1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sağlık yatırımlarında sorun yok, Şehir Hastanesi açılışı belli oldu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık yatırımlarında sorun yok, Şehir Hastanesi açılışı belli oldu!

A+A-

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’le sohbet ederken, gözümüz bir an televizyona kaydı. Ekranda, dövizdeki dalgalanma nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durumun yatırımlara nasıl yansıyacağı tartışılıyordu.

Biz de…

“Kamu yatırımlarında tasarruf önlemleri alınıyor… Bursa’daki sağılık yatırımları bu durumdan etkilenir mi?” diye sorduk.

1.-yazi-icin-saglik-bakan-yardimcisi-halil-eldemir-hastane-insaatinda.jpgEldemir de yetiştiği ve yaşadığı kent Bursa için şunu söyledi:

“Kimse tedirgin olmasın… Bursa’nın sağlık yatırımlarında herhangi bir problem yok.”

Şunu aktardı:

“Son gelişimde, Acemler’de inşaatı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi müteahhidine ‘Bursa’nın eksiği var, inşaatı hızla tamamla. Biz de tamamladıkça ödemeni yaparız’ dedim. O şimdi hızlı bir şekilde çalışıyor.”

Şunu vurguladı:

“Devam eden yatırımların bir an önce tamamlanması hükümetimizin genel iradesi. Sağlık yatırımlarının bir an önce tamamlanması için bizim açımızdan ödenek problemi yok.”

Ardından…

Planlama aşamasındaki bazı yatırımların bu kapsama girebileceğini anımsatıp şunu açıkladı:

“Şehir Hastanesi’nin 2019’un temmuz ya da ağustos ayında açılıp hizmet vermesini planlıyoruz, bunun için çalışıyoruz.”

Bunun üzerine…

29 Ekim 2017’de açılması hedefiyle 9 Mayıs 2015’te temeli atılan ve toplam 1.355 yataktan oluşan Genel Hastane, Kadın Doğum ve Çocuk, Onkoloji, Kalp ve Damar Cerrahi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Adli Psikiyatri olmak üzere 6 hastanenin bünyesinde yer alacağı Şehir Hastanesi’nin kente uzaklığının eleştiri konusu olduğunu anımsattık.

Şunu söyledi:

“Aslında Şehir Hastanesi tam da olması gereken yerde. Çünkü, burası bölgeye nitelikli sağlık hizmeti verecek bir hastane kampusu. O nedenle her yerden ulaşılabilir olması çok önemli.”

Şunu da ekledi:

“İnsanımızın bazı alışkanlıkları var. Örneğin aile hekimine, sağlık ocağına gitmek yerine hastaneyi tercih ediyor. Burası organ nakli, yanık üniteleri, KVC’siyle nitelikli sağlık hizmeti verecek ve bölgenin hastanesi olacak.”

 

Burkay’ın ‘dedikodu’ uyarısı çok önemli

 

2.-yazi-icin-btso-baskani-ibrahim-burkay.jpgBu sütunların okurları anımsar… 24 Eylül günü, firmaların battığı ya da konkordato ilan ettiği dedikoduları üzerine, “Zaman dedikodu zamanı değil” deyip herkesin el ele vermesi gerektiğini vurguladık.

Ne var ki…

Kent ekonomisini sarsacak bir dedikodu dalgası giderek yayılıyor.

Nitekim,..

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay da bu konuda uyarı yapma gereği duydu:

“Hassasiyetle geçmemiz gereken bir dönemde asılsız iddiaları ortaya atanlara karşı Odamızın disiplin kurulu göreve hazır”

 

DSP’nin gündemi ekonomi: Bu parlamento çözüm olmaktan çıktı

 

3.-yazi-icin-dsp-genel-baskan-yardimcisi-murat-ozbilge-002.jpgGerçi… Hızla yerel seçime gidilen bir süreçteyiz, fakat şu sıralar ekonomi tartışmaları siyasetin önüne geçti ve toplumsal gündemde ilk sırayı aldı.

Ziyarete geldiğinde…

DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge’nin gündeminde de siyasette önce ekonomi vardı.

Dedi ki:

“Yanlış uygulanan politikalar, enflasyon-faiz sarmalı, paramızın satın alma gücünün kaybı ve sonunda emekçinin sırtına yüklenen zamlar... Bu durum sürdürülebilir değil.”

İşaret ettiğiyse şu:

“Günümüz parlamentosu iktidarı ve muhalefetiyle çözüm olmaktan çıktı. Açıkça görülüyor ki, sığınılacak en güvenli liman DSP.”

Bu noktada…

24 Haziran seçimine girmelerinin engellendiğini vurgulayıp sözü 31 Mart yerel seçimine getirdi:

“Tüm engellemelere rağmen 31 Mart yerel seçimine katılıyoruz. Ulusal onur için ulusal duruşa yerelden başlıyoruz. Bu ilkelere inanan herkesi mavi zeminli ak güvercinli bayrağımızın altına davet ediyoruz.”

 

ANAP’ın bir il başkanı vardı, o da istifa etti

 

4.-yazi-icin-ecevit-yildirim.jpgRahmetli Turgut Özal’ın kurup iktidar yaptığı ANAP merkez sağda birlik için DP’ye katılıp kapanınca, bir grup partili yeniden kurmuştu. Fakat yeni ANAP eskisinin yerini alamadı.

Bursa’da da teşkilatlanamadı.

İl Başkanı Ecevit Yıldırım zaman zaman ziyarete geliyor, sohbet ediyoruz. Bu kez aradığında kırgındı. “Gençlik Kolları’ndan bu partiye katıldım. 24 yıllık ANAP’lı, 3 yıldır İl Başkanıyım. İstifa ettim” dedi.

ANAP’ın Bursa’da yalnızca İl Başkanı vardı, o da bırakmış oldu.

 

Huzurevi’nde kalan yaşlılarla Gemlik’te çok özel bir gün yaşandı

 

5.-yazi-icin-huzurevi-yaslilar-gemlikte-ozel-gun,-gemlik-lions,-huzurevleri-vakfi-.jpgGençken pek farkına varılamadığı için umursanmıyor, ama insanın yaradılışında yaşlanmak da var. Doğal olarak yaşlılık bakım gerektiriyor. Bu nedenle kimi kendi seçimiyle, kimi zorunlu olarak Huzurevi’nde kalıyor. Fakat hepsi de ilgi istiyor ve bekliyor.

İşte…

Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde kalan yaşlılar Gemlik Lions Kulübü evsahipliğinde çok özel bir Gemlik günü yaşadılar.

Her yıl tekrarlandığı için geleneksel hale gelen bu özel gün, Gemlik Lions Kulübü’nün Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevi Şube Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Huzurevleri Vakfı işbirliğiyle gerçekleşti.

Emeği geçenleri, örnek organizasyonları nedeniyle kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.