1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kılıçdaroğlu Bursa’yı tercih etti, kongreye 3 gün kala aday değişti
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu Bursa’yı tercih etti, kongreye 3 gün kala aday değişti

A+A-

Görüşme… Yılın sondan 1 önceki gününde Adana’da gerçekleşti. 30 Aralık Cumartesi günü CHP Adana İl Kongresi’ne CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir de katıldı.

Burada…

Konuşmasının bitiminde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu salonun arkasındaki özel odada 45 dakika görüşüp Bursa’nın son durumunu anlatırken, araya giren Kılıçdaroğlu da “İl Kadın Kolları’ndaki başarıyı tebrik ediyorum” dedi

Ardından…

Bursa kongresiyle ilgili bilgi verip davetini yineledi:

“Pazar günü İzmir’in de kongresi var. İzmir’in size ihtiyacı yok, ama Bursa’nın çok ihtiyacı var. Onun için Bursa’yı tercih etmenizi istiyoruz.”

Bu yaklaşım Kılıçdaroğlu’nun çok hoşuna gitti ve “Ben de Bursa’ya gelmek isterim” dedi.

Önceki gece Ankara’dan gelen haberdeyse “Genel Başkan Bursa kongresine gelecek gibi gözüküyor” bilgisi iletildi.

Şimdi…

Kongre hazırlıkları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı üzerine yeniden planlanıyor.

Diğer yandan da…

Kongreye 3 gün kala CHP kulislerinde ilginç gelişmeler yaşandı. İlk adım da pazar günü Mudanya’da atıldı.

Adaylığını anlatmak için CHP Mudanya örgütünü ziyaret eden Turgut Özkan’a görüşme sırasında Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz açık açık düşüncesini söyledi:

“Bizim il başkanı adayımız İsmet Karaca. Onun adaylığını destekliyoruz.”

Sonrasında…

İl Disiplin Kurulu Başkanı Turgut Özkan’ı pazar günü yapılacak kongre için İl Başkanı Adayı olarak ikna eden, hatta Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal’ın desteğini alıp ilçelerde çalışmaya başlayan Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca üzerinde baskı oluştu.

O baskı…

Önceki gece ve dün yapılan iki değerlendirme toplantısına yansıdı. Özkan’ın da katıldığı toplantılarda ilçe başkanları “risk yerine, garanti sonuç” isteyince İsmet Karaca’nın adaylığına karar verildi.

8 ilçe başkanı destek verdiği gelişmeyi İsmet Karaca şöyle açıkladı:

“Turgut Özkan bizim arkadaşımız. Yine birlikteyiz. Fakat bu süreçte çok yıpratıldı. İlçe başkanlarımızın isteğiyle benim adaylığımda birleştik.”

Şunu da ekledi:

“Hep birlikte Turgut için çalıştık, ama arzuladığımız birleşmeyi sağlayamadık.”

Bu konuyu..

Turgut Özkan’la da konuştuk. O da Karaca’nın söylediklerine benzer bilgiler verdi, “Zaman kısaydı, yeterli organizasyonu yapamadık” demekle yetindi.

CHP’de taraflar belli oluyor

 

Pazar günü yapılacak CHP İl kongresinde tarafların destekleri de belli olmaya başladı.

Örneğin…

5 milletvekilinden 3’ünün Hüseyin Akkuş’la, 1’inin İsmet karaca ile birlikte hareket ettiği konuşuluyor. 1 milletvekili de kongrelere karışmama eğiliminde.

Ayrıca…

İl Başkanı Şadi Özdemir ve Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ile bazı ilçe başkanları Hüseyin Akkuş’un açıklamasında görüntü verdiler. İsmet Karaca tarafındaysa “8 ilçe başkanının birlikte hareket ettikleri” söyleniyor.


Hüseyin Akkuş en şanslı aday mı?

 

3.-yazi-icin-huseyin-akkus-adaylik-aciklamasi.jpgTurgut Özkan’ın adaylığını riskli bulan bazı ilçe başkanlarının Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’da anlaştıkları saatlerde Hüseyin Akkuş adaylığını açıkladı.

Konuştuğumuz CHP’nin etkili ismi şu yorumu yaptı:

“Hüseyin Akkuş kongrenin en güçlü adayı haline geldi.”

Nedenini şöyle söyledi:

“Başından beri kararlı yürüyor. Çevresinde iyi bir destek var. Diğer taraf çekindiğini belli etti. Hem bunun psikolojisi, hem kimi olumsuz düşünceler delegeyi Hüseyin Akkuş’tan yana etkiler.”


Faruk Çelik sahada: Ziyaret ettiği her yerde büyük ilgi görüyor

 

4.-yazi-icin-faruk-celik-ziyaretleri.jpgBugünün siyasi düzeninde pek önemsenmiyor belki ama taban siyaseti yapmak ve taban siyasetçisi olmak çok kolay değil.

Dahası…

Siyasetçi tabandan geliyorsa güçlü kabul edilirdi.

Bu açıdan bakıldığında Bursa’daki taban siyasetinin son iki örneği olarak karşımıza Turhan Tayan ve Faruk Çelik çıkıyor.

İkisinin de kentin her köşesinde, mahallesinde, ilçesinde, hatta köyünde izi ve çevresi var. Ya oralara gitmişler, ya sorunlarıyla ilgilenip çare bulmuşlar.

Her kurum ve kuruluşla, her sivil toplum örgütüyle bağ kurmuşlar.

AK Parti 15 yıldır aralıksız olarak iktidarda ve kendisi de hep etkili görevlerde olduğu için Faruk Çelik biraz daha şanslı. 5 yıl Grup Başkanvekilliği yaptı, 10 yıl da Bakanlık koltuğunda oturdu.

Hükümet revizyonu sonrası bir süre gelişmeleri karşıdan izledi. Geçen hafta önce AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ı ziyaret edip İl Yönetim Kurulu toplantısına katıldı, sonra da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ederek sahaya çıktı.

10 günden beri her gün yoğun bir ziyaret programı uyguluyor, her gittiği yerde büyük ilgi görüayor.

Nitekim…

Uludağ OSB sorunlarını dinlediği buluşmayla dün sabah güne başladı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret etti. Sonra Osmangazi Muhtarlar Derneği’nde muhtarlarla bir araya geldi. Akşamüstü de Sınav Koleji’nde Gıyasettin Bingöl’ün konuğu oldu.


Gençlerle buluşuyor, deneyim paylaşıyor

 

Geçtiğimiz hafta TÜGVA şubelerinin yönetimlerindeki gençlerle bir araya gelip deneyimlerini paylaşan Faruk Çelik yarın akşam da İhsander’in konuğu.

Gençleri zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmalar yapan İhsander tarafından organize edilen Dostlar Meclisi konferansına yarın akşam konuk olacak Faruk Çelik gençlerle deneyim paylaşacak.

Yoğun katılım beklenen konferans yarın akşam saat 20.00’de Ördekli Kültür Merkezi’nde başlayacak.


BUMİAD gençlerin eğitimi için akademi kurdu, ilk konuk Cem Kılıç

 

6.-yazi-icin-orhan-efe.jpgBursa kamuoyunun BUMİAD olarak tanıdığı Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği Başkanı Orhan Efe ve yönetimi önemli bir projeyi yaşama geçirdi.

Öncelikle…

Derneğin gençlik platformu üyelerinin mesleki eğitimlerine yönelik etkinlikler yapmak üzere BUMİAD Akademi’yi kuran Efe ve arkadaşları, ilk etkinlik için de çalışma yaşamına yönelik televizyon programlarıyla tanınan Prof. Dr. Cem Kılıç’ı davet etti.

Çalışma yaşamındaki son güncel gelişmeleri ve işveren teşvik sistemini anlatacak olan Prof. Dr. Kılıç’ın konferansı bu akşam saat 18.30’da BUMİAD İlker Özaslan Çok Amaçlı Salonu’nda başlayacak.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.