1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Zekeriya Birkan: AK Parti’ye sızma varsa kongrede değişir!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Zekeriya Birkan: AK Parti’ye sızma varsa kongrede değişir!

A+A-

AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan’ın biri yasama, diğeri parti olmak üzere iki görevi daha var.

Yasama görevinde…

Milletvekilliği yanında TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olarak yeni anayasa çalışmalarına katkı koyuyor. AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı olarak da Genel Merkez’de parti çalışmalarına katılıyor.

Sohbet ederken…

15 Temmuz darbe girişimi sonrası devlet kurumlarında başlayan arınma operasyonlarının siyasi ayağı olup olmayacağını sorduk.

Söze…

Geniş bir perspektiften bakıp yorum yaparak girdi:

AK Parti’nin gizli ajandası olduğu söyleniyordu. Bu olayla kimin gizli ajandasının olduğu görüldü.”

Şunu vurguladı:

Sistemi değiştireceği iddia edilen AK Parti aksine sisteme sahip çıkıp en büyük savunucusu oldu.”

Sonra da…

Devletteki FETÖ’cü operasyonlarının siyasi ayağı ile bağlantı kurulması noktasında AK Parti teşkilatlarının izlediği yolu anımsattı:

AK Parti iki yıldır bu yapıyla mücadele ediyor. Yönetim kurullarımızı ve adayları belirlerken bu kriter çok önemliydi. Çok titiz çalışıldı.”

Bu noktada…

Yine de sızma varsa bunlar da değiştirilir” dedi ve devam etti:

Teşkilatlar bu yapıyla ilgili olarak zaten sıkı bir şekilde sorgulandılar. Bundan sonrası kongrelerin işi olmalı.”

Şunu söyledi:

Zaten ilçelerde kongre süreci de ekim ayında başlıyor. O nedenle, kesin karar kongrelerde verilir.”

Ardından…

Teşkilat yönetiminin içinde bulunan Genel Sekreter Yardımcısı olarak teşkilatlara yönelik önemli bir uyarıda bulundu:

Kimse birbirlerine karşı şahsi hesaplarını parti üzerinden görmemeli. Bu tür zamanlarda herkesin birlik olmasına ihtiyaç var.”

Şunu da vurguladı:

Bu il yönetim kurulu 2014 yerel seçimini, cumhurbaşkanlığı seçimini, Türkiye’de oylar düşerken 7 Haziran seçimini başarıyla geçti. 1 Kasım’da Türkiye ortalamasının üstüne çıkıp en çok oyu aldı. Bütün bunlar il yönetiminin iyi ve başarılı olduğunu gösteriyor.”

Mesajını tekrarladı:

Yine de teşkilatlara sızmalar varsa önlenir. Ama bunun yeri kongreler olur.”

 

Hüdayi Yazıcı: Siyaset fırsat yakaladı

 

Yönetim kurulundan arkadaşlarıyla birlikte çay içimi konuğumuz olan AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı ile yaşananları konuşurken, “15 Temmuz’da önce üzüldük, fakat sonras meydanlara bakıp ülkemizin ve milletimizin geleceği adına umutlandık” dedi.

Umutlanmasına yol açan görüntüyü de iki noktada açıkladı:

Bir…

Siyasi partiler ülke menfaatlerini ve devletin selametini her şeyin önüne alıp bir araya geldiler ve kucaklaştılar. Siyaset iyi bir fırsat yakaladı.”

İki…

Gençliğimizle ilgili kaygıların boş olduğu ortaya çıktı. Gençlerimizin ne kadar vatanperver olduklarını gördük, umudumuz daha da arttı.”

 

MHP kayyımı Bilgiç’ten ihracının istenmesine sert tepki

 

MHP’de mahkeme kararıyla gerçekleştirilen 19 Haziran kurultayının 3 kişilik çağrı heyetinde görev alan isimlerden biri Mehmet Bilgiç’ti.

Gerçi…

Nilüfer Eski İlçe Başkanı olan Bilgiç’i mahkemeye kayyım olarak adaylardan Sinan Oğan önermişti, fakat MHP Genel Merkezi dün yaptığı açıklamayla, 3 kişilik çağrı heyetiyle Meral Akşener’i birbirine bağlayıp hepsini birden ihraç istemiyle tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevk etti.

Böylece…

Akşener’in aday olabilme şansı ortadan kalktığı için genel başkanlığı da disipline takılmış oldu.

19 Haziran kurultayının çağrı heyetinde yer aldığı için disipline verilen Mehmet Bilgiç’le gelişmeleri konuştuk. Şunu söyledi:

Tek suçumuz Ülkücü ve MHP’yi iktidara taşımaya çalışmak, iktidar olmasının hayalini görmek. Böyle bir hayalin de suç olmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer suçsa, evet biz bu suçu işledik.”

Şunu vurguladı:

Hiçbir zaman gizli mahfillerle, gizli ajandalarla işimiz olmadı. Allah’tan başkasını hiç düşünmedik. Kula kulluk etmedik.

Ardından…

Demokrasiye inancımız var” dedi ve devam etti:

FETÖ’ye inananlar suç işliyor da, başkalarına biat edip aklını kiraya verenler suç işlemiyor mu?”

Sonra da şunu söyledi:

Memleketin gündemi bu değil. Bizim gündemimizde de bunlar olmamalı. Fakat artık sonuç hiç önemli değil.”

 

Bursa ile birlikte büyüyen bir dünya çelik devi: Borçelik

 

1990 yılında Gemlik’te faaliyete geçtiğinde, Borusan Holding’in Anadolu’ya taşıdığı çelik yatırımıydı. Üretime başladıktan sonra, 1994 yılında gezdiğimiz fabrikaya hayran kalmıştık.

Çünkü…

Bünyesindeki Kerimçelik ile birlikte Borçelik kurulduğu günden buyana hem istihdam olarak, hem de iç pazar ve ihracatıyla ülkeye döviz kazandırarak kent ve bölge ekonomisine çok ciddi katkıda bulunuyor.

500 milyon Dolar’lık yatırıma sahip tesisler, Türkiye’nin ilk özel ve en büyük ikinci yassı çelik üreticisi olma özelliğine sahip. 900 bin tonluk kapasitesiyle de Türkiye’nin en büyük galvaniz üreticisi bir şirket var karşımızda.

Gerçi…

Borçelik geçen süreçte Gemliklilerle kaynaştı, fakat sosyal etkinliklerini Gemlik dışına pek fazla çıkarmadığı için Bursa o bağı çok fazla hissetmedi, ama Borçelik kendini hep Bursa firması gördü.

Nitekim…

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde karşılaşıp Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ve BTM Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan ile birlikte sohbet ettiğimiz Borçelik ve Kerimçelik Genel Müdürü Kerem Çakır bu bağı anlatırken şu ifadeyi kullandı:

Biz hep Bursa firmayız, kendimizi böyle görüyoruz. Üstelik, Borçelik olarak Bursa ile birlikte büyüdük.”

Şu duyguyu da paylaştı:

Kurucumuz rahmetli Asım Kocabıyık’ın bir sözü vardı. Her fırsatta ‘Benim bu millete gönül borcum var’ derdi. Biz de bu yoldan yürüyoruz. Milletimize ve Bursa’ya gönül borcumuz var.”

 

Borçelikli çocuklara bilimsel eğitim

 

Çevreyle bütünleşme yolunda Borçelik ve Kerimçelik Genel Müdürü Kerem Çakır’ın attığı önemli bir adım daha var. Çalışanların çocuklarına yönelik çevre etkinlikleri düzenliyorlar.

Bu kapsamda…

Borçelik çalışanlarının çocukları 50’şer kişilik gruplar halinde Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne gelip bilim atölyelerinde eğitim alıyorlar. Hatta icat yapıp eğlenceli ortamda bilimsel deneyler gerçekleştiriyorlar.

İlk gündü eğitimlere Genel Müdür Çakır ve fabrika üst yönetimiyle birlikte Bursa Büyükşehir belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık da katıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.