Bursa’da başarının genç markası Sadrettin Şengül Otomotiv’den hayat kurtaran öneriler

Sadrettin Şengül Otomotiv 2020 yılından bu yana satış sonrası bakım ve onarım hizmetleriyle sektörün dikkat çeken markalarından biri olmayı başardı. 2023 yılının özetini yapan şirket sahibi Sadrettin Şengül, kış sezonu için otomobil sahiplerini ve sürücüleri uyardı.

Bursa’da başarının genç markası Sadrettin Şengül Otomotiv’den hayat kurtaran öneriler

Murat GÜNAY

Kamera: Bircan ÖRSEL / Kurgu: Dilek ÖZYER

2023 yılı, satışlar anlamında ivmelenen otomotiv sektöründe rekor yılı oldu. Bütün markalar satışlarını ve dolayısıyla cirolarını artırmayı başardılar. Aynı ivmelenme otomobil satış sonrası hizmetlerinde yani oto servis-bakım ve tamir şirketlerinde de yaşandı. Sadrettin Şengül yeni yılda, satışlar anlamında yüzde 30 daralma beklerken satış sonrası için ivmelenmenin devam edeceğini öngörüyor.

Şengül, kış sezonu için otomobil sahiplerini ve sürücüleri uyarıyor…

“Geçtiğimiz yılı ikiye bölerek özetleyebiliriz” diyen Sadrettin Şengül, “Yılın ilk yarısında, hem ülkemizde hem de dünyada otomotiv sektörü satış rekorları kırdı. Sonraki altı ayda ise ülkemizde yaşanan ekonomik çalkantılardan dolayı satışlar düşüşe geçti. Ancak yıl sonu rakamlarına baktığımızda bütün markaların, otomobil bulunmamasına rağmen, rekorlar kırıldı. Hem sıfır araç satışı, hem ikinci el otomobil satışı hem de satış sonrası servis hizmetleri önemli kazanımlar elde etti” şeklinde konuştu…

Kış aylarında otomobil bakımına dikkat çeken Şengül, şu uyarılarda bulundu:

“İçinde bulunduğumuz dönem, kış dönemi başlangıcı olduğundan kış bakımlarında neler yapılıyor onlardan bahsedelim. Sıvı olarak antifriz ölçümü ve değişimini artık bilmeyen kalmamıştır diye tahmin ediyorum. Otomobilimizin içindeki soğutma işlemini yapan sıvımızın kışın derece olarak çok düşük sıcaklıklarda donmadan dolaşmasını kimyasal olarak sağlayan ve kullanımı şart olan bir sıvıdır. Otomobil kullanıcılarını, havalar soğuduğunda yüksek maliyet ve katlanılması zor gıcırtı seslerinden kurataracak olan ise otomobilimizin bazı aksamlarda, mekanik parçaların kauçuk parçaları ile bir arada ortak olarak çalışmasıdır. Kauçuk parçaların dönemsel olarak değişimi, yağlanması ve kontrol edilmesi bu parçaların metal aksamlar ile daha sessiz ve daha esnek görev yapması ile alakalıdır. Kauçuk, yapısı gereği yaz-kış olarak sıcak-soguk hava değişimlerinde içindeki yumuşaklık ve esneme özelliğini kaybeden parçaların başında gelir. Eğer bu parçalar özelliğini kaybederse havalar soğuduğunda, yumuşak kalması gereken parça sertleşir ve bu durum da ortak çalıştığı metal ile doğru çalışmamasına yol açar. Sonuç olarak ise otomobil kullanıcısının, devamlı olarak yük taşıyan ve yüke binen aksamlardan ses duymasına sebep olur. Bütün bunların yanı sıra lastiklerimizi kışlık lastik olarak değiştirmemiz can kurtarıcı bir tutum olacaktır. Bütün olası aksamaların önüne geçmek mümkündür. Tanıdığınız ve güvendiğiniz oto servis ve bakım merkezine giderek kışlık kontrolleri yaptırırsanız sorunlarla karşılaşmadan tedbirli davranmış olursunuz.”

2024 yılı için yatırımlar ve yeniliklerden bahseden Sadrettin Şengül,Yeni yıl ile birlikte öngörümüzü birkaç seçenekte değerlendirebiliriz. 2022 ve 2023 yıllarında otomotiv sektöründe gerçekleşen hızlı satışlar çok önemli. Geçen iki yıl içinde satılan araçların, satış sonrası bakımları için zamanları geldi. İş anlamında Sadrettin Şengül’ün herhangi bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Ancak bu son iki yıldaki satış ivmelenmesinin 2024 yılında düşeceğini öngörüyorum. Bütün dünyadaki markalar, araç satışları anlamında 2024 yılında yüzde 30 daralma öngörüyorlar” diye konuştu.

Cumhuriyetimizin 100 yılında herkese önemli görevler düştüğünü de vurgulayan Şengül, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle hepimize görevler düşüyor. Öncelikle çocuklarımıza Cumhuriyet kavramını çok iyi anlatmamız gerekiyor. Özgürlük ve bağımsızlık kavramının önemini sürekli hatırlatmamız çok faydalı olacaktır. Şükür ki bize böyle bir vatan ve böyle Cumhuriyet bırakılmış. Bunun değerini bilmezsek bizden sonraki kuşaklara büyük kötülük yapmış oluruz. Temennim, bütün ülkenin bu değere dört elle sahip çıkıyor olmasıdır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız ve Türkiye Cumhuriyeti’ninkuruluşunun 100. gurur yılını en içten dileklerimizle kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X