1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yenişehir Havalimanı kargo taşımacılığına açılmalı
Yenişehir Havalimanı kargo taşımacılığına açılmalı

Yenişehir Havalimanı kargo taşımacılığına açılmalı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı İsa Albayrak, incir, kiraz, çilek, santamaria armut ihracatının hızlı gerçekleşmesi için Yenişehir Havalimanı`nın kargo taşımacılığına açılması gerektiğini s

A+A-
ASLIHAN AYDIN
 
MÜSİAD Genel Merkez ile Bursa Şubesi beraberliğinde düzenlenen 'Tarımda Türkiye'nin Yükselen Değerleri-Dünyanın İncisi Bursa Siyahı' konulu Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Zirvesi, incir yetiştiricileri, sektör temsilcileri ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşti.
 
Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde (UİB) dün gerçekleşen toplantıda konuşan İsa Albayrak, tarımda verim artışı ve katma değerli ürün konularının öncelikli gündeme alınmasını kaydetti. Albayrak, incir, kiraz, çilek ve santamaria armutun ham haliyle dünya pazarlarında yer alması için hızlı ve taze bir şekilde ulaşımının sağlanması gerektiğini belirtti.
 
Depoda bekletilmemeli
 
Kısa sürede bozulan bu ürünlerin gümrük depolarında bekletilmemesi gerektiğinin ve kamyonlarla sevkıyatı yapılarak dünyaya ihraç edilemeyeceğinin altını çizen Albayrak, “Bu yüzden Yenişehir Havalimanı'nın kargo taşımacılığına açılmasına dikkat çekmek istiyorum” dedi.
 
Bursa'nın bu imkana kavuşması halinde ihracat kalemlerinin de artacağına dikkat çeken Albayrak, otomotiv, tekstil ve makine başta olmak üzere bir çok sektöre de katkı sağlayacağını vurguladı.
 
Raf ömrü uzar
 
MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Hasan Çepni de, Türkiye'nin 3'üncü büyük havalimanı olan Yenişehir'in tüm imkanlara sahip olduğuna dikkat çekerek, ihracatın buradan yapılmasına destek verdi.
 
Ürünlerin İstanbul üzerinden ihraç edildiğini dile getiren Çepni, “Bunu çözmemiz gerekiyor. Bir ürünü burada yüklüyorsunuz, İstanbul'da tekrar aynı işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Kısa dediğiniz İstanbul-Bursa mesafesi en azından 3-4 saatlik yol” diye konuştu. Çepni, hazırlanan meyvelerin yolda sarsıldığını ve dayanma sürelerinin düştüğünü belirterek, raf ömrünün uzaması açısından Bursa'dan gitmesinin daha iyi olacağını savundu.
 
Cari açığı düşürür
 
Çepni, incirin Bursa için bir sembol teşkil ettiğini ifade etti. Hasan Çepni, “Bursa'ya 40 milyon doları geçen bir ihracat katkısı yapıyor. Cari açığı ortadan kaldırmanın bir numaralı yolu katma değeri yüksek tarımsal ürünlerimizi ön plana çıkarmaktır. Şehrin ışıkları pırıl pırıl yanıyor, bizler köyün ışıkları da yansın istiyoruz. Bunun yolu topraklarımızda yetişen ürünlerimizin değerli olduğunu gençlere anlatmaktan geçiyor” dedi.
 
Katma değer sağlıyor
 
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, kestane, şeftali ve armuttan sonra Bursa denilince akla gelen en önemli meyvenin incir olduğunu dile getirdi.
 
Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ise, “Türkiye'de otomotiv sektörü, 21 milyar dolarlık ihracatı ile 1 milyar dolarlık katma değer sağlarken, tarım sektörü 17,7 milyar dolarlık ihracatıyla, tam 17 milyar dolar katma değer yaratmaktadır. Yani otomotiv sektörünün, ülkemize tarımsal ihracat kadar katma değer yaratabilmesi için, 340 milyar dolarlık ihracat yapması gerekmektedir” diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.