1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Yüksek katılım olacak, ama anketlerle algılar çok karıştı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Yüksek katılım olacak, ama anketlerle algılar çok karıştı

A+A-

Artık son 2 güne geldik. Pazar sabahı oylar kullanılacak ve Türkiye’nin kararı sandıkta ortaya çıkacak. O nedenle partiler son hamlelerini yapıyorlar, seçmeni etkilemek için son çabalarını sergiliyorlar.

Seçim çalışması için sahaya çıkan tüm partilerin ekipleriyle sürekli konuşuyoruz. Hepsine de aynı soruyu yöneltiyoruz: Seçmenin havası, tavrı, ilgisi nasıl?

Cevaplar hep aynı:

Seçmenin ilgisi çok yüksek, fakat sessizlik var.

Bu tablodan…

Her parti kendi lehine bir izlenim çıkarıyor. Sonuca yönelik beklentilerini de bu gözlemlere göre dile getiriyor.

Gerçi…

Toplumbilimciler ve toplum psikolojisi uzmanları elbette tabloyu inceliyordur, ama seçmenin hem ilgili, hem de sessiz olması iki nedene dayanabilir.

Birincisi…

Seçimi bekleyen seçmen kararını vermiş ve sandığı bekliyor olabilir. Bu demokrasi açısından hiç de kötü değil.

İkincisi…

Vatandaş seçimi hiç umursamıyor ve o nedenle ilgisiz görüntü sergiliyor olabilir. Bu da son derece tehlikeli bir durum.

Buna karşın…

Tüm partilerde saha çalışması yapan ekiplerin seçime katılımın yüksek olacağı gözlemi yapmaları seçmenin sessizliği ile ters orantılı görünse de çok önemli.

Çünkü…

Seçime katılmayan seçmenin çokluğu sonucu doğrudan etkiliyor, sandık sonucuna bazen ters etki yapabiliyor. 7 Haziran seçimi değerlendirmelerinde sandığa gitmeyen seçmen tartışmaları anımsanırsa, katılımın artmasıyla sonucun değişmesi arasındaki ilişki daha iyi anlaşılabilir.

Bu noktada…

Sandığa gitmeyenleri tek parti seçmeni görüp yorumlamak da doğru değil. Kimi partisinin seçimi kazanacağından emin olduğu ve kendi oyuna ihtiyaç duyulmadığı düşüncesiyle gitmemiş olabilir, kimi de vereceği oyun işe yaramayacağı evhamına kapıldığı için gitmemiş olabilir.

Zaten…

Bu seçime has olarak ortaya çıkan bir başka durum daha var: Açıklanan kamuoyu araştırmalarının önemli bir bölümü algı oluşturmaya yönelik.

Yani, seçmene “iş bitti” havası pompalayan anketler var.

Bu bile…

1 Kasım seçimi özelliğini değiştiren güncel gerçek olarak soruya dönüşüyor:

Seçmen seçime ilgi gösterip sandığa gidecek mi, giderse neye göre tercih yapacak ve kimi seçecek?

Pazarı bekleyip göreceğiz.

 

Göçmenler için özel program

 

Seçime kitlesel etki potansiyeli olan göçmen camiası şu günlerde siyaset camiasının gözetiminde. Özellikle de, listesinde Bulgaristan göçmeni adaya yer vermeyen AK Parti özel programlar yürütüyor.

Bu kapsamda…

7 Haziran’da AK Parti 10. sıra adayı olan Başbakan Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez, dün akşam Rumeli dernekleri ile toplantı yaptı. Dönmez bu akşam da Bal-Göç ve yöre dernekleriyle buluşacak.

 

MHP’den son hamle: Merkez sağdan toplu katılım

 

Seçime gidilen süreçte yayınlanan kimi anketler MHP’nin oy kaybedeceği tahmini yaptılar. MHP sözcüleri de sahaya çıktıklarında, programlarını anlatmaktan çok bu konulara cevap vermek durumunda kaldılar.

İşte…

MHP hem bu tür haberleri, hem de anketlerden doğan algıları ortadan kaldırmak ve katılımla büyüyen parti mesajı vermek için son gün hamlesi yaptı.

Bursa kamuoyunun yakından tanıdığı ve merkez sağ partilerde görev yapmış isimlerin çoğunlukta olduğu 45 kişi dün akşam MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ın da katıldığı törenle MHP rozeti taktılar.

MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz yönetiminin organizasyonuyla MHP’li olanlar arasında DP’nin eski il başkanlarından Ayhan Barışıcı ile aynı dönem DP İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Murat Çakan ve yine DYP eski yöneticilerinden Oya Efe’nin oğlu Hakan Efe de yar alıyor.

Liste şu isimlerden oluşuyor:

Ayhan Barışıcı, Mehmet Ceylan, Murat Çakan, Av. Ahmet Cem Fırat, Hakan Efe, Burak Gürsü, Sinan Yerliyurt, Kamil Cem Özcan, Haluk Er, Yasin Tütüncüoğlu, Orkun Seymen, Sevtuğ Olgaç,Yüce Olgaç, Emre Soyak, Tayfun Sünneli, Yasin Özdemir, Kartal Aydın, Fariz Kılıç, Yeşim Babacan, Lütfü Yılmaz, Mehmet Yalçın, Atilla Aytın, Altay Aytın, Berkay Özen, Leyla İlyaslı, Ercan Kahraman, Emre Kaya, Emre Ergüdar, Erdinç Karakaş, Burhan Ceylan, Ferdi Tutar, Ali Ünen, Erdem Çınar, Oğuz Ermiş, Erol Çınar, Uğur Duran, Tunsel Özbakar, Leyla Özbakar, Hülya Irak, Tufan Irak, Erhan Sümbül, Ayhan Dursun, Levent Şentürk, Tayfun Taylan, Ayhan Elmas.

 

İsmet Su: Aday olamadı, ama aday gibi çok çalışıyor

 

İsmet Su, 12 Haziran 2011’de yapılan milletvekili genel seçimine kadar AK Parti’nin tüm il yönetim kurullarında görev aldı.

O seçim, teşkilattan gelen biri olarak AK Parti Bursa Milletvekili seçildi. TBMM’de Anayasa Komisyonu Sözcüsü olarak sorumluluk üstlendi.

7 Haziran seçimi için AK Parti yine aday gösterdi ve seçildi. Halen de Bursa Milletvekili unvanı taşıyor. Fakat 1 Kasım için AK Parti onu aday göstermedi.

Böyle durumlarda genellikle kırgınlık olur. Fakat Kurban Bayramı’nda yapılan AK Parti bayramlaşmasında Su kürsüye çıktı ve vedalaşma konuşması yapıp, gelen partililerden helallik istedi.

Bu da ilk kez karşılaştığımız bir siyasi tavır oldu.

Dün…

Çay içimi sohbet ederken şunu da öğrendik:

18 Eylül günü aday listeleri açıklanıp da adının olmadığını gören İsmet Su hemen partiye gitmiş. Önce teşkilat adına İl Başkanı Cemalettin Torun’u, sonra da oradaki adayları ellerini sıkarak kutlamış. Orada olmayanları da telefonla aramış.

Şunu söyledi:

Ben partinin kuruluşundan beri teşkilatlarında varım, yine teşkilatımın emrindeyim, her göreve hazırım. Bunu konuşmalarımda da söyledim.”

Durumu şu:

Haberdar olduğum etkinliklere, gelen davetlerin tümüne katılıyorum. Kendi hazırladığım programla da ilçelerde mahallelere girip seçim çalışması yapıyorum.”

Hemen araya girip, partiden çalışma programı alıp almadığını sorduk. “Partiden 2 program geldi, ikisine de katıldım” dedi ve devam etti:

İlçe teşkilatlarından gelen davetler var. Onlara katılıyorum. Kendi programımı uyguluyorum. Aday değilim, ama adaymışım gibi partim için çalışıyorum.

 

Mesele memleket meselesi”

 

Pazar gününe kadar AK Parti Bursa Milletvekili unvanı devam edecek olan İsmet Su, hemşeri derneklerinden spor kulüplerine kadar STK’larla mahalle ve ev ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda şöyle uyarıyor:

Sen-ben meselesi değil, bu mesele memleket meselesi. Her gittiğim yerde bunu özellikle vurguluyorum. AK Parti’nin iktidar olamaması halinde memleketi nasıl krizlerin beklediğini anlatıyorum.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.