1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yenişehir’e piyango çıktı: Test merkezi ve otomobil fabrikası
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yenişehir’e piyango çıktı: Test merkezi ve otomobil fabrikası

A+A-

Hani… Her yılbaşında Milli Piyango’nun büyük ikramiyesinin kime çıkacağı merakla beklenir ya, Yenişehir’in durumu tam böyle oldu.

Çünkü…

Yılbaşında gerçek büyük piyango Yenişehir’e çıktı.

Gerçi…

Bazı gelişmeler kamuoyuna yansıdı, ama piyangonun hikayesi çok ilginç. Başlangıçta…

Yenişehir’e dünya standartlarında Otomotiv Test Merkezi yapılması için bir yıl önce başlayan çalışmalar var. Ne var ki, havaalanı karşısındaki merada hem kamulaştırma sorunları çıkıp, hem de test pistinin uzatılmasıyla arazi yetersiz kalınca yakınlarda yeni bir arazi bulundu.

Konuyu başından beri takip eden AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin ile Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik arazinin tahsisi için Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kara’ya gittiklerinde sürprizle karşılaştılar.

Çünkü…

Milli Emlak Genel Müdürü Kara şunu açıkladı:

Yabancı bir otomobil firması Batı bölgesinde büyük bir otomobil fabrikası kurmak için Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na başvurmuş. Sizin bulduğunuz arazi o fabrika için hazırlanan alternatif yerler listesinin ikinci sırasında işaretli.”

Böylece…

Otomotiv Test Merkezi için yürütülen çalışmaların karşısına, yabancı bir firmanın kurmak istediği otomobil fabrikası çıktı.

Bunun üzerine…

Bursa Milletvekili Şahin konuyu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a iletti. Bu aşamada devreye giren Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise Bakan ve bürokrasiyle yoğun bir görüşme trafiği yaptı.

Dahası…

Vali Karaloğlu çözümler de üretti.

O çözüm…

Yenişehir Yolu’nda, Turan Köy yakınlarındaki Soğuksu Köyü’nde TOKİ için rezerv alan olarak düşünülen 2 bin dönümlük araziydi. Ancak, bu arazi engebeli olduğundan pist için düz arazi arayan Otomotiv Test Merkezi’ne uygun değildi.

Tam bu noktada…

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık soruna el koydu.

Önce Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile görüşen Bakan Işık, engebeli araziye otomobil fabrikası yapılabileceğini anlattı. İkna olan Ajans yönetimi de, Milli Emlak kayıtlarına koydukları şerhi kaldırıp, otomobil fabrikasını TOKİ için Soğuksu’da ayrılan 2 bin dönümlük araziye kaydırdı.

Böylece…

Yenişehir’i tedirgin eden ve Otomotiv Test Merkezi’nin yapılabilmesinin önü açılırken, Yenişehir bir de otomobil fabrikası yatırımı ihtimali müjdesi aldı.

Yani…

Yeni yıla adeta Milli Piyango’dan büyük ikramiye çıkmış gibi kârlı girdi.

Artık…

Otomotiv Test Merkezi ile birlikte bir de otomobil fabrikası umutları var.

 

Başbakan Davutoğlu kongre için cuma akşamından geliyor

 

Gerçi… Aday belirleme sürecinde kararın açıklanması uzadığı için spekülatif bir ortam oluştu, ama görünen o ki AK Parti il kongresi öncesindeki dönemi rahat geçirdi.

Listede birinci sırada yer alan Cemalettin Torun’un kongreye tek aday gireceğinin anlaşılmasından sonra da gözler yönetim kurulu listesine çevrildi.

Ancak…

Gördüğümüz kadarıyla, Torun’un adaylığını kolaylaştıran ekip, son iki güne çok rahat giriyor. En azından, ilçe kongreleri öncesinde yaşanan sancılı ve sıkıntılı ortam en korkulan il kongresinde yaşanmadı.

Ne var ki…

Ankara’dan gelen haberler liste konusunda AK Parti Genel Merkezi’nin sıkı bir denetim izleyeceğini gösteriyor.

Nitekim…

İlçe kongrelerinde hem başkan adaylarını belirleyen, hem de yönetime gireceklerin mülakatlarını yapan Bursa Koordinatörü Hacı Turan bugün gelecek ve liste çalışmalarını başlatacak.

Sonunda…

İstişareyle hazırlanacak taslak liste son gün Genel Merkez’e sunulacak,Ankara’nın onayından sonra da kongre salonunda açıklanacak.

Yani…

Torun’la yola devam kararını başından beri hissettiren ve süreci bekleme sıkıntısına karşın kolay yürüten AK Parti Genel Merkezi, yönetim kurulu listesinde söz sahibi olmaya kararlı.

Bu arada…

Kongre hazırlıkları kapsamında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bugün akşam saatlerinde Bursa’da olacak.

Sürpriz haber ise dün geldi.

Buna göre…

Başbakan Ahmet Davutoğlu, cumartesi günü saat 11.00’de Atatürk Spor Salonu’nda başlayacak AK Parti İl Kongresi için cuma akşamından Bursa’da olacak.

Karabük programının ardından Davutoğlu’nun saat 23.00 civarında Bursa’ya gelmesi bekleniyor. Başbakan cumartesi günü öğleden sonra da Yalova kongresine katılacak.

 

Murat Sevinç’ten iki itiraz geldi

 

İl kongresine hazırlanan AK Parti’de seçime yönelik milletvekili adaylığı hesapları da sürüyor. Bu kapsamda, Murat Sevinç’in milletvekili adaylığı için kolları sıvadığını dün aktarırken siyasi yaşamını anımsatmaya çalıştık.

Ancak anımsattıklarımıza Sevinç’ten iki itiraz geldi.

Birincisi, Yeniden Doğuş Partisi’ni Cem Uzan’ın ele geçirdiği kongrenin divan başkanı olmadığını açıkladı. İkincisi, o kongrede Uzan’a en sert tepkiyi kendisinin gösterdiğini anımsattı.

 

Tuhaf bir atama: Başhekim gitti, yardımcı olarak dönüyor!

 

Dr. Osman Ayyıldız’ı kamuoyu önce İl Sağlık Müdürü olarak tanıdı. Sonra, Birleşmiş Milletler için yürütülen bir projeye yönetici oldu. Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi olarak geri döndü. Geçen yıl ocak ayında da Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Yöneticisi atandı.

Bu süreçte…

Geçen ay adı Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği için geçenler arasındaydı.

Derken…

Sağlık Bakanlığı aldığı kararla “hastane yöneticileri ve başhekimlerin uzman doktorlar arasından atanacağı, pratisyenlere görev verilmeyeceğini” duyurdu.

Karar gereği Dr. Osman Ayyıldız da Bursa Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı olarak atandı.

Böylece…

12 ay önce başhekim olarak ayrıldığı Bursa Devlet Hastanesi’ne şimdi başhekim yardımcısı olarak geri dönüyor. Gerçekten tuhaf bir atama oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.