‘Cinsel ilişki değil düpedüz tecavüz’ İsyan ettti!

Hayvan hakları savunucu olarak da ön saflarda yer alan sanatçı Ömür Gedik, Meclis’ten geçen Hayvanı Koruma Kanunu’ndaki ‘cinsel ilişki’ tanımlamasının aslında ‘tecavüz’ olduğunu vurguladı. Gedik “Hayvana yapılan şey cinsel ilişki değil düpedüz tecavüzdür” dedi ve değiştirilmesini istedi.

‘Cinsel ilişki değil düpedüz tecavüz’ İsyan ettti!

Hayvanlarla ilgili birçok rahatlatıcı uygulamayı içeren Hayvanların korunmasına ilişkin teklif komisyonda kabul edildi ancak, havanseverlerin hassasiyet gösterdiği ‘hayvanlara tecavüz’ konusu henüz belirsizliğini koruyor.

Cinsel ilişki değil, tecavüz…

Meclis’te ilgili komisyandan geçen teklife eleştirilerini kaleme alan Ömür Gedik’in en çok vurguladığı ise hayvan tecavüzleri oldu. Gedik, “Cinsel ilişki iki tarafın da rızası ile olur. Hayvana yapılan şey cinsel ilişki değil düpedüz tecavüz, cinsel istismar ve saldırıdır” dedi.

“Yeni yasa tasarısında en çok tartışılan konuların başında hapis cezası geliyor” diyen Gedik, şunları dile getirdi:

“Hayvana işkence, tecavüz, eziyet kabahat kapsamından çıkıp ceza kapsamına giriyor. Ama alt sınırlarda sorun var. Sadece bir türün neslinin yok olmasına neden olan kişiler alt sınırı ertelenmeyecek hapis cezasına çarptırılıyor. Diğer hayvanlara işkencede, öldürmede, tecavüzde hapis cezası veriliyor ama alt sınırda olmadığı için ötelenebiliyor. Bu da ertelenen para cezaları gibi ertelenen hapis cezaları ve ellerini kollarını sallaya sallaya gezen caniler, sapıklar, hayvan düşmanları demek. Bu maddeye mutlaka ertelenmeyecek hapis cezası gelmeli.”

Yasa teklifinde “hayvanlarla cinsel ilişki” şeklindeki ifadesinin düzeltilmesini talep ettiklerini ifade eden Gedik, “Cinsel ilişki iki tarafın da rızası ile olur. Hayvana yapılan şey cinsel ilişki değil düpedüz tecavüz, cinsel istismar ve saldırıdır” dedi. Gedik, birer cümle ile isteklerini şöyle anlattı:

Hayvan hakları dersi müfredata girmeli, ilkokuldan itibaren olmalı.

Belediyeler ve belediye başkanları da ceza kapsamına girmeli.

Hapis cezası alt sınırı yeni düzenlemede 3 yıl olmalı.

Hayvan haklarına karşı olan eylemlere sadece bakanlık değil vatandaşın da şikayet hakkı olmalı.

Avcılık, kürk hayvanı üretimi yasaklanmalı.

Hayvan deneyleri yasaklanmalı, sokak hayvanlarının denek olarak kullanılmasına yol açan madde kaldırılmalı.

Hürriyet

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X