1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Şehir Hastanesi ulaşımı için masada 3 farklı sistem: Raylı, telli, tekerlekli
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehir Hastanesi ulaşımı için masada 3 farklı sistem: Raylı, telli, tekerlekli

A+A-

Hızlı büyüyen, üstelik kontrolsüz ve plansız büyüyen Bursa için ulaşım her sorunun önünde geliyor. Üstelik, caddelerdeki trafik sorunu yanında, toplu ulaşım için de sürekli proje geliştirilmesi gerekiyor.

Son dönemde…

Toplu taşıma adına önemli metro projeleri gündeme geldi. Örneğin, Yıldırım Metrosu çok konuşuldu, Emirsultan-Yeşil-Heykel-Altıparmak-Çekirge-Acemler güzergahında planlanan Osmangazi Metrosu heyecan uyandırdı.

Ne var ki…

1.-yazi-icin-emek-balat-sehir-hastanesi-yeni-ulasim-hatti-ve-sistemleri-rayli-telli-tekerlekli.jpgDövizdeki dalgalanma nedeniyle bu tür büyük projeler şu an gerçekleşebilecek gibi gözükmüyor.

Buna karşın…

Gelecek yıl hizmete girecek Şehir Hastanesi’ne ulaşım sorununun çözülmesi gerekiyor. Şimdilerde, işte bu yeni ulaşım projesi üzerinde çalışılmaya başlandı.

Aslında…

Bu sütunların okurları Emek’te biten Bursaray’ın, Geçit’in Balat girişinde temeli atılan hızlı trene uzatılacağını bu sütunlarda okudular. İşte o proje Balat’tan devam edip Doğanköy’de Şehir Hastanesi’ne kadar uzatılıyor.

Ancak…

Projede sistem konusu halen çalışma aşamasında.

Nitekim…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sohbet ederken, farklı sistemler üzerinde çalıştıklarını söyledi ve ana hatlarıyla kısa bilgiler verdi.

Bir…

“Bursaray’ı önce hızlı trene, oradan devam edip Şehir Hastanesi’ne aynı araçlarla uzatabiliriz. Bu projenin bazı bölümleri yeraltından, bazı bölümleri yerüstünden olabilir.”

İki…

“Raylı sistemlere göre maliyeti daha düşük bir sistem daha var. Tramvayla metrobüsün ortalaması gibi algılanabilecek bu sistemde araçlar, karayolu üzerinde lastik tekerlekle gidiyor, gücünü de üstten geçen tellerden alıyor.”

Üç…

“Bize önerilen sistemler arasında havadaki raylarda giden otobüs benzeri araçlar da var. Bunlar da, yerdeki trafiğin üzerinden geçebiliyor.”

Söylediği şu:

“Güzergahımız belli. Emek’ten sonra Balat ve Şehir Hastanesi’ne 5 kilometre uzunluğunda hat yapılacak. Bu hattın hangi sisteme göre olacağı noktasında son aşamaya geldik. Çok yakında belli olacak.”

 

Küplüpınar’da Milletvekili Esgin’e gece mitingi gibi karşılama

 

Seçimin ertesi günü ziyaretlere başladı. Ankara’da bakanları ve bakan yardımcılarını ziyaret edip Bursa’nın ihtiyaçlarını anlatıyor, çözüm için önerilerde bulunuyor.

Bursa’da ise…

Bir yandan kamu kurumları yöneticilerini ziyaretlerinde işleyişle ilgili bilgiler alırken, sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip beklentileri öğrenen AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin bir yandan da ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle vatandaşla buluşmayı sürdürüyor. Dertleri de doğrudan dinliyor.

2.-yazi-icin-bursa-milletvekili-mustafa-esgin-kuplupinar-mahallesi-ziyareti,-ismail-hakki-arslan-001.jpgBu kapsamda…

Önceki gece Küplüpınar Mahallesi’ne gitti.

Aslında…

Küplüpınar ziyareti biraz da ani geliştiği için çat-kapı ziyaret şeklinde oldu.

Buna karşın…

Mahalleli Dr. Esgin’e adeta gece mitingi gibi görkemli bir karşılama yaptı, yüksek dozda vekil-vatandaş buluşması ortaya çıktı. Daha doğrusu, milletvekiliyle vatandaş kaynaşması görüntüsü doğdu.

Bu görüntünün ortaya çıkmasında da, yıllardır Demiryolu altı bölgesinde taban politikasının en önemli uygulayıcısı ve temsilcisi olan, yıllarca Osmangazi Belediye Meclisi Üyesi olarak hizmet veren İsmail hakkı Arslan’ın da önemli katkısı vardı.

 

MHP’de Bursa’nın etkisi arttı

 

3.-yazi-icin-mhp-genel-baskan-yardimcisi-mustafa-hidayet-vahapoglu.jpgMHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, boş olan 2 genel başkan yardımcılığı için görevlendirme yapıldı.

Bu görevlendirmeyle…

Genel Sekreter Yardımcısı olarak Bursa Milletvekili seçilen Mustafa Hidayet Vahapoğlu eğitim ve parti okulundan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

İsmet Büyükataman’ın Genel Sekreterlik görevi devam ettiği için, MHP Başkanlık Divanı’nda Bursa’nın etkisi artmış oldu.

 

CHP örgütünden mesaj var: Belediye adayları için önseçim olsun

 

Bu kez erken yola çıkmak isteyen CHP 31 Mart 2019’da yapılacak olan, ancak her an yapılma olasılığı da devam eden yerel seçim için hazırlıklara başladı.

Bir yandan ilçe örgütlerinden belediye başkanı ve meclis üyeleri adaylarıyla ilgili görüş alınırken bir yandan Ankara’nın izleyeceği yol merak ediliyor.

Ancak…

Gelen haberlerde, aday belirlemelerde önseçimsiz yeni bir formül sözü edilmesi parti örgütünde hoşnutsuzluğa yol açtı.

Nitekim…

Bize ulaşan yansımalarda şu vurgu yapılıyor:

“7 Haziran 2015 milletvekili seçiminde ve 2014 yerel seçiminde adaylar önseçimle belli oldu, kimse sonucu tartışmadı bile. Parti örgütü de hiç karşı olmadan tümüyle sahip çıktı. Bu seçimde örgütün ve tabanın kenetlenebilmesi için adaylar yine önseçimle belirlenmeli.”

Hatta…

Aşağıdan yukarıya uyardı olarak kabul edilebilecek mesajlar da var:

“24 Haziran seçiminde yaşanan oy kaybının nedenlerinden biri, listelerin önseçimsiz belirlenmesiydi. Parti örgütü katılım sağladığı adaylıkları hiç tartışmadan sahipleniyor. Bu seçimde de önseçim olmazsa CHP yine oy kaybeder.”

 

CHP Milletvekili Adayı Güneş evlendi

 

5.-yazi-icin-baran-gunes-ve-ilay-kusvuran.jpgAilesini tanıyorduk, ama Baran Güneş’le tanışmamız CHP Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde siyaset yaptığı süreçte oldu. Üniversiteyi bitirip Bursa’ya döndü, Mudanya’da büro açıp avukatlık yapmaya başladı.

Avrupa Birliği ve özellikle Danimarka ilişkilerinde konferanslar verdi.

24 Haziran seçiminde de CHP Bursa listesinde genç milletvekili adayıydı.

CHP siyaseti için umut veren siyasetçi olan genç Baran Güneş geçtiğimiz günlerde İlay Kuşvuran’la evlenerek mutluluk için imza attı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.