1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Erdoğan-Putin görüşmesine Çağlar yorumu: Dünya barışı için çok önemli
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan-Putin görüşmesine Çağlar yorumu: Dünya barışı için çok önemli

A+A-

Haberi… Moskova’da kuş uçsa haberi olan gazeteci Fuad Safarov imzasıyla kısa adı RTİB olan Rus-Türk İşadamları Birliği internet sitesinde gördük.

Moskova merkezli Türkçe yayın yapan sitenin Kremlin’den de takip edildiğini Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’a geçen yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dostluk nişanı verildiği törendeki izlenimlerimizden biliyoruz.

O bakımdan…

1.-yazi-icin-cavit-caglar-ve-rusya-devlet-baskani-vladimir-putin.jpgSafarov’un Çağlar’dan aktardığı haberi önemsedik.

Haberde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, BRICS Zirvesi için bulundukları Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’daki bir restoranda bir araya geldiklerinde Putin’in yaptığı espriler ele alınıyor.

Uçak düşürme sonrası Türkiye ve Rusya arasında çıkan krizi sona erdiren görüşmeleri yapan Cavit Çağlar şu noktaya dikkat çekiyor:

“Sayın Putin’le Sayın Erdoğan’ın Johannesburg’daki bir restoranda görüşmeleri sırasında, aralarında çok hoş bir muhabbet geçiyor. Putin esprili bir dille ‘Daha önce beni bir restorana götürme sözü vermiştiniz’ diyerek hatırlatma yapıyor.”

Sonra da…

“Aslında olaya bu şekilde basit bir espri olarak bakmamak gerekir” diyerek şu yorumu yapıyor:

“Sayın Erdoğan’ın Sayın Putin’i yemeğe davet etmesinin ve Sayın Putin’in de bunu anımsatmasının çok özel bir anlamı var. Çünkü, olumsuzlukların artık bittiğini ve her iki liderin de gerçek dost olduklarını gösteriyor.”

Yorumu şu:

“Bu espri, iki liderin birbirlerine karşı samimi olduklarını ortaya koyuyor. Aralarında gönül bağı oluştuğunu gösteriyor. Birlikte yemek yemeleri bu gözle yorumlanmalı. Demek ki, aralarında güven oluşmuş.”

Ardından…

İki liderin görüşmelerinden çıkardığı izlenimi Çağlar şu sözlerle paylaşıyor:

“İki liderin dostluğu dünya barışı ve bölgemiz için çok önemli. Türkiye ve Rusya için çok önemli. Erdoğan ve Putin’in birlikte olmaları iki ülkeye de büyük imkanlar sağlıyor.”

Şunu da ekliyor:

“Başta siyasi ve ekonomik konular olmak üzere, ikili ilişkilere çok büyük imkanlar sağlıyor.”

 

24 yıldır görülmeyen tablo: Başkanlar bir arada

 

2.-yazi-icin-osmangazi-belediye-baskani-mustafa-dundar-ve-yildirim-belediye-baskani-ismail-hakki-edebali.jpgYıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin önem verip vizyon proje kabul ettiği Sular Vadisi projesini Osmangazi'nin Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ziyaret ettiğini görünce 24 yıl öncesini anımsadık.

1989 seçimleriyle kurulan Osmangazi Belediye Başkanı Erhan Keleşoğlu ile Yıldırım Belediye Başkanı Zeki Eke her fırsatta fotoğraf verirlerdi. Görevden ayrıldıkları 1994 seçiminden bu yana belediye başkanlarının birbirlerini ziyaretine tanık olmadık.

Edebali-Dündar buluşması bunu değiştirdi.

 

Akkuş: İmza verenlerin hepsi değerli, ama kurultay olmayacak

 

Dikkatimizi çekti… CHP’de seçim sonrası değişim için kurultay isteğiyle imza toplayanların açıkladıkları imza sayısında azalma var. Bu da, yönetimin imzaları geri aldırma hamlesi ile bağlantılı.

Nitekim…

3.-yazi-icin-chp-il-baskani-huseyin-akkus-003.jpgCHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş değişimcilerin elinde açıkladıkları sayıda imzaları olmadığını, 450 civarı imza alabildiklerini, Bursa’da 21 imzanın 19’a gerilediğini söyledi.

Ankara’daki il başkanlarının kurultay gereksiz açıklamasına katılan Akkuş şöyle düşünüyor:

“Hikayesi olmayan bir anlayış bu. Türkiye için çok değerli iki insan karşı karşıya getirilmek isteniyor.”

Sonra da şöyle seslendi:

“CHP’yi kimse test etmesin. 100 yıllık bir çınar var ortada. Gelen giden partiler kapanırken, ülkemizin demokratikleşme sürecini CHP yönetiyor.”

Şuna vurgu yaptı:

“Genel Başkan düzeyinde kimseyi tartıştırmayız. Yerel seçime gidilen süreçte asla kurultay olmayacak, olmamalı. Olursa da CHP’nin kendi projesiyle, yüzlerce sayfalık programı sadeleştirmek için olur.”

Şunu da ekledi:

“İmza veren arkadaşlarımızın hepsi çok değerli. O yüzden kamplaşmanın kimseye yararı yok. Kurultay olmayacak ve CHP yoluna devam edecek.”

Bu arada…

Kulislerde, CHP İl Yönetimi’nden 3 istifa olabileceği söylentisi yayıldı.

 

İYİ Parti teşkilatları Akşener’e gidiyor

 

4.-yazi-icin-meral-aksener.jpgGörünen o ki… Afyon’daki değerlendirme kampı İYİ Parti için yararlı olmadı. Kampa giderken seçim sonrasının konuşulması planlanıyordu, ama gündemde şimdi kurultay var, üstelik lider de aday olmayacağını açıkladı.

İşte…

Bu durumu önlemek, Meral Akşener’i kararından vazgeçirmek için Türkiye’nin her yerinden İYİ Parti teşkilatları bugün konvoylarla İstanbul’a gidip Akşener’in Beylerbeyi’ndeki evi önünde toplanıp “Yüzünü bize dön” diyecekler.

 

Türkyılmaz’ın hedefi: Myrleia Antik Kentini dünyaya tanıtmak

 

5.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz.jpgMudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bazı konularda çok duyarlı davranıyor. Onların başında da Myrleia Antek Kenti geliyor.

Son dönemde, üzerine alışveriş merkezi yapılması tartışmalarıyla kamuoyu gündemine gelen Myrleia Antek Kenti için Türkyılmaz’ın bir de hedefi var.

Diyor ki:

“Myrleia Antik Kenti Mudanya’nın geçmişidir. Yolun üstündeki zeytinliklerde ve inşaatların hafriyatlarında çıkan kalıntılarla birlikte bu bölgeyi arkeopark yapmak istiyoruz.”

Yaklaşımı şu:

“Mudanya’nın geçmişi olması yanında, bölgemiz için de çok büyük bir kültürel değer ve burasının mutlaka korunup turizme kazandırılması gerekiyor.”

Hedefini de şöyle dile getiriyor:

“Yılda 100 bin turistin ziyaret edebileceği bir yerden söz ediyoruz. Mudanya Belediyesi olarak her şeyi yapmaya hazırız.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.