Yenişehir’de sağlıklı içme suyu sevinci

Yenişehir’e bağlı 7 mahalleyi yılın 12 ayı boyunca sağlıklı içme suyuna kavuşturacak tesislerin açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından gerçekleştirildi.

Yenişehir’de sağlıklı içme suyu sevinci
HABERİ PAYLAŞ

Alt ve üst yapı yatırımlarını hızlandıran Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir’e bağlı Karaköy, Dereköy, Kavaklı, Süleymaniye, Yıldırım, Reşadiye ve Kirazlıyayla mahallelerini de sağlıklı içme suyuna kavuşturdu. Özellikle yaz aylarında büyük sıkıntıya neden olan VE sık sık su kesintilerinin yaşandığı 7 mahalle, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 8.5 milyon TL maliyetle inşa edilen su deposu ve terfi istasyonları sayesinde yaşadıkları dertlerden arındı. Karaköy’de yaptırılan ve sözkonusu mahallelere yıl boyunca sağlıklı içme suyu temin edecek deponun açılış kurdelesini ise Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın ve BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç birlikte kesti. Açılışa, belediye bürokratları ve mahalle sakinleri de büyük ilgi gösterdi.

AKTAŞ: 24 SAAT KESİNTİSİZ SU…

Tesislerin açılışında konuşan Aktaş, yaklaşık 10 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak 5 adet su deposu, 4 adet terfi istasyonu ve 4 adet su kuyusunu hizmete almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Yatırım maliyetinin BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün öz bütçesiyle karşılandığını belirten Aktaş, şöyle konuştu: ‘‘Proje kapsamında Karaköy sınırlarında yer alan ve 3 tanesi genel müdürlüğümüz marifetiyle açılan 4 adet derin kuyu bulunmaktadır. Bu 4 kuyudan sağlanan içme suyu, arıtma işleminin ardından Karaköy, Dereköy, Kavaklı, Yıldırım ve Kirazlıyayla’da inşa edilen toplama depolarına iletilmektedir. Terfi işlemi, 25 kilometrelik hat üzerinde yer alan 4 adet istasyon sayesinde gerçekleşmektedir.”
Projenin tamamlanmasıyla birlikte Süleymaniye, Yıldırım, Reşadiye ve Kirazlıyayla mahallelerinde yaşanan tankerle su taşıma döneminin sona erdiğini ifade eden Aktaş, sözkonusu bölgelerde içme suyu güvenliğinin de ‘scada sistemi kullanılarak’ 24 saat boyunca kesintisiz sağlanacağını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X