1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. YÖK’ten uzmanlık kararı: BTÜ teknoloji üniversitesi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

YÖK’ten uzmanlık kararı: BTÜ teknoloji üniversitesi!

A+A-

Karar geçen yıl alındı… YÖK, üniversitelerin birbirine benzer hale gelmeleri nedeniyle Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerdeki gibi uzmanlaşma adımı attı.

Yani…

Eğitim olarak birbirine benzeyen ve tek tip haline gelen üniversiteler arasında farklılıklar oluşturmak için uzmanlık görevlendirmeleri yaptı.

İşte…

Bursa Teknik Üniversitesi’ne de bu doğrultuda teknoloji üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyen yetiştirme görevi verildi.

Buna göre…

Program gereği, Bursa Teknik Üniversitesi teknolojiyi üretebilecek ve yönetebilecek öğrenciler yetiştirmekle görevlendirildi.

Kritik bir nokta da şu:

YÖK görevlendirmesiyle teknoloji üniversitesi olan BTÜ, öğrenci yetiştirmenin yanında akademik bilgi birikimiyle üniversiteler için teknoloji alanında akademisyen yetiştirmek üzere de kaynak üniversite haline geldi.

O nedenle…

BTÜ bünyesinde ilk olarak Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistem Uygulamaları Araştırma Merkezi oluşturuldu ve robot teknolojisi için ilk adım da atıldı.

Dahası…

Aynı zamanda BTÜ Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gelen’in müdürlüğünü üstlendiği araştırma merkezi kolları hemen sıvadı.

Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ekrem Düzgün ile birlikte konuğumuz olan Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gelen yeni görev kapsamında teknoloji eğitimine hazır olduklarını söyledi.

Özellikle…

Makine, elektrik-elektronik, bilgisayar, otomasyon ve kontrol mühendislikleri bölümlerinden oluşan mekatronik bünyesindeki yeni teknoloji eğitimi için BTÜ’nün seçilme kararında Bursa’daki sanayi otomasyonu ve kurulacak teknoloji bölgeleri de çok etkili.

Çünkü…

Robot teknolojisi getiren otomasyon alanında yapacağı sanayi devrimi için Bursa Teknik Üniversitesi teknoloji eğitimiyle gerçek bilgi ve eleman kaynağı olacak.

Nitekim…

Yrd. Doç. Dr. Gelen ve Dr. Düven hocalar hazır olduklarını ifade ederken, BTÜ’deki laboratuvar yatırımının 40 milyon lirayı geçtiğini söylediler.

Gerçekten büyük yatırım başlamış bile.


 

Robotlar Bursa’da sumo güreşi yapacak!

 

YÖK’ün uzmanlaşma kararıyla Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi ilk etkinlik olarak robot yarışması düzenledi.

3 kategoride düzenlenen yarışmada, robotlar Japonya’ya özgü Sumo güreşi bile yapacaklar.

Türkiye genelinde her yaş grubuna açık olarak 23-25 Mayıs’ta düzenlenecek yarışmaya yoğun ilgi var.

Özellikle BTÜ eski binası olan Yıldırım Yerleşkesi Spor Salonu’ndaki final gösterisi tam bir robot şenliği olacak.


 

Sanayi 4.0 yerine, Dijital Sanayi Dönüşümü

 

Son dönemde… Özellikle sanayi üretimi alanında Sanayi 4.0 adıyla yeni bir üretim anlayışı gelişiyor. Ne var ki, Bursa Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gelen’in itirazı var.

Almanya patentli Sanayi 4.0 yerine Dijital Sanayi Dönüşümü tanımını kullanan Gelen, sistemin devrim kabul edilmesine de tepkili:

“Devrim olması için öncekini kaldırması ya da değiştirmesi gerekir, bu bir şeyi değiştirmiyor. Onun için en fazla evrim olabilir.”


 

CHP’de maraton 23 Eylül’de ilçe kongreleriyle başlıyor

 

Aslında… CHP’deki kongre takvimi olarak ortaya çıkan tablo bu sütunlarda aktardığımız beklentiden farklı değil. Yalnızca CHP Genel Merkezi başlangıç ve bitiş tarihlerini belirledi.

Buna göre…

Mayıs ayında üye güncellemeleriyle başlayacak süreç, yeni üye listelerinin askıya çıkarılmalarının ardından ağustos ayında ilçelerde delege seçimleri yapılacak.

İkinci adımda…

23 Eylül tarihinde ilçe kongreleri başlayacak ve 30 Ekim’de tüm ilçeler kongrelerini yapmış olacak.

Sonra da…

6 Kasım’da il kongreleri için start verilecek ve 1 aylık süre sonunda, yani 6 Aralık’ta il kongreleri tamamlanacak.

Bu takvimle…

Aralık ayında yapılması düşünülen kurultay zora girmiş görünüyor. Çünkü, 6 Aralık’tan sonraki yasal süreçler aralık ayını sıkıştıracağa benziyor.


 

Mustafa Balbay Dağder’e konuk oluyor

  

Dağ-Der’in bir süredir devam eden DKM Pazartesi Söyleşileri’nde önümüzdeki hafta sürpriz bir konuğu var. Çünkü, CHP İzmir Milletvekili Gazeteci Mustafa Balbay konuk olarak katılacak.

Balbay’lı söyleşi 15 Mayıs Pazartesi akşamı Tahtakale’deki Dağder Genel Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacak.


 

Muhtarlardan Başkan Altepe’ye sağlık ocağı teşekkürü

 

​Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı olarak gösterdiği başarıyla Marmara Muhtarlar Federasyonu Başkanlığı’na seçilen Tuzpazarı Muhtarı Ferruh Sevimgil deneyimi yanında sorun çözme yeteneği ile de çevresinde sevilir.

Nitekim…

Federasyon yönetiminde de yer alan Doğanbey ve Tayakadın mahalleleri muhtarlarının bir süredir mahalleli isteği olarak gündeme getirip takip ettikleri Doğanbey’e sağlık ocağı konusunun çözümüne federasyon olarak aracılık etti.

Nitekim…

Marmara Muhtarlar Federasyonu Yönetim Kurulu’nda da yer alan Doğanbey Muhtarı Osman Nuri Aybakan, Tayakadın Muhtarı Süleyman Genç, Tahtakale Muhtarı Mehmet Yavuz’la birlikte konuğumuz olduklarında şunu söyledi:

“Doğanbey Muhtarımız, bölgenin tam orta yerinde Hazine ve TOKİ’ye ait 1.380 metrekarelik bir yer buldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe de buraya sağlık ocağı yapma kararı verdi.”

Şunu da ekledi:

“Bölgede büyük bir nüfus var ve büyük bir ihtiyaç çözülmüyor. Muhtarlar olarak Altepe Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.