1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Çağlar’dan Erdoğan’a: Milli lider dik duruyor, ülkeyi böldürmüyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Çağlar’dan Erdoğan’a: Milli lider dik duruyor, ülkeyi böldürmüyor

A+A-

Bursa günümüzün sanayi kenti, fakat geçmişin ticaret kenti. Osmanlı o günkü Tophane Surları dışına kenti çıkarırken her tepeye bir cami, çevresine medrese ve çarşı yaparken, dünyanın ilk alışveriş merkezi Kozahan’ı armağan etti.

Sonrasında…

Ahilik geleneği Bursa çarşılarından Anadolu’ya yayıldı. Yakın geçmişte evlerin altındaki devereler atölyeye, dokumalar da fabrikaya dönüştü, ama Bursa hep esnaf ağırlıklı kent oldu.

O bakımdan…

Bursa’daki esnaf teşkilatı her zaman güçlü, her zaman etkili.

Zaten… 1.-yazi-icin-cavit-caglar,-besob-yonetimi-ve-oda-baskanlari,-esnaf-caglar-bulusmasi,-arif-tak,-bahri-sarli-001.jpg

Toplumun nabzını tutmak isteyenler de esnafın izlenimlerini önemsiyorlar.

Böyle bir atmosferde…

BESOB kısa adıyla kendinden söz ettiren Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği kentin bir başka değeri olan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ı ağırladı.

Açıkçası…

Çok sıcak bir esnaf-Çağlar buluşması izledik Esnaf Sarayı yedinci katındaki toplantı odasında.

Davet sahibi BESOB Başkanı Arif Tak yönetimini de davet etmişti. Bazı Oda Başkanları yönetimde yer aldıkları için buluşmaya katıldılar. Aralarında yeni seçim yapıp seçilenler de, seçim yapacak olanlar da vardı.

Anılar canlandı, geçmiş yâd edildi, esnafa ve Bursa’ya hizmet edenler anıldı. Sohbetin yönünü de BESOB Başkanı Arif Tak belirledi.

Örneğin…

“Rusya ile ilgili yaptıklarınızı gıptayla izledik” diye söze başlayıp Cavit Çağlar’a söyledikleri Rusya ile krizin bitirilmesi konusuna toplumun bakışını da ortaya koydu:

“Esnaf için huzur ve güven ortamı çok önemlidir. Çünkü huzur ve güven varsa her şey yolunda gider. Onun için yaptıklarınız çok önemliydi.”

Sözlerini de…

“İhracatçı memnun satış yapıyor, esnaf memnun alışveriş çoğaldı. Sizin sayenizde, sebebi sizsiniz” diyerek tamamladı.

Ardından…

Ankara’da da önemli görevler üstlenen Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bahri Şarlı duygusal, ama mesajları olan bir konuşma yaptı.

Böyle bir ortamda…

Çağlar da duygularını aktarırken, önce siyasi kimliği olmadığı için gördüğü doğruları rahatça aktarabildiğini vurguladı.

Sonra…

Gösterdiği kararlılık nedeniyle bir kez daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Putin olmasaydı bu sorun çözülmezdi. 2 lider dünya barışı için çok büyük görev yaptılar.”

Şunun da altını çizdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı gerçek bir milli lider. Dik duruyor, kararlı davranıyor, ülkemizi böldürmüyor.”

Bir gözlemi daha var:

“Amerika yanlış yapmaya devam ediyor, müttefikiz ama bu yapılanlar yakışmıyor. Kendi başıma gelenlerde ben bu oyunu daha önce de gördüm.”
 

Bahri Şarlı’dan çok özel Çağlar tanımları 2.-yazsi-icin-cavit-caglar,-arif-tak,-bahri-sarli-001.jpg

 

Memur olarak girdiği Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifi’nde başkan olan, Ankara’da Merkez Birliği Başkanvekilliği üstlenen Bahri Şarlı farklı bir konuşma yaptı esnaf-Çağlar buluşmasında.

Dedi ki:

“Bazı siyasetçiler vardır, sadece kendi partisinde sevilir. Ama Sayın Çağlar siyaset üstüdür, her partide seveni vardır.”

Şunu da ekledi:

“Bazıları siyasi hayatı boyunca ülkesine ve milletine hizmet için uğraşır. Ama Cavit Çağlar siyaseti bırakmış olsa da ülkesi ve milleti adına önemli hizmetlere imza atar.”
 

Esnaftan “huzur teşekkürü” plaketleri 3.-yazi-icin-cavit-caglar,-arif-tak,-bahri-sarli-001.jpg

 

Esnaf için huzur ve güvenin çok önemli olduğunu vurgulayan BESOB Başkanı Arif Tak, uçak düşürülmesiyle karşı karşıya gelen Türkiye-Rusya arasındaki krizi çözüp ilişkileri normalleştiren Cavit Çağlar’a üstlendiği aracılıkla esnafa huzur getirdiği için İznik çinisinden yapılmış büyük boy bir pano armağan etti.

Türkiye Esnaf Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanvekili Bahri Şarlı da üzerine Türkiye haritası işlenen plaketle esnafın teşekkürünü iletti.
 

AK Parti İl kongresi 17 Şubat’ta Başbakan’ın katılımıyla

 

Pazar günü… AK Parti İl Kadın Kolları kongresi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Kongre, “Bursa’da Cumhurbaşkanı katılımıyla yapılan ilk kongre” olacak. Sonrasında…

Gözler AK Parti İl kongresine çevrilecek. Ancak, bundan önce 27 Ocak Cumartesi günü Nilüfer İlçe kongresi yapılacak.

Nilüfer’in diğer ilçelerden sonraya kalmasının farklı nedenleri var. AK Parti Genel Merkezi trafiğinin yoğunluğu bu konudaki en önemli etken.

Normalde…

Son ilçe kongresinin yapılmasından sonra Genel Merkez il kongresi için tarih belirler ve geri sayım başlardı. Bu tarih de genel başkanın programına göre tespit edilirdi.

Ne var ki…

Ankara’dan sürpriz bir haber geldi.

AK Parti Genel Merkezi, son ilçe kongresini beklemeden Bursa İl kongresinin tarihini 17 Şubat 2018 Cumartesi günü olarak belirledi.

Kongreye…

Başbakan Binali Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanvekili olarak katılması da takvimde belirtildi.
 

Taşınma tartışmaları Gemlik için karar sürecini değiştirir mi? 5.-yazi-icin-cevre-ve-sehircilik-bakanligi-gemlik-toplantisi-001.jpg

 

Yer… Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın toplantı salonu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu masanın başındalar. Çavuşoğlu’nun sağında Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, onun karşısında bakanlık bürokratları var.

Masada…

Yayınlanan KHK ile birlikte bir anda taşınma tartışmalarının içinde kalan ve yaşamın kilitlendiği Gemlik için formül aranıyor. Hatta, bugüne kadarki tüm söylemlerin dışında radikal karar beklentisi bile var, kulağımıza öyle geldi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.