1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hakan Çavuşoğlu heyecanlı: Bursa’da güzel şeyler olacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakan Çavuşoğlu heyecanlı: Bursa’da güzel şeyler olacak

A+A-

Hakan Çavuşoğlu’nu siyaset öncesi, Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı olduğu yıllardan beri tanırız ve izleriz. Sakindir, kontrollüdür, herkese saygılı yaklaşır. Karşısındakini dinlemeyi ve izlemeyi hem önemser, hem sever.

Dün konuşurken…

Alışılmışın dışında heyecanlı gördük. Nedenini de tek bir cümleyle açıkladı:

“Bursa’da çok güzel şeyler olacak.”

Şöyle devam etti:

“Bursa çok önemli. Ankara’da anlatırken ve Bursa ile ilgili bir şey isterken ‘Bursa benim bir yarım’ diyorum. Gerçekten de öyle.”

Bakışı şu:

“Bursa’yı büyütürsek inanın Türkiye’de de her şey değişecek. Bursa’dan bakınca bu pek belli olmuyor, ama gerçek böyle. Bursa çok değerli.”

Sonra da…

1.-yazi-icin-basbakan-yardimcisi-hakan-cavusoglu-002.jpgKentin değerini arttırmaya yönelik planlananları ve atılan adımları özetledi:

“Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile birlikte Bursa’ya geliyoruz. Uludağ’da çok önemli bir çalıştay yapacağız.”

Önemli bir vurgulama yaptı:

“Sayın Bakan Uludağ’daki çalıştay sırasında Bursa ve Uludağ için çok önemli müjdeler verecek. Bakın müjde demiyorum, müjdeler verecek.”

Bakışı şu:

“Bursa’nın elbette birçok değeri var. Uludağ da o değerlerden ve en önemlilerinden biri. Önümüzdeki dönem yeni bir vizyonla Uludağ’a değer katacağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz.”

Şunu anımsattı:

“Eskiden Türkiye’de kayak turizmi ve kayak merkezi denildiğinde akla ilk Uludağ gelirdi. Ne var ki artık kayak denince akla Erciyes geliyor, Palandöken geliyor, başka yerler geliyor, ama Uludağ gerilerde kalıyor.”

Şunu ekledi:

“Şimdi, kayak denildiğinde akla yine önce Uludağ’ın gelmesi için, Uludağ’ın değerini bulması için çalışıyoruz. Önemli projelerimiz var.”

Ardından…

Bursa için bir başka güzel haber verdi:

“Samanlı’da daha önce sağlık alanı olarak ayrılan yere 650 yataklı Devlet Hastanesi yapıyoruz. Bu hastane çok önemli. .”

Şunun altını çizdi:

“Demirtaş’tan kentin Doğu’suna kadar, özellikle de yolun altındaki bölgeler Samanlı Devlet Hastanesi’ne çok kolay ulaşabilecekler.”

Bu noktada…

Mecburi hizmet kapsamında Bursa’ya ilk kez 200 hekim geldiğini anımsattı ve şunu açıkladı:

“İlçelerimizdeki hastanelerimizin kimi açıldı, kimi açılma aşamasında., Samanlı Devlet Hastanesi ile birlikte Bursa’nın en erken 2030 yılına kadar sağlık hizmeti sorunu kalmayacak.”

Gemlik treninde kamulaştırma hazır

 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu yürütülen çalışmalar kapsamında yapılacak güzel işleri anlatırken, Bursa-Gemlik arasında çalışacak trenle ilgili yeni gelişmeyi de aktardı:

“Bursa-Gemlik arasındaki trenin geçeceği güzergâhta kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve Bedel Tespit Komisyonları oluşturuldu.”

Atılacak adım şu:

“Şimdi artık mülk sahiplerini uzlaşmak için komisyonlara davet edeceğiz. Böylece hızlı trenin Gemlik kolu resmen başlamış olacak.”


Çavuşoğlu 2019’da Büyükşehir adayı mı?

 

Salı günü bu sütunlarda AK Parti’nin gündeminde erken seçim yerine erken kurultay olduğunu yazdık. Benzer kulis dün Hürriyet’te yayınlandı.

O haberin sonunda 2019 yerel seçimiyle ilgili kulis de vardı:

“İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya gibi büyük kentlere hâlâ bakan olan isimlerin gönderileceği de öne sürülüyor.”

Bunu Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na sorduk. Şu cevabı verdi:

“Alinur Aktaş Bey oraya çok yakıştı, çok da iyi görev yapıyor. Bursa için daha da güzel işler yapacak inşallah.”

Şunu da ekledi:

“Yetkililerin söylemediği bu tür spekülasyonlara kimse itibar etmesin.”


Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu: Yeni Gemlik’le tercih sunduk

 

Konunun başlangıcı 5 yıl önceye uzanıyor, ama çözümü yeni. O karar da Olağanüstü Hal kapsamında 24 Aralık’ta Kanun Hükmünde Kararname’nin yayınlandığı andan itibaren Gemlik, Bursa ve Türkiye’nin gündemi oldu.

Özellikle…

“Gemlik’in taşınması” ifadesi üzerinden başlayan tartışmalar halen sürüyor.

İşte…

Bu tartışmalara Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’ndan yatıştırıcı mesaj geldi. Öncelikle söylediği şu:

“Gemlik’in zemini çok kötü, resmen balçık. Allah korusun ciddi bir deprem olursa çok büyük kayıplar yaşanabilir. Bunun önüne geçmek için çok çaba gösterdik ve ortaya Yeni Gemlik çıktı.”

Şuna dikkat çekti:

“Görüyorum ki buna da karşı çıkanlar, konuyu siyasi sorun haline dönüştürüp başka yere çekmeye çalışanlar var.”

Ardından…

“Bizim Gemlik ve Gemliklileri koruma isteği dışında hiçbir kaygımız ve hesabımız yok” dedi ve net bir dille de şunu ekledi:

“Gemliklilere sağlam zeminde inşaat imkanı getirdik. Kimseyi zorla oraya taşıyacak halimiz yok. Tercih sunuyoruz. İsteyen yeni alana evini yapar, isteyen yerinde kalır. Bunun böyle bilinmesini istiyorum.”


5.-yazi-icin-huseyin-akkus.jpgYenmek değil, seçim kazanmak istiyor

 

Pazar günü yapılacak CHP İl kongresindeki iki adaydan biri olan Hüseyin Akkuş’a sandık yarışına bakışını sorduk.

Şu cevabı verdi:

“Benim tasam kongredeki rakibimi yenmek değil, seçimi kazanmak. Zaten onun için yarışıyoruz. Tek isteğim demokratik bir yarış olması. Herkes kendi özgürlük alanında yarışa giriyor.


Kendini kırsala adamıştı: Ali Gündüz

 

Gazeteciliğe başladığımız 1977’de YSE İl Müdürü Ali Gündüz’ü tanıdık. Köy Hizmetleri adını alan kurumda büyük bir heyecanla kırsala hizmet etti.

Ara sıra arıyordu, yaşamını yitirdiğini kızı Sinem Gündüz’den öğrendik.

6.-yazi-icin-ali-gunduz.jpgMihraplı’dan son yolculuğuna uğurlanan Ali Gündüz’e rahmet diliyoruz. Bir dönemin önemli bürokratıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.