1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeşim Tekstil`e tam not
Yeşim Tekstil`e tam not

Yeşim Tekstil`e tam not

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün öncüsü Yeşim Tekstil, SA 8000 belgesini denetimlerden bir kez daha başarı ile çıkarak yeniledi.

A+A-
Yeşim Tekstil, sosyal uygunluk konusunda dünyanın en prestijli belgelerinden olan SA 8000 sertifikasını 4'üncü kez almaya hak kazandı.
 
SA 8000 sertifikasına 2005 yılından bu yana sahip olan Yeşim Tekstil, geçtiğimiz ay yapılan denetimlerle bu alandaki güvenilirliğini bir kez daha tescilledi.
 
Türkiye'de söz konusu belgeyi alan ilk hazır giyim firması olan şirket, geçen 9 yıllık sürede sosyal uygunluk çalışmalarını aynı şekilde sürdürdü ve belgeyi 4'üncü kez almaya hak kazandı.
 
Türkiye'de SA 8000'e sahip 8 firmadan biri olan Yeşim Tekstil, bu konudaki çalışmalarını hız kesmeden devam ettirmesi ile dikkat çekiyor.
 
Neler taahhüt ediliyor
 
Uluslararası bağımsız denetleme firması Intertek tarafından yapılan denetimler kapsamında, çocuk işçi çalıştırmama, zorla ve zorunlu çalıştırmama, iş sağlığı ve iş güvenliği ile çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda gerekli önlemleri alma, işçilerin kendi temsilcilerini seçme, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmama, taciz ve kötü muameleyi engelleme, çalışma saatlerinde ve ödemelerde yasal mevzuata uyum sağlama kriterlerinden oluşan yönetim sistemi incelendi. Yeşim Tekstil ayrıca bu belge ile sadece kendi bünyesinde değil tedarikçi ve fason firmalarında da sosyal uygunluk koşullarını sağlayacağını da taahhüt ediyor.
 
Büyük emek harcıyoruz
 
Yeşim Tekstil CEO'su Şenol Şankaya, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:
 
“Uzun yıllardan bu yana sektörde yaşanan sorunlara rağmen sosyal uygunluk ve sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalarımıza hiç ara vermedik. 'Önce İnsan' anlayışını benimseyen Yeşim Tekstil, bu konu için zaman, bütçe ve büyük emek harcadı. Çok kapsamlı denetimlerle belgenin devamlılığı sağlandığı düşünülürse Yeşim Tekstil'in bu belgeye 9 yıldır sahip olması ve üst üste dördüncü kez almaya hak kazanması bu konudaki başarımızın ve kararlılığımızın bir göstergesidir.''
 
Türkiye'de sadece 8 şirkette var
 
Dünyadaki ilk evrensel ahlak standardı olma özelliğine sahip olan SA 8000 belgesi, dünyada halen 3 bin 388 firmada bulunuyor. Bunlardan sadece 8 tanesi Türkiye'de yer alıyor. Türkiye'de Yeşim Tekstil'in yanı sıra SA 8000 belgesine sahip olan diğer firmalar ise Alarko Carrier, Çak Tekstil, İzgaz A.Ş., Setaş Kimya, Soyak Holding, Topkapı İplik ve Eren Tekstil.
 
SA 8000 nedir?
 
Social Accountability International New York (SAI) tarafından ortaya çıkarılan SA 8000 Standart'ı, işveren, tedarikçi, müşteri ve topluma karşı sosyal sorumluluğu belirliyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.