre olması için düşünülmüşken, teleferiğin yeni işleviyle birlikte daha farklı bir ulaşım hedefi ortaya çıktı.
Öyle olunca da...
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe`nin direktifiyle, teleferik hattının kent içi bağlantı noktasınınGökdere`den Zafer Mahallesi Parkı`na kaydırılması için teknik çalışma başlatıldı.
Yeni ulaşım entegrasyonu kapsamında kent içinde daha fazla taşımacılık yapması planlanan teleferik içinGökdere İstasyonu`nun başta otopark olmak üzere yolcu ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalması yer değişikliği çalışmasının en önemli gerekçesi.
O nedenle...
Teknik birimler şimdilerde Büyükşehir Belediyesi`nin gündemindeki Gökdere Vadisi projesi kapsamındateleferik kent içi istasyonu için hazırlık yapıyorlar.
Zafer Parkı ise teleferik istasyonunun gereksinim duyduğu otopark, yeşil alan, sosyal tesis ve donatı alanları için de en elverişli yer olarak kabul edildi.
 

Belediye Sarayı önündeki viyadük kalıyor

 

Eskiden Hal Kavşağı olarak bilinen noktada trafik kilitleniyordu. Rahmetli Teoman Özalp döneminde yapılan viyadük sıkıntılarına karşın sorunu çözdü.

Bu dönem...

Tramvay hattının geçişi için kavşaktaki sert eğim sorun oldu. Yanı sıra, Büyükşehir Belediye Sarayı önününyeşil alan ve meydan olması için de viyadüğün kaldırılıp ana yol üzerinde geçişin bat-çıkla yeraltına alınması planlandı.

Ancak...

Kulağımıza gelenlere göre, öncelik görülmediği için bu proje askıya alındı. Viyadükte ise, Demirtaşpaşa Viyadüğü`nde olduğu gibi tramvay geçişini sağlayacak iyileştirmeler yapılacak.

 

Dernekçiliğe Busyid`le yeni kavram: Kent muhalefeti

 

 

Aslında... Derneğin kuruluşu yeni değil. Zaten, kısa adı Busyid olan Bursa Sosyal Yaşam ve İletişim Derneği`nin 1 Nisan 2013 günü kuruluşunu ve yapısını bu sütunlarda "12 Eylül öncesinin arkadaşları, sosyal yaşamla ilgili

her konuya müdahale etmek için dernek kurdular" başlığıyla duyurduk.

Kurucularının sosyalist ortak kimliğe sahip oldukları, "kentin yaşanabilir olması" kaygısının da ortak noktaolduğu derneğin başkanlığını Görükle`nin eski belediye başkanı Hüseyin Akkuş yapıyor.

Derneğin kurucuları arasında ve yönetiminde Ahmet Haşim Paker, Emine Doğru, Davut Köse, Mehmet Biber, Mustafa Kemal Demirci, Ali Çelebi, Nail Kalkandelen gibi isimler yer alıyorlar.

Kentle ilgili her konu ilgi alanlarına giriyor.

Nitekim...

DOSAB`a yapılmak istenen termik santrala karşı düzenledikleri panele davet için geldiklerinde, kuruluştan bu yana geçen çalışmalarını konuştuk.

Busyid Başkanı Hüseyin Akkuş, daha çok kent eylemi olarak yansıyan faaliyetlerini şöyle özetledi:

"İnatlar ve Yenişehir`de kurulmak istenen tehlikeli atık tesislerine karşı eylemlerde vardık. İnegazi`deki çimento fabrikası, Besob ve Kotiyak eylemlerine katıldık. Başköy`de su için mücadele veren köylülerin yanında olduk. Stadyumun yerinde kalması için eylemlere destek verdik."

Şunu ekledi:

"Şimdi de DOSAB Termik Santralı`na karşı eylemlere katılıyoruz ve halkı bilinçlendirme çalışmaları içinde yer alıyoruz."

Geçmişte sosyalist kimlik taşıyanların bir araya geldikleri dernek olmalarına karşın, "demokrat olma koşuluyla" kapılarının herkese açık olduğunu vurgulayan Akkuş hedeflerini şöyle açıkladı:

"Biz kent muhalefeti yapıyoruz. Kıran-döken, çiçeklere tekme atan eylemciler değiliz. Kent konusunda toplumun ilgilendiği her şey ilgi alanımızda ve farkındalık yaratmak istiyoruz."

Dikkat çektiği şu nokta ise derneğin doğuş nedeni:

"Ne yazık ki siyasetin kent eylem planı yok. Öyle ki, aynı partide bile ortak dil sağlanamıyor."

 

Peryön`den çok özel Cumhuriyet Balosu

 

 

Bursa kamuoyunun gündemine etkinlikleriyle sık sık gelen Peryön bu kez Cumhuriyet Balosu ile farklı bir organizasyona imza atıyor.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Güney Marmara Şubesi`nin 27 Ekim Pazartesi akşamı Almira`da gerçekleştireceği Cumhuriyet Balosu`nu farklı kılan ise, Atatürk konulu araştırmaları ve kitaplarıylaTürkiye`nin tanıdığı İlknur Kalıpçı`nın sunumu olacak.

Peryön Başkanı Levent Özçengel, Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Öneyman ile birlikte Gülşah Dikili Kalıpçıve Alper Kalıpçı ziyaretimize geldiklerinde farklı organizasyonun hazırlıklarını konuştuk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.