1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti’den Başbakan Yıldırım için Cumhurbaşkanı programı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’den Başbakan Yıldırım için Cumhurbaşkanı programı!

A+A-

Dileyen tesadüf desin, dileyen de tevafuk kabul etsin… Ayhan Salman 23 Ağustos 2017 günü AK Parti Bursa İl Başkanı olarak görevlendirildiğinde bu atama sürpriz kabul edilmişti.

İşte…

Atanması sürpriz kabul edilen Salman 25 Şubat Pazar günü de başka bir sürprize imza atacak.

Çünkü…

Göreve gelmesinin altıncı ayında kongre yapacak. Açıkça söylemek gerekirse, bu siyasette çok sık rastlanmayan bir durum.

Üstelik…

23 Ağustos’tan bu yana öyle bir süreç yaşadı ki, daha görevine ısınamadan neredeyse 6 yılın yoğunluğunu 6 aya sığdırdı.

O bakımdan…

23 Ağustos’ta atanan Salman’ın, göreve başlamasından tam 6 ay sonra 25 Şubat günü İl Kongresi yapması siyasetin tesadüfü ya da tevafuku oldu.

Geçen ay…

AK Parti İl Kadın Kolları Kongresi’ne, partinin genel başkanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmış ve bu da “Cumhurbaşkanı katılımıyla yapılan Türkiye’de ilk kadın kolları kongresi” olarak tarihe geçmişti.

1.-yazi-icin-basbakan-binali-yildirim.jpgCumhurbaşkanı’nın aynı ile 2 kez gitmesi başka illere haksızlık olacağı için, pazar günü yapılacak AK Parti Bursa İl Kongresi’ne bu kez AK Parti Genel Başkanvekili olarak Başbakan Binali Yıldırım gelecek.

Programa göre…

Yıldırım önce öğle saatlerinde Kocaeli İl Kongresi’ne katılacak, ardından Bursa’ya geçip saat 16.00’da başlayacak Bursa İl Kongresi’nde olacak.

Tıpkı…

Kadın Kolları kongresinde olduğu gibi, bu kongre de Nilüfer’deki Tofaş Spor Salonu’nda yapılacak.

Başlangıçta…

Başbakan Binali Yıldırım’ın doğrudan kongre salonuna girmesine yönelik program yapılmıştı. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olduğu gibi Yıldırım’ın da salona girmeden önce dışarıda toplanan kalabalığa konuşma yapması kararı alındı.

Tek fark şu:

Cumhurbaşkanı salon öncesi konuşmasını Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki hastane alanının alt bölümünde yapmış ve büyük bir kalabalığa seslenmişti.

Başbakan ise biraz daha aşağıda salonun girişiyle yol arasındaki alanda kendisini bekleyenlere seslenecek.
 

Salman’a “göreve devam” tebliği yapıldı
 

2.-yazi-icin-ak-parti-il-baskanri-ayhan-salman.jpgAK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’la konuştuğumuzda, Genel Merkez’de pazar günü yapılacak kongreyle ilgili son hazırlıkları görüşüyordu.

“Göreve devam tebliğ edildi mi?” diye sorunca “Daha önce söylenmişti, bugün yeniden tebliğ edildi” cevabını verdi.

Yönetim için de şunları söyledi:

“Biz 6 aylık yönetimiz ve sorun yaşamadık. Büyük oranda aynı yönetim devam edecek. Sağlık ya da ailevi nedenlerle mazeret bildiren birkaç arkadaşımızın yerlerine de yeni arkadaşlar yönetime girecek.”

Bu arada…

Salman cuma akşamı delegelere Merinos’ta yemek verecek.
 

Passolig’in mucidinden “yaşamın her anına dokunan” sigorta!
 

3.-yazi-icin-adnan-onurmen.jpgAdnan Önürmen’i kamuoyu kısa adı GÜMÇED olan Güney Marmara Doğal Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Genel Başkanı olarak tanır. İyi çevreci olması yanında iyi Bursaspor taraftarıdır, toplumsal konularda çözüm geliştirir.

Nitekim…

Stadyumlardaki olayları önleme amaçlı manyetik kartlar projesini ilk Önürmen geliştirdi, ama konu futbol kulüplerinin ilgilendirdiği için başka boyuta dönüştü ve Passolig adıyla yaşama geçti.

Geçenlerde sohbet ederken yeni projesini açıkladı:

“Yaşamın her aşamasında, günün her saatinde, üstelik açık ve kapalı alanlarda kişileri her türlü kaza riskine karşı koruyan özel bir sigorta.”

Çıkış noktası şu:

“Dünyada her gün karada, havada, denizde 40 milyon kişi seyahat ediyor. Hem yolculuklardaki kaza riskini gidermek, hem de gün içinde başa gelebilecek her türlü kazaya karşı sigorta sistemi olacak.”

Buna göre…

Sembolik çok küçük meblağlarla sigortalı olacaklar, cep telefonlarına indirecekleri uygulamayla kaza anında zararlarını sigortadan tahsil edebilecekler ve ödemelerini de bu yolla yapabilecekler.

Şunu da ekledi:

“Cep telefonu uygulama programları hazır. Yazılım ve sistem ayrıntıları bitti. Uluslararası patent kuruluşlarına da patent başvurusu yapıldı.”
 

Bu işte bir tuhaflık var: 1 metreküp suya 51,5 lira fatura geldi
 

4.-yazi-icin-su-faturasi.jpgBu sütunların okuyucuları anımsar… İlçe belediye meclislerinin belirlediği çöp toplama bedelleri, katı atık bedeli olarak BUSKİ’nin su faturalarına yansıyor.

Uygulamada…

Evlerden toplanan çöp için daha düşük bedel belirlenirken küçük, orta ve büyük ölçekli olarak 3 kategorideki işyerlerinden yüksek çöp bedeli alınıyor.

Bunun sonucunda bir belediyenin 4 bin 300 lira aldığı çöpe bir başka belediye yalnızca 14 lira alabiliyor. O listeyi de 12 Şubat günü paylaştık.

Gerçi…

Uygulama evleri koruyup kollamaya yönelik bir ücretlendirme içeriyor, fakat bir okurumuzun gönderdiği su faturası işleyişteki sorunun boyutunu gösteriyor.

Okurumuz…

Nilüfer İlçesi’nde çalışanı olmayan, kendisinin bulunduğu bir ofis açmış. BUSKİ’den gelen su faturası ihbarnamesine göre yalnızca 1 metreküp su harcamış.

Faturada…

Tükettiği 1 metreküp karşılığı olarak 8 lira 38 kuruş su bedeli yer alıyor.

Yanı sıra…

26 lira 68 kuruş katı atık bedeli ile 5 lira 87 kuruş bakım bedeli ve 3 lira 35 kuruş atıksu bedeli var. Bütün bunlara su için yüzde 8’den 0.04 kuruş, katı atık için de yüzde 18’den 5 lira 86 kuruş KDV eklenmiş.

Sonuçta…

Harcanan 1 metreküp suya karşılık tam 51 lira 50 kuruşluk fatura ortaya çıkmış.

Bu yanlışlığı daha fazla sürdürmeden düzeltmek gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.