1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zeytinde alım fiyatı belli oldu
Zeytinde alım fiyatı belli oldu

Zeytinde alım fiyatı belli oldu

Marmarabirlik üreticilerin merakla beklediği zeytin alım fiyatlarını açıkladı. Tavan fiyat 7, taban fiyat 1,80 lira oldu. Tepe yağlık ürün ise 1,5 liradan alınacak.

A+A-
Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 2014-2015 yılı ürün alım fiyatlarını belirledi. Birlik, kampanya döneminde taban fiyatı 1,80, tavan fiyatı ise 7 lira olarak uygulayacağını bildirdi.
 
Zeytinin bu yıl erken olgunlaşması ve yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle ürün alım kampanyasını 22 Ekim'de başlatan Marmarabirlik yönetimi, 2014-2015 sezonu ile ilgili fiyatlarını da karara bağladı. Birlik, kampanya çerçevesinde tavan fiyatı 7 lira, taban fiyatı ise 410 dane için 1,80 lira olarak tespit etti. 190 dane ürün için 6,60 lira ödenmesi uygun görülürken, tepe yağlık ürünün de 1,5 liradan alınması kararlaştırıldı.
 
ÖDEME TAKVİMİ DE BELLİ
 
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, bugüne kadar ortakları tarafından teslim edilen ürün miktarının 2 milyon 300 bin kilogram olduğunu söyledi.
 
Fiyat belirlenmeden yapılan teslimatların, ortakların Marmarabirlik'e duydukları güvenden kaynaklandığını vurgulayan Asa, fiyatlarla birlikte ürün alımlarına ilişkin ödeme takviminin de belirlendiğini kaydetti. Asa, ''Marmarabirlik'in 180-190 dane ve yağlık ürünlerin bedelleri 15 günlük ödeme takvimi dahilinde tamamı peşin ödenecek. Diğer kalibrede yapılan alımların yüzde 60'ı peşin kalan kısmı da kampanya bittikten sonra belirlenecektir'' dedi.
 
TESLİM EDENE FİYAT FARKI
 
Bu yıl Türkiye ve bölgede rekolte düşüklüğü yaşandığını hatırlatan Asa, şöyle devam etti: ''İri daneli ürünün çok fazla olmaması ve özel sektör temsilcilerinin genelde 170-190 dane ürüne talepleri olmasından dolayı Marmarabirlik stokları da gözetilerek, 180 dane ürün alımının yapılmasına karar verilmiştir. Ürün alım kampanyası başladığından bugüne 190 dane ürün 610 ton civarında alım yapılmış olup, 5 Kasım akşamına kadar teslimat yapmış olan ortaklarımızın haklarını korumak adına 0,20 kuruş fiyat farkı verilecektir.''
 
BU YIL ÖZEL BİR DÖNEM
 
Hidamet Asa, Marmarabirlik'in günü kurtaran kısa vadeli politikalar yerine üretici ortaklarının menfaatlerini esas alarak uzun vadeli politikalar uyguladığını vurguladı. Rekolte, ürün ve fiyat olarak bu yıl özel bir dönem olduğunu, geçmiş ve gelecek yıllarla mukayese edilmemesi gerektiğini ifade Asa, ''Bu yıldan ziyade esas kampanyanın gelecek yıl olduğunu çünkü bütün bölgelerde ürünün çok fazla olacağından dolayı da şimdiden 2015 yılındaki alımları düşünmekteyiz'' dedi.
 
NELER DİKKATE ALINDI?
 
-Piyasa koşulları, maliyetler, stok durumu, satış fiyatları, bir sonraki yıl alım şartları ve tüketici düşünülerek fiyatlandırma
yapıldı.
 
-Sadece bir yılı düşünerek piyasa koşulları gözetilmeksizin yapılacak fiyat belirlenmesi ortaklarımıza ve Marmarabirlik'e zarar verir.
 
-Marmarabirlik yüksek miktarda her kalibredeki ürünü almakta, zirai ilaç ve gübre yardımı yapmakta, ayrıca geçen yılın borçlarını ertelemektedir.
 
-Marmarabirlik her zaman ortağının yanındadır. Kampanyamız sektörümüze, ortaklarımıza, kooperatiflerimize ve Birliğimize hayırlı olsun.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.