1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. ‘Yenı yıldırım’ gelecege kosuyor
‘Yenı yıldırım’ gelecege kosuyor

‘Yenı yıldırım’ gelecege kosuyor

Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerinin atıldığı Yıldırım’ı geleceğe modern projelerle taşımak için harekete geçen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “İlçemizi tarihi mirasımızdan güç alarak halkımızla birlikte en iyi noktalara getireceğiz” de

A+A-

Bursa’nın en önemli yerleşim yerlerinden olan ve 700 bini aşkın nüfusu ile kente büyük bir insan kaynağı sağlayan Yıldırım yeni dönemde çok önemli projelerin merkezi haline gelecek. Bu projelerin başında ise kentsel dönüşüm geliyor. Şehirleri yaşayan bir organizmaya benzeten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı  Edebali, bu nedenle kentsel dönüşümün bir bütün olarak ele alınması gerektiğinin altını çiziyor. Kentsel dönüşümde en önemli unsurun ‘insan’ olduğuna vurgu yapan Başkan Edebali; sosyal yönü güçlü, ekonomisi kalkınma atağına geçmiş, kültürel mirasına sahip çıkan bir Yıldırım’ın temelini atmaya başladıklarını dile getiriyor.

BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMLA ‘YENİ YILDIRIM’ 

Başkan Edebali, kentsel dönüşüm projesini doğru bir planlama ile enine boyuna inceleyerek hazırladıklarını belirterek, “Deprem gerçeği ve plansız yapılaşma nedeniyle Yıldırım’da kentsel dönüşümü mutlaka hayata geçireceğiz. Kentsel dönüşümü bir bütün olarak ele almalı ve bütüncül bir yaklaşımla yeni Yıldırım’ı oluşturmalıyız. Şehirlerimizi oluştururken yalnız geleceği değil geçmişi ve bugünü kapsayacak planlar hazırlamalıyız.Çünkü geçmişten kopuk bir dönüşümün başarıya ulaşamaz” diye konuştu.

Edebali, “Kentsel dönüşüm projesini, yatay dikey yollar, eğitim alanları, sosyal-yeşil alanlar, şehir stadyumu ve Bursaray bağlantılı otoparklar dahil olmak üzere planlayacağız. Dönüşüm toplumun 7’den 70’e bütün katmanları düşünülerek hayata geçirilmeli” dedi.

EN AZ 50 YILLIk PLANLAMA YAPMALIYIZ

Yıldırım’ı geleceğe taşırken şehrin en az 50 yıllık bir planlama ile hazırlanması gerektiğine işaret eden Başkan Edebali, dönüşümün ekonomik boyutlarına vurgu yaptı.

Uzun vadeli planlamaların ekonomik olarak güçlü şehirlerde hayata geçirebileceğini anlatan Edebali, “Şehirleri en az 50 yıllık olarak tasarlamamız gerekiyor. Bunu yaparken de önemli kriterleri göz ardı etmemeli, toplumun sesine kulak vererek dönüşümü gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

MAZLUMLARIN HER ZAMAN YANINDA

Sosyal belediyecilikte örnek projeler geliştiren Yıldırım Belediyesi, ‘sağ elin verdiğini sol el görmemelidir’ anlayışı ile mazlumlara kol kanat geriyor. Sosyal yönü güçlü bir Yıldırım’ın temellerini attıklarını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yıldırım Paylaşım Atölyesi aracılığıyla nerede ihtiyaç sahibi vatandaş varsa hemen yardım elimizi uzatıyoruz. Böylece Yıldırım ailesi bireyleri arasında yardımlaşmaya da katkıda bulunuyoruz. Vatandaşlarımız ihtiyaç fazlası eşyalarını 444 16 02 numaralı Yıldırım Çağrı Merkezimizi arayarak bize bildiriyor biz de o eşyaları ‘sağ elin verdiğini sol el görmemelidir’ anlayışı doğrultusunda ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin kullanımına sunuyoruz. Mutlu bir Yıldırım için birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde yaşayan bir toplum en büyük idealimiz” diye konuştu.

ÇÖZÜM MERKEZİ İLE SIFIR SORUN

Seçim döneminde Yıldırım Belediyesi’ni 7 gün 24 saat çalışacak bir kurum haline getirme sözü verdiklerini hatırlatan Başkan Edebali, Yıldırım Çağrı Merkezi ve Yıldırım Çözüm Merkezi projeleri ile vatandaşlar ile belediye arasındaki mesafeleri kaldırdıklarını söyledi. Edebali, “444 16 02 numaralı telefonla vatandaşlarımız için bir telefon uzaklıkta yer alırken, diğer yandan da internetin olduğu her yerden ulaşılan bir belediye olmak adına Çözüm Merkezimizi kurduk. İlçe sakinlerimizden gelen her türlü istek, öneri ve şikâyetin en kısa sürede çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

 

SPORUN YENİ MERKEZİ

Yıldırım’ı sporun merkezi yapma yolunda tarihi bir projeye adım atan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, geleceğin dünya şampiyonlarını yetiştirecek bir spor kampüsü inşa edeceklerini söyledi.

Yıldırımlı gençlere yönelik sportif faaliyetleri geliştirecek çok önemli adımlar attıklarının müjdesini veren Başkan Edebali, “Bunların başında belediyemizin bünyesinde kurulan Spor İşleri Müdürlüğü geliyor. Müdürlüğümüz yapacağı çalışmalarla gençlerin sportif faaliyetlere yönlendirilmesi ve spor yapılabilecek fiziki mekânları daha sistematik bir şekilde kullanılmasını sağlayacağız” dedi. Edebali, Yıldırım’da 250 bin gencin yaşadığının altını çizerek, “7’den 70’e herkesin yararlanabileceği, içerisinde kayak eğitim merkezinden yüzme havuzlarına kadar birçok tesisi barındıran modern bir spor kampüsü inşa edeceğiz. Çocuklar, gençler, kadınlar ve bedensel engelliler öncelikli olmak üzere herkesin sportif alanlarda eğitim almasını sağlamak amacıyla çalışıyoruz. Uluslararası standartlarda yapılacak kapalı spor kampüsümüz en az 4 bin kişilik olacak” bilgilerini verdi.

ATA SPORLARIMIZ GÖZÜMÜZÜN BEBEĞİ

Kış Spor Okulları kapsamında Geleneksel Türk Okçuluğu ve Modern Olimpik Okçuluk eğitimi verdiklerini de anlatan Başkan Edebali, “Ata sporlarımızı gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Geleneksel Türk Okçuluğu da bu sporlardan birisidir. Bir yandan da çocuklarımızı sosyal tehditlerden yani sigara, alkol ve en önemlisi uyuşturucu felaketinden korumak istiyoruz. Amatör liglerde Yıldırım Belediyespor, Değirmenlikızık Spor Kulübü ve Hacivat Spor Kulübü futbol takımlarımız mücadele veriyor. Biz de fırsat buldukça antrenmanlarını ziyaret ediyor, onlara da desteğimizi hissettirmeye çalışıyoruz. Yeni dönemde amatör branşlara ve kulüplerimize de desteğimiz tam olacak ve bu yolda tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz” ifadelerini kullandı.

’SÖZ SİZDE’

 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, sosyal belediyecilikte en önemli adımı Yıldırım’ı Yıldırımlılarla

yönetmek amacıyla hazırlanan ‘Yıldırımlılar Söz Sizde’ projesiyle attıklarını dile getirdi. Vatandaşları şehrin sakini değil şehrin sahibi olarak gördüklerini belirten Başkan Edebali, “Yönetişim anlayışımızın bir gereği olarak hayata geçirdiğimiz ‘Yıldırımlılar Söz Sizde’ projemiz ile halkımızın fikrine danışıyor, hizmetlerimizi buna göre şekillendiriyoruz” dedi. 

‘Yıldırımlılar Söz Sizde!’ projesi ile www.yildirimsozsizde.com internet adresi üzerinden ilçe halkının gelecek planlamasında söz sahibi olmalarını isteyen Başkan Edebali, “Yıldırım’ı ‘ortak akıl’ olgusuyla yönetmek. ‘Şehrin sakini’ tanımlaması Yıldırımlıları yansıtmıyor. Yıldırımlılar; şehrin sakini değil sahibi olmalıdır. Bu noktadan hareketle de vatandaşlarımızı yönetime katma konusunda son derece kararlıyız” diye konuştu.

KÜLTÜR VE SANATIN KALBİNİN ATTIĞI YER

 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Kökleri tarihimizin derinliklerine uzanan ve bizleri kadim değerlerimizle besleyen Yıldırım ilçemizde, ecdat mirası geleneklerimizi düzenlediğimiz kültür ve sanat etkinliklerimiz sayesinde vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” dedi.

Yıldırım Belediyesi Kültür Müdürlüğü, düzenlediği kültür ve sanat faaliyetleriyle Yıldırımlıların sosyal hayata katılımına destek verirken; tiyatro oyunları, konserler, konferanslar, şiir dinletileri ve çeşitli gösteriler ile halkın keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Kültürel ve sosyal faaliyetlerin toplumlar için birleştirici özelliğine dikkat çeken Başkan Edebali, “Toplum olarak hepimizin aynı hedefe kilitlenmesi, aynı duyguları paylaşabilmemiz için böyle etkinliklere ihtiyacımız var. Bizi başka toplumlardan farklı kılan değerleri yaşatmamız gerekiyor” diye konuştu.

TOPLUMSAL ÇEŞİTLİLİK EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ

Biyolojik olarak insanların birbirinden farkının bulunmadığını ifade eden Başkan Edebali, “Bireyleri, toplumları birbirinden farklı kılan kültürel farklılıklardır. Bizler öyle bir toplumun temsilcileriyiz ki sahip olduğumuz değerlerimiz bizi güçlü kılan yönlerimizin başında geliyor. Kadim bir medeniyetimiz var. Bu medeniyetimizi temsil eden her değer Yıldırım’da yaşıyor. Bu toplumsal çeşitlilik en büyük zenginliğimiz. Biz de bu zenginliğimizi çocuklarımıza aktarma konusunda mükellefiz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.