1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İşte beklenen haber: Hızlı tren raylarını bu ihaleyle göreceğiz
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İşte beklenen haber: Hızlı tren raylarını bu ihaleyle göreceğiz

A+A-

Cuma günü… Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun heyecanla “Bursa’da güzel şeyler olacak” dediğini bu sütunlardan duyurduk.

Bu cümle hızla slogana dönüştü.

Nitekim…

Siyasi gündemi yoğun Ankara gününün akşamında, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu hiç de yorgun olmayan sesiyle heyecanını tekrarladı:

“Hani ‘Bursa’da güzel şeyler olacak’ demiştik ya, işte o adımları atıyoruz.”

1.-yazi-icin-basbakan-yardimcisi-hakan-cavusoglu-003.jpgSonra da…

23 Aralık 2012 günü Geçit/Balat’ta temeli atılan hızlı tren projesiyle ilgili Bursa’nın 5 yıldır beklediği gelişmeleri açıkladı.

Önce projeyi anımsattı:

“Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına bağlantılı 108 kilometrelik Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında saatte 200 kilometre hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hızlı tren projesi iki aşamada yapılıyor.”

Birinci aşamada son durum şu:

“Bursa-Yenişehir arasındaki 56 kilometrelik hattın 16.5 kilometresi tünel ve 6.2 kilometresi viyadük. Tünellerin 6.8 kilometresi yapılarak yüzde 41’i tamamlandı. Viyadüklerin de 1 kilometresi, yani yüzde 16’sı bitti.”

5 yıldır süren projeyle ilgili somut rakamları ilk kez açıklayan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu şunu da ekledi:

“Kalan güzergâhta kazı, dolgu ve küçük sanat yapısı imalatları devam ediyor. Altyapı yapımının genelinde yüzde 30 fiziki ilerleme sağlandı.”

Bir bilgi daha verdi:

“Yenişehir geçişinde güzergah değişikliği nedeniyle yapılan proje değişikliği de tamamlandı.”

İkinci aşamada da önemli gelişmeler var:

“Projenin ikinci kesimini oluşturan 41 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli arasının proje hazırlama çalışmaları bitti.”

Gelinen nokta şu:

“Yenişehir-Osmaneli arasındaki 41 kilometrelik kesimin altyapı ihalesiyle Bursa-Yenişehir-Osmaneli olarak 108 kilometrelik hattın tamamının üstyapı ve elektromanyetik ihalesi hazırlıkları devam ediyor.”

İhale tarihini de açıkladı:

“İki ihaleye de 2018 Ocak ayı sonunda, yani bu ay sonu çıkılacak.”

Bu durumda…

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu anlama geliyor:

5 yıl önce başlayan hızlı tren projesinde altyapı çalışmaları ardından, ikinci aşama olan üstyapı ve elektronik sistemler aşamasına geçiliyor.

Yani…

Ay sonunda yapılması planlanan ihaleyle hızlı trenin raylarının döşenmesi ve elektronik sistemlerin kurulması aşaması da başlayacak ve beklediğimiz trenin raylarını görebileceğiz.

Bu da…

Projenin en kritik adımı olacak.

 

Çavuşoğlu: Proje 2020’ye sarkabilir!

 

Hızlı trenle ilgili ilk kez somut rakamlar açıklayan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, projenin tamamlanması hedefiyle ilgili de samimi değerlendirme yaptı:

“Eylem planlarına göre bitiş tarihi 2019 gözüküyor. Fakat ihale durumlarını göz önüne alırsak, 2020 yılına sarkması da muhtemel.”

Kuşku yok ki…

Bu tarihler yatırım hedefleri doğrultusunda belirleniyor. Çalışmalarda sorun çıkmaz ve ödenek sorunu yaşanmazsa, biraz geçse de hedefe en yakın tarih ortaya çıkabilir.

 

Bursa’dan Ankara ve İstanbul 2 saat 15 dakika

 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu hızlı tren projesiyle ilgili somut gelişmeleri açıklarken, bir başka planlamaya da dikkat çekti.

Dedi ki:

“Yüksek hızlı trenle Bursa’dan Ankara’ya 2 saat 15 dakikada rahat ve konforlu yolculukla gidilebilecek. Bursa-İstanbul yolculuğu da 2 saat 15 dakika sürecek.”

Bunun nedenini de söyledi:

“Bursa’dan İstanbul’a gidebilmek için Osmaneli ve Bilecik’ten dolaşılması gerekiyor. Bu da zaman kaybına yol açıyor.”

 

DSP’nin kararını Özbilge açıkladı: Aksakal, Cumhurbaşkanı adayı

 

4.-yazi-icin-dsp-genel-baskan-yardimcisi-murat-ozbilge.jpgHaftaya başlarken… Devlet Bahçeli 2019’daki seçimlerde MHP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayıp Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklaması sert siyasi polemiklere yol açtı, ama partiler de kararlarını açıklıyorlar.

Örneğin…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener uzun süredir cumhurbaşkanı adayı olacağını söylüyor. DSP’nin kararını ise Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge ziyaretimize geldiğinde açıkladı:

“Genel Başkanımız Önder Aksakal’ı 100 bin imzayla cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz. Ayrıca 600 milletvekili adayımızla da muhalefete değil iktidara talibiz.”

Bu noktada…

Seçmenin 2019’da yapacağı tercihe dikkat çekti:

“Ülkemiz ve milletimiz zor günlerden geçerken, zamanında ya da erkene alınan bir seçim ortamıyla, geleceğine yönelik karar verecek.”

Karar noktasına da işaret etti:

“Hakimiyetin kayıtsız şartsız kendinde olduğu, milletin egemenliği mi, yoksa işlevini yitirmiş, denetimden uzaklaşmış bir parlamento ile tüm yetkilerin tek elden kullanılması mı?”

Şunu da ekledi:

“Millet hakimiyetini yeniden sağlayabilmek için geçmişte yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.”

 

Ahmet Kılıç’ın babalık heyecanı

 

5.-yazi-icin-ahmet-kilic.jpgAK Parti’de Gençlik Kolları Başkanlığı’ndan yetişen, Gençlik Kolları Genel Merkezi Teşkilat Başkanlığı yapan bir önceki kurultayda yedek listeden gelip MKYK Üyesi olan Ahmet Kılıç halen Ar-Ge Başkan Yardımcısı göreviyle AK Parti Genel Merkezi’nde.

Genç siyasetçi…

Geçtiğimiz günlerde babalık heyecanı yaşadı. Mine-Ahmet Kılıç çifti Pembe-Mavi Hastanesi’nde dünyaya gelen bebeklerine Süleyman Emir adını verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.