1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Aktaş’ın 34. gününde çizdiği Bursa tablosu ve çıkan sonuç
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Aktaş’ın 34. gününde çizdiği Bursa tablosu ve çıkan sonuç

A+A-

1.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-001.jpgGörevdeki 34. gününde Bursa medyasının karşısına çıkıp durum tespiti yaptı, mali tabloyu paylaştı… Bir anlamda, önündeki 16 aylık süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceğini anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 75 dakika süren sunumunda dikkat çeken farklı yanlar var.

Örneğin…

İlk kez bir Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp izleyeceği yolu net bir şekilde anlattı, neler yapmayı planladığını söyledi.

Bu iyi bir şey elbette.

Özellikle…

“Tüm gayretimiz Bursa için” ve “Birlikte çalışacak, birlikte başaracağız” sloganları önünde, “hayallere değil gerçeklere göre” davranacağını söylemesi ve halka dokunan belediye yönetimi sözü vermesini de önemsedik.

Bununla birlikte…

Konuşmasının başında “geçmişe atıp tutmayacağı” ifadeleri, borçsuz belediye kavramını kabullenmediğini söylemesi, istifasıyla görevi devraldığı Recep Altepe’ye teşekkür etmesi siyasi nezaket açısından da önemliydi.

Buna karşın…

Son bölümdeki borçlu belediyle tablosu ise insanın içini karartan türdendi.

Dibine ulaşılamayan borçların 5 milyar liralık bölümünün bilinebildiğini, kredi verilmediğini, kentin önceliği olmayan fantezi projelere büyük bedeller ödendiğini dile getirdiği bölümleri dinlerken şunu düşündük:

1977 yılı sonunda Mustafa Eroğlu’nun görevi İsmet Tavgaç’tan devralışını izledik. İhtilal döneminde göreve gelip seçilmiş olarak devam eden Ekrem Barışık’ın 1989’da Teoman Özalp’a devretmesine tanıklık ettik. 1994’te Özalp’tan Erdem Saker devraldı. 1999’daysa Saker’den Erdoğan Bilenser devralıp 2004’te Hikmet Şahin’e devretti. Şahin’den sonra da 2009’da Recep Altepe geldi ve ikinci dönem devam etti.

Bu devir teslimlerin tümünde bulunduk, sonrasındaki süreçleri de yaşadık. Hiçbirinde bir önceki döneme yönelik batık tablosu çizilmedi.

Üstelik…

Şahin-Altepe arasında ve Altepe-Aktaş dışındakilerin tamamı başka partiler arasında oldu. Kendinden önceki,hem de aynı parti döneminin yanlışlarını ve borçlarını söyleyen ilk başkan Aktaş oldu.

Bunu da iki farklı açıdan ele alabiliriz.

İlkinde…

Aktaş’her şeyi çıplaklığıyla açıkladığı için şeffaf belediyecilik teşekkürü edilebilir.

İkincisinde…

Aktaş’ın Bursa için duyduğu heyecan ve hizmet etme isteğinden hiç kuşkumuz yok, ama Acil Eylem Planı içinde yapılan borçlar, gereksiz projeler ve yanlışlar açıklamalarından kaygı duymamak da elde değil.

“Bursa ile ilgili dersime çalıştım”

 

İnegöl Belediye Başkanlığı’ndan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gelen ikinci isim olan Alinur Aktaş 13.5 yıllık, yani 3 dönemlik ilçe belediye başkanlığı deneyimine sahip.

  1. gününde Acil Eylem Planı için Bursa medyasının karşısına geçtiğinde yönetim stilini anlatırken şunun da altını çizdi:

“Büyükşehir için adımın geçtiği andan itibaren, 15-20 gün önceden ufak ufak Bursa ile ilgili dersime çalıştım.”Büyük projelere samimi bakış

 

2018 gelirlerinin giderleri karşılamadığını ve ciddi bir borç yükü olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş büyük bir içtenlikle şunu söyledi:

“Görevimin ne kadar süreceğini elbette kimse bilemez, ben de bilemem. Ama seçime 16 ay var. Bu sürede büyük bir proje planlayıp yapmak çok zor.”

Şunu da ekledi:

”Onun için bazı projeleri iptal edip, bazı projeleri de revize edeceğiz.”


Ulaşımda çözüm projelerine devam, 3 viyadük için iptal kararı

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın önündeki süreç için belirlediği yol haritasını Acil Eylem Planı olarak açıkladığı toplantıda revizyon ve iptal projeleri de duyuruldu.

Bu kapsamda…

Su Kuşu olarak bilinen deniz uçağı seferleriyle şehir içi teleferik projelerinin daha önce iptal edildiği kamuoyuna yansıdı.

Şimdi de…

Ulaşım çözümleri bölümünde Soğanlı ve Tabakhaneler bölgesini Kükürtlü’ye bağlayacak Sıcaksu Viyadüğü ile Yıldırım’da Kurtuluş Caddesi’nden gelip Ankara Yolu üstünden Sarı Cami yanına inecek viyadüğün ve Yunuseli Viyadüğü’nün iptal edildiği açıklandı.

İzmir ve Mudanya yönlerinden gelen araçların Yakın Çevre Yolu’na girmek için Acemler Köprülü Kavşağı’nda yol açtıkları sıkışıklığı ortadan kaldırmak için düşünülen viyadüğün de yerinin değiştiği izlenimi aldık.

Yunuseli’ni Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı ve Hamitler üzerinden Organize Sanayi Bölgesi Kavşağı ve Ata Bulvaerı’na bağlayacak yolun tamamlanma kararlılığını önemsedik.

Proje değil, ama duran bir konu daha var.

Aktaş, görevin verilmesi sonrası Cumhurbaşkanı’nın yaptığı uyarıyla kentsel dönüşümün durduğunu, ancak 0.50 emsalin devam edeceğini, Doğanbey’e de el atılacağını açıkladı.

Başlamış 2 projeyi ise gereksiz ve masraflı buluyor.

Bunlardan biri Timsah Arena olarak bilinen stadyum, diğeri Terminal tramvayı olarak bilinen T2 Hattı projesi.Eski yönetimden itirazlar var

 

Acil Eylem Planı kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın dile getirdiği “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 24 sosyal tesisi var, bizim 55” sözlerine Burfaş’ın eski genel müdürü Muhammed Gümüşsoy’dan itiraz geldi.

Burfaş’ın 18 sosyal tesisi olduğunu ifade eden Gümüşsoy, bu yılın kârla kapanacağını, verilen yemeklerin de parti politikası olduğunu söyledi.

Aynı şekilde, Burulaş’ın eski genel müdürü Levent Fidansoy da zarar edilmediği notu iletti.


Saadet İnegöl’de yeni siyaset: Başkanlığı bırakıp yönetime girecek

 

6.-yazi-icin-sp-genel-baskani-temel-karamollaoglu.jpgSaadet Partisi yarın akşam İnegöl İlçe kongresini yapacak. Saat 19.30’da Hikmet Şahin Spor Salonu’nda başlayacak kongreye Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da katılacak.

Kongrede…

SP İlçe Başkanı Ertan Sütçü görevi Hasan Eroğlu’na devredecek, fakat yeni yönetim kurulunda görev alacak.

Bu da, Saadet’e özel yeni siyaset uygulaması olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.