1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yıldırım, Ankara Yolu’nun altında yeni şehir kuruyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yıldırım, Ankara Yolu’nun altında yeni şehir kuruyor!

A+A-

1980 yılı baharıydı… Dönemin Bursa Valisi olan Zekai Gümüşdiş bir gün gazetecileri davet etti. Odasındaki 2 kişiyi Bursa’nın planlarını hazırlamak üzere İmar İskan Bakanlığı’ndan gelen plancılar olarak tanıttı. 

Gazeteciler fotoğraf çekerken, Gümüşdiş önerilerini anlatıyor, plancılar da notlarını alıyorlardı. Üstünde en çok durduğu şuydu:

“Bursa verimli tarım arazileri olan ovaya doğru hızla büyüyor. Planda mutlaka Ova Koruma Çizgisi olmalı.”

O yıl temmuz ayında askere gittik, 1982 Şubat’ında döndük. 1982’nin eylül ya da ekim ayında Vali olarak Zekai Gümüşdiş gazetecileri yine davet etti.

Söze de…

“Müjde, Ankara’dan planlar geldi” diye başladı, “Bakalım Ova Koruma Çizgisi’ni koymuşlar mı?” merakıyla planı açtı.

Plancılar Vali’yi dinlemişler ve Ova Koruma Çizgisi’ni plana işlemişlerdi.

Ne var ki…

Üzerinden 2.5 yıl geçtiği için Bursa büyük bir iştahla ovaya doğru yayılmış, Ova Koruma Çizgisi de bugünkü Zafer Mahallesi’nin tam ortasında kalmıştı.

Diyeceğimiz şu:

Son yıllarda Bursa’nın plansız büyüdüğünü söyleyenler haklı. Fakat, yerel yönetimleri plan yapmamakla eleştirenler haklı değil.

Çünkü…

Eskiden plan yetkisi Ankara’nındı. İstihdama dayalı göç patlaması yaşanırken Ankara göremediği için ortaya plansız Bursa çıktı. En çok etkilenen de Yıldırım oldu.

Plan olmadığı için neredeyse üçte ikisi kaçak yapı ile dolan Yıldırım’da şimdi planlı ve kontrollü büyüme adımları atılıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali göreve başladığı günden bu yana da en çok bu konunun üstünde duruyor.

İşte…

O ayrıntılı çalışmalar arasında Ankara Yolu’nun altında adeta yeni bir şehir kurulması anlamına gelen, içinde kentsel dönüşüm projelerinin de yer aldığı çok geniş bir plan çalışması var.

Plan…

Ankara Yolu ile Doğu Yakın Çevre Yolu olarak da adlandırdığımız 11 Eylül Bulvarı arasında kalan Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim, Çınarönü mahallelerinde toplam 4 milyon 185 bin 200 metrekare alanı kaplıyor ve 12 bin 192 hanede yaşayan toplam 102 bin 825 kişiyi ilgilendiriyor.

Edebali bu planı konuşurken heyecanını hiç gizlemiyor:

“Hiç plansız Ankara Yolu’nun altına adeta yeni bir şehir kuruyoruz. Plan içinde her mahalle için de ayrı ayrı kentsel dönüşüm çözümleri üretiyoruz.”

Şu noktada biraz daha iddialı:

“Ankara Yolu’nun altı hem Yıldırım’ın, hem Bursa’nın yeni gözbebeği olacak.”
 

Büyük planda her şey düşünüldü

 

Ankara Yolu’nun altında hiç planı olmadan gelişen Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim, Çınarönü mahallelerindeki toplam 4 milyon 185 bin 200 metrekarelik alanda bir şehir yaşamı için gerekli her şey olacak.

Örneğin…

Planda 5 anaokulu, 11 ilkokul, 8 ortaokul, 6 lise, 4 aile sağlığı merkezi, 19 dini tesis yer alıyor. Ayrıca, yeşil alan kapsamında parklar, rekreasyon alanları, sosyal tesisler de bulunuyor.

Plan, okul yeri üretmekte zorluk çeken Yıldırım’ın da önünü açacak.
 

Yıldırım’ın yarısı Gönüllü Dönüşüm yoluyla planlanıyor

 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, mesleği olan inşaat mühendisliğinin kazandırdığı özelliklerle kaçak yapı cenneti bilinen Yıldırım’ı planlı ve yaşanabilir kent haline getirmeye çalışıyor.

Bu yolda…

Ayrıntılı çalışmaya dayanan planlar için sabırlı adımlar atan Edebali, izlediği yöntemi anlatırken şunu söyledi:

“Kentsel dönüşümü şehirlerimiz için fiziksel değişime indirgersek yanlış yaparız. Çünkü, bunun sosyal, psikolojik, hukuki boyutları da var. En önemlisi, tarafları var.”

Bu noktada…

Türkiye’de ilk kez Yıldırım’da yaptıkları 5 bin metrekarelik binada hizmete soktukları Kentsel Gelişim Merkezi’nde konunun taraflarının bir araya getirildiğini vurguladı.

Şunun da altını çizdi:

“Kentsel dönüşüm uygulamalarında gönüllü ve gönülsüz olmak üzere iki yöntem var. Biz kesinlikle Gönüllü Dönüşüm uyguluyoruz.”

Sonra da…

Yıldırım’ın tamamına yönelik çarpıcı bir rakam açıkladı:

“69 mahallesinde 750 bin kişinin yaşadığı 3 bin 200 hektarlık Yıldırım’ın 1125 hektarında planı değiştiriyoruz.”

Yani…

“Yani, Yıldırım’ın neredeyse yarısını yeniden planlıyoruz.”
 

Altepe’nin geleneği: Namıkkemal’de meşaleli karşılama 

 

Neredeyse gelenek haline geldi… Genel seçim, yerel seçim ya da referandum hiç fark etmiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe seçim öncesi son gece Namıkkemal Mahallesi’ni ziyaret ediyor.

Üstelik…

Her seçim ya da referandum öncesi son gece Başkan Altepe geldiğinde, Zafer ve Namıkkemal mahallelerinin sakinleri meşalelerle karşılıyorlar, konfetiler yağdırıyorlar.

Yine öyle oldu.

Cumartesi gecesi kampanyanın sonunda Altepe son ziyareti yine Namıkkemal Mahallesi’ne yaptı. Yine mahalleye adım attığında yeşil-beyaz konfetiler yağdı, yeşil-beyaz dumanlar her yeri kapladı ve Altepe de yeşil-beyaz meşaleler arasında kendisini bekleyip sevgi gösterisinde bulunanları selamladı.

Kısacası…

Altepe için bir seçim ve referandum geleneği daha yerine geldi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.