Şimdi de ‘Kırım krizi’

Kırım’a yönelik düzenlenen sabotajarın fikir babalarından Lenur Islamov, Türkiye Savunma Bakanlığı’nın kendilerine yardım ettiğini öne sürdü. Ankara’yı zor durumda bırakan bu açıklamaya Rusya sert tepki gösterdi.

Şimdi de ‘Kırım krizi’

Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesiyle birlikte gerginleşen Ankara-Moskova ilişkilerini bir darbe de Ukrayna’dan geldi. 

Bir süre önce Kırım’da elektrik nakil hatlarına düsenlenen sabotajların mimarlarından Lenur İslamov, Ankara’nın kendilerine askeri destek sağladığını iddia etti.Kiev yanlısı İslamov Ukrayna’daki medyaya verdiği demeçte, Kiev yönetiminin kenidilerine yardım konusunu hala düşündüğünü, buna karşın Türkiye Savanma Bakanlığı’nın Ukrayna’da kurulan ve 500’den fazla gönüllünün yer aldığı Numan Çelebicihan Tatar taburuna askeri destek vermeye başladığını söyledi. 

ÜNİFORMALAR GELDİ

Türkiye’nin Kırım’ın sivil ablukası katılımcılarına her türlü yardımda bulunduğunu ifade eden İslamov, son olarak Türklerin, Tatar taburuna askeri üniforma gönderdiğini öne sürdü. İslamov, ‘Geçen cuma günü askeri uniformaları teslim aldık. Bundan sonra techizat da gelecek. Türk hükümeti, Kiev yönetiminin Tatarlara bu kadar çabuk yardım edemeyeceğini anladı’şeklinde konuştu.

MOSKOVA’DAN SERT TEPKİ

Ukrayna yanlısı Lenur İslamov’un bu iddialarına Rusya Devlet Duması Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı İrina Yarovaya sert tepki gösterdi. Yarovaya, ‘Eğer Türkiye, Savunma Bakanlığı aracılığıyla Ukraynalı sabotajcılara yardım ediyorsa, Türkiye yönetiminin imajı daha da bozulur ve bizzat kendileri, hain ve işbirlikçi statüsünü güçlendirir’dedi. 

YİNE SIRTIMIZDAN VURDU 

Öte yandan Sivastopol Valisi Sergey Menyaylo ise Türkiye’nin Ukrayna’daki Tatar taburuna yardım ettiği iddialarına karşılık ‘Bu tutum doğru değil. Rusya bir kez daha sırtından vuruldu. Türkiye gerçek yüzünü gösteriyor. Rus uçağını düşürdüklerinde de gerçek yüzlerini göstermişlerdi’ diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X