Usta sanatçı hayatını kaybetti

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı Nedret Güvenç, 90 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Nedim Saban, “Yangın acılarımız katlandı” dedi. Güvenç 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.

Usta sanatçı hayatını kaybetti

Türk sinemasının önemli isimlerinden Nedret Güvenç, sabaha karşı uykusunda vefat etti.

Acı haberi duyuran tiyatrocu Nedim Saban, “Yangın acılarımız katlandı. Tiyatromuzun çınarı Nedret Güvenç’i kaybettik” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

SANAT DÜNYASI YASA BOĞULDU

Usta sanatçının vefatı dostlarını yıktı. Işıl Yücesoy, “Bir ömür sanatla dimdik ayakta kalmak… Sayın NEDRET GÜVENÇ gibi çınarı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Süha Uygur ise, “Nedret Güvenç… Türk tiyatrosu çok büyük bir sanatçıyı kaybetti… Başarılarla dolu altın bir devir ne yazık ki sona erdi… Sizi tanımak benim için çok büyük bir onur oldu… Tiyatro dünyasına ve Sevgili Nazan’a, Ece’ye ve tüm ailesine başsağlığı diliyorum…” sözleriyle acısını dile getirdi.

Nilgün Belgün ise, “Nedret Güvenç hanımı kaybetmişiz. Cennet mekanı olsun.” mesajını yayınladı.

NEDRET GÜVENÇ KİMDİR?

1930 yılında dünyaya gelen Nedret Güvenç, Ankara Devlet Konservatuarı’nda şan ve piyano eğitim aldı. Usta sanatçı daha sonra tiyatroya ağırlık vermeye karar verdi. 1948’de İzmir’de tiyatroya başlayan Güvenç, İzmir Şehir Tiyatroları 1950 yılında kapatılınca İstanbul’a taşındı ve İstanbul Şehir Tiyatroları’na katıldı. 1959-1960 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda da konuk oyuncu olarak sahneye çıkan sanatçı, sonrasında tekrar İstanbul’a döndü. Sayısız tiyatro oyununda başrol oynayan Güvenç’in bu dalda pek çok ödülü var.

1974’te “En Büyük Kumar” ile yönetmenliğe başlayan sanatçı, 1995’te emekli olduğu İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan sonra “Tiyatro İstanbul” bünyesine katılmıştır.1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Ayrıca Türkiye’nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini Güvenç yazmıştır.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X