1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Türkiye’deki okullara enerji kullanımını Bursa öğretecek
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’deki okullara enerji kullanımını Bursa öğretecek

A+A-

Konunun özel bir geçmişi var. İlk olarak 20 Ocak 2012’de “Okula nefes aldıracak proje öğrenciden” başlıklı yazıyla, Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin reaktif güç kullanımı projesini gündeme getirdik.

Elektrik dağıtım şirketinin reaktif güç kullanma cezasından okulları kurtarmayı amaçlayan kompanzasyon cihazı üretimini hedefleyen projeyi hazırlayan Levent Yazıcı 2015 yılında Veli Sarıkaya döneminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde oluşturulan Enerji Yönetim Birimi’nin başına getirildi.

Sonrasında… 1.-yazi-icin-il-enerji-verimliligi-birimi-sorumlusu-levent-yazici-ve-proje-sorumlusu-seref-akdeniz-001.jpg

Tüm okulların elektrik, su, doğalgaz giderleri özel bir programla izlendi. Fazla kullanımları nedenleri ve kaçaklar bulundu.

Bu yolla da geçen yıl toplam 3.5 milyon lira enerji kazancı sağlandı. İdealist bir öğretmen olarak Levent Yazıcı’nın 2012’de başlattığı enerjinin verimli kullanılması çalışması 2017’de Enerji Bakanlığı gündemine girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı da Türkiye genelindeki okullarda uygulama kararı aldı.

Bu karar…

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’nın 30 Ocak 2018 tarihli genelgesiyle duyuruldu.

Enerji Tasarrufunda Etkin ve Çevreye Duyarlı Eğitim Kurumları projesi olarak tanımlanan genelge iki aşamadan oluşuyor. Birinci bölümde enerji verimliliği projesi için belirlenen pilot iller sıralanıyor:

“…öncelikli olarak pilot illerde uygulamaya yönelik çalışmalar başlayacak olup; Bursa, Eskişehir, Yalova, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Afyon, Kütahya, Burdur ve Isparta illeri belirlenmiştir.”

Ardından, Bursa’ya görev veriliyor:

“Bakanlığımızca Pilot illerde yürütülecek çalışmalar için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Enerji Yönetim Birimi koordinasyon ve koordinatör olarak görevlendirilmiştir.”

Görevin tanımı şu:

“Pilot çalışmanın yapılacağı illerde İl Enerji Birimlerinin kurulması, eğer kurulamıyorsa yapılacak çalışmalarda ortak hareket edebilecek İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Başkanlığında Enerji Yönetim Komisyonu kurulması…”

Biz de…

Enerjinin verimli kullanılmasıyla okullarda büyük bir tasarruf sağlayan Levent Yazıcı’yı, daha 2012’de önünü açan Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi yönetimini ve il geneline projeyi uygulaması için özel birim oluşturdn Bursa İl Milli Eğitim’i kutluyoruz.

Türkiye’deki okullar, Bursa’nın öğrettiği enerji verimliliğiyle tasarruf edecekler.
 

En iyi 50 özel ortaokul arasında Bursa’dan 5 okul

 

Milli Eğitim Bakanlığı, başarı puanlarına göre Türkiye’nin en iyi 50 özel okulu listesini yayınladı.

İzmir Bilfen’in ilk sırada olduğu listenin ikinci sırasında Bursa Bilfen Ortaoukulu yer alıyor. Bilfen’in diğer illerdeki okullarının da ilk sıraları oluşturmaları dikkat çekici.

Yanı sıra…

Bursa’dan Özel Emine Örnek Ortaokulu, Özel Tan Ortaokulu, Özel 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu ve Özel Bursa Yenikültür Ortaokulu listede yer alıyorlar.
 

Milletvekilleri Şahin ve Aydın Türkiye’nin tezlerini anlattılar 3.-yazi-icin-akdeniz-asamblesi-tohlantisi-huseyin-sahin-ve-erkan-aydin-001.jpg

 

Kısaca Akdeniz Asamblesi olarak bilinen Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi planlanmış dönem çalışmaları için Fas’ın Rabat kentinde toplandı.

Toplantıda…

Türkiye’yi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ile CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın temsil ediyorlar.

Asamble’nin dün yapılan oturumlarında Şahin ve Aydın yaptıkları konuşmalarda Asamble üyesi ülkelerin temsilcilerini Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili olarak bilgilendirdiler.

Harekatın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı olduğunu, Birleşmiş Milletler’in ilgili maddelerindeki hükümlere de uygun davranıldığını ifade eden Bursa milletvekilleri Hüseyin Şahin ve Erkan Aydın, ayrıca FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar hakkında da bilgilendirici konuşmalar yaptılar.

Türkiye’nin tezlerini uluslararası toplantıda dile getirip Asamble üyesi temnsilcileri bilgilendiren 2 Bursa milletvekili, Rabat toplantısının ana gündemi olan İslamafobi’yle ilgili olarak da Türkiye’nin yaklaşımını ilettiler.
 

Orman Bakanlığı 5 soruya 1 cümlede cevap verdi

 

2015 yazında Mudanya Yolu’ndaki orman yangın kentin yüreğini ağzına getirdi. Yangının söndürülmesinden sonra da, bölgede arazilerin değerli olması nedeniyle spekülasyonlar üretildi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın bunları 5 soruluk önergeyle Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sordu. Yangından 2.5 yıl sonra önergeye tek cümlelik cevap geldi:

“Fail tespit edilemedi, yanan sahaya 283 bin 900 fidan dikildi, gençleştirme ve bakım çalışmaları yapılıyor.
 

MHP’li Bilgili’nin turizm uyarısı

 

Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grubu Sözcüsü İhsan Bilgili deneyimli bir siyasetçi ve yerel meclis üyesi.

Sohbet ederken…

Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde yer alan bir Daire Başkanlığı adı değiştirilmesi maddesiyle ilgili önemli uyarı yaptı:

“Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın adını Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı olarak değiştirmek istiyor. Oysa kültür kavramı içinde sanat zaten var. Bu değişiklik turizmin ihmal edildiği gibi bir anlama gelir ki çok yanlış olur.”
 

Kanalizasyona beton döküp tıkadılar 6.-yazi-icin-derecavus-kanalizasyon-beton-dokuldu.jpg

 

Yunuseli’nden Gündoğdu’ya giden yolun üzerindeki Dereçavuş köyü arazileri aniden lağım suları altında kalınca yöre sakinleri panikledi.

Yapılan incelemede, hızlı tren inşaatı müteahhitinin rahat çalışabilmek için Dereçavuş ve Yunuseli TOKİ konutlarının kanalizasyonlarını boşaltan hattın içine beton dökerek tıkadığı, lağım sularının da yol bulamadığı için meyve bahçelerine yayıldığı ortaya çıktı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.