1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yerli otomobil, Bursa ipeğinin canlanması için de umut oldu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli otomobil, Bursa ipeğinin canlanması için de umut oldu!

A+A-

Doğal olarak… Başlık ilk anda, “Otomotiv makine ve metal sektörü ürünü. İpekse en narin tekstil ürünü. İkisi bir araya nasıl gelir sorusu akla geliyor.

Açıkçası…

Biz de, soruyu Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği Başkanı Faruk Polat’a sorduk. Aynı zamanda Kent Markaları Danışmanı olan Polat söze “Öyle demeyin” diye başlayıp şu cevabı verdi:

“Hangi alan olursa olsu, artık ‘en hafif’ arayışı olarak kompozit ürün önem kazandı. Bursa ipeği stratejik madde olduğu için, otomotiv sanayinin de ilgi alanında. Bor için de aynı durum söz konusu.”

Sözlerini şöyle açtı:

1.-yazi-icin-bursa-ipekciligini-gelistirme-dernegi-baskani-faruk-polat.jpg“Otomotiv sektöründe uluslararası düzeyde çok büyük rekabet var. Bu rekabet geçmişte fiyat bazındaydı, ama şimdi ürün çeşitliliği rekabeti öne çıktı, kalite olmazsa olmaz haline geldi.”

Şuna dikkat çekti:

“Özellikle doymuş pazarlarda satışları müşteri tercihleri belirliyor. O nedenle ürün geliştirme, marka ve model yaratabilme gibi unsurlar önem kazanıyor.”

Ardından…

“Doğal olarak Ar-Ge harcamaları önemli hale geldi” dedi ve devam etti:

“Bu harcamaların önemli bir kısmı çevre normlarına uyum, alternatif yakıt kullanımı, yakıt tasarrufu, güvenlik, hafiflik gibi alanlara ayrılıyor.”

Sonra da…

Vurguladığı hafiflik kavramı üzerinden sözü Bursa ipeğine getirdi:

“Hafifliği öne çıkan ve bir kısmı geri dönüşebilen araçların dünyada ünlü Bursa ipeği ile üretilmesi hiç de uzak ihtimal değil.”

Nedenini de söyledi:

“İnceliği, mukavemeti ve uzama yüzdesi, ısıya dayanıklılığı, yoğunluğu gibi birçok özelliğiyle Bursa ipeği stratejik ürün olarak öncelikle Ar-Ge merkezlerinde ele alınmalı.”

Beklentisi de şu:

“Yerli ve milli otomobilin Ar-Ge çalışmalarıyla bunlara önem vereceğini düşünüyorum. Bu da Bursa ipeğinin yeniden canlanması ve hak ettiği yeri bulması adına çok önemli bir gelişme olacak.”

Şu bilgiyi de verdi:

“Daha şimdiden Bursa ipeği ipliğinin stratejik ürün olarak kullanılması konusunda Ar-Ge ve yenilikçi çalışmalar yapılması gündemde. Otomotiv sektörünün önde gelen üreticileri bu konuda Ar-Ge çalışmaları başlattı.”

 

Kulak zarı ve ameliyat ipliğinde de ipek

 

Metal ve makine sektörlerinin kompozit ürün arayışı nedeniyle otomotiv sektörü için umut olan ipek ipliğini sağlık sektörü çoktan keşfetti.

Çünkü…

Yenilikçi ürün olarak kulak zarından ameliyat ipliğine kadar kullanılıyor.

Yanı sıra…

Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği Başkanı Faruk Polat piyasaya yönelik hedeflerini de açıkladı:

“Bazı işyerleri Çin ve Hindistan ipeğinin üzerine Bursa ipeği yazıp satıyor. Kalitesiz ipeği insanlar Bursa ipeği olarak alıyor. Gerçek Bursa ipeği satılması hedefimiz.”

 

Bursa ipeği coğrafi işaret olma yolunda

 

Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği Başkanı Faruk Polat, uzmanı olduğu kent markaları alanında da ele alıyor ve Bursa’nın değeri kabul edilen Bursa ipeğinin kent markası olması gerektiğini düşünüyor.

Bunun için de…

Bursa ipeğinin yöresel ürünlerin tescillendiği coğrafi işaret kabul edilmesi için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını açıkladı.

Böylece…

Markalaşma yanında kırsalda kadınların istihdama katılacağı ipek halı dokuma yolunun da açılacağını söyledi.

 

Osmangazi’yi dörde bölüp çalışan İYİ Parti ilgiden memnun

 

4.-yazi-icin-iyi-parti-osmangazi-ilce-baskani-dr.-mehmet-hasanoglu,-ali-baklaci,-unal-kilic,-bahir-kilic.jpgProje yabancı değil… İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu yönetiminde yer aldığı MHP Osmangazi için önermiş, ancak başkan değişince unutulmuştu.

Görülen o ki…

Osmangazi’nin harita üzerinde dörde bölünüp çalışılmasını sağlayan projesini bu kez İYİ Parti’de uyguluyor.

Projede…

Tüm bölgelerden sorumlu bir Başkan var. O, kendi bölgelerinden sorumlu 4 Bölge Başkanı ile irtibatlı. Bölge başkanları da Mahalle Başkanları ile diyalog halinde. Onlar da her mahalle için 3 temsilci ile çalışıyorlar.

Birlikte geldikleri Ali Baklacı daha önce Samsun Kavak ilçesinde AK Parti Başkan Adayı olmuş, DSP’de siyaset yapan Ünal Kılıç’ın yanında Bahir Kılıç ilk kez siyasete girmiş.

Ziyarette, “Bu teşkilatlanmayı yapabilecek üye sayısına ulaştınız mı?” diye sorunca şu cevabı verdi:

“Üye sıkıntımız yok. Kent Meydanı ve Osmangazi Metro İstasyonu önünde 2 gün stant açtık, 400’ü aşkın üye kaydettik. Büyük bir ilgi görüyoruz.”

Söylediğine göre…

Stantlara Yıldırım ve Nilüfer ilçeleri de temsilci vermişler. Diğer ilçelerin formlarını da alıp ilgili ilçeye göndermişler. İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu bir de örnek verdi:

“Erzurum Oltu ilçesinden bile başvuru aldık ve Oltu’ya yolladık.”

 

Hasta yatağında bile Bursasporlu

 

5.-yazi-icin-hamza-geldi.jpgKendini Milli Görüş'e adayan Hamza Geldi yönetiminde yer aldığı Saadet Osmangazi yanında, gerçek Bursaspor sevdalısıdır.

Hafta sonu sosyal medyadan yaptığı Bursasporlu paylaşımı ilgi çekiciydi.

5 yıl önce halı sahada ayağındaki güçsüzlük nedeniyle topa vuramadığını hissediyor ve ALS teşhisiyle baston kullanmaya başladığını anlatıyor:

"Tam 'Bastonla yaşayabilirim' derken hastalığınız bir adım daha ilerliyor, bu sefer tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız oluyor. Sonra bir adım daha kötüleşiyorsunuz."

Duamız, Hamza Geldi'nin siyaset sahalarına dönmesi için.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.