Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

80 bin öğrencili dev Uludağ Üniversitesi’ni bölme projesi

Görüşme… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Ağustos günü otoyol ve Şehir Hastanesi açılışı için Bursa’ya geldiğinde gerçekleşti.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz bu görüşmede Bursa Uludağ Üniversitesi ile ilgili değerlendirme ve projelerinin yer aldığı bir rapor sundu.

Raporda da…

1.-yazi-icin-hakan-cavusoglu-ve-rektor-prof.-dr.-ahmet-saim-kilavuz.jpgÖğrenci sayısının 80 bine ulaştığına vurgu yapılarak “Uludağ Üniversitesi’nin eğitim kalitesini arttırabilmesi için bölünmesi” önerisi dile getiriliyordu.

Raporunu verirken konuyu da özetledi:

“Bursa nüfus, ekonomik yapı ve konum olarak birden fazla üniversiteye sahip olabilecek kapasiteye sahip. Kente yeni bir üniversite yakışır. Bu da Uludağ Üniversitesi bünyesinden bölünerek olabilir.”

Şunu da vurguladı:

“Öğrenci sayımız 80 bine ulaştı. Bünyeden yeni bir üniversitenin bölünmesi Bursa Uludağ Üniversitesi’nin eğitim kalitesine de olumlu katkı yapar.”

Kulağımıza gelenlere göre…

Dikkatle dinleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan dosyayı aldıktan sonra “konu üzerinde çalışılmasını” istedi.

Gerçi…

BUÜ’nün bölünmesi ve bünyesinden yeni bir üniversite doğması düşüncesi yeni değil, geçmişte de konuşulmuştu. Ancak, kampüsün de bölünmesini öngören o proje aynı kampüste iki üniversite düşüncesine dayanıyordu.

Ona da, kent kamuoyu karşı çıkmıştı.

Bu kez…

Başka bir arazide yeni bir kampüs projenin temel noktalarının başında geliyor. Rektör Prof. Dr. Kılavuz’un sunduğu raporda da BUÜ’nün bölünmesiyle kurulacak yeni üniversitenin yeni bir kampüsta eğitim vermesinin daha doğru olacağı vurgulanıyor.

Gördüğümüz kadarıyla…

4 Ağustos’taki görüşme sonrası ilk adım da atıldı.

Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu dün Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u ziyaret etti.

Ziyaret sonrası konuştuğumuzda Çavuşoğlu şunu söyledi:

“Rektör Hocamızın üniversitemizle ilgili ileriye yönelik yapmak istediği projeleri var. Bunları konuşup değerlendirme yaptık.”

 

“Bursa için ne gerekiyorsa yapacağız”

 

2.-yazi-icin-rektor-prof.-dr.-ahmet-saim-kilavuz-ve-hakan-cavusoglu.jpgBursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u ziyaret eden AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu görüşme sonrası şunu söyledi:

“Uludağ Üniversitemizde yabancı öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerin sorunlarını da ele aldık, Bursa’nın demografik yapısını göz önünde bulundurarak daha iyi eğitim almaları için yapılabilecekleri konuştuk.”

Şunu da ekledi:

“Bursa’nın her konusunun takipçisiyiz, ne gerekiyorsa yapacağız.”

 

Başkan Aktaş’a şafak daveti yapmaya Dumlupınar’dan geldiler

 

3.-yazi-icin-dumlupinar-belediye-baskani-semsbettin-akagac,-altintas-belediye-baskani-arif-teke,-mutlu-cinar,-29-agustos-daveti-ziyareti.jpg30 Ağustos Zafer Bayramı’na giden süreçte Büyük Önder Atatürk askerlere “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emrini Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde verdi.

Büyük Taarruz’un sonundaki meydan muharebesi de Dumlupınar’da yaşandı.

İşte…

Bu topraklarda 29 Ağustos şafağında anma var. Şafakta Dumlupınar’daki Şehitlik’te bulunan anıt önünde kılınacak sabah namazı sonrası, 97 yıl önce askerimizin kumanyası yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikram edilecek.

Bu törene…

Yüksek lisansını Dumlupınar Üniversitesi’nde yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı davet için Kütahya’dan Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Anadolu Şehit Aileleri ve Gaziler Federasyonu Genel Başkanı Kayhan Yazıcı, Genel Sekreter Serdar Delibalta ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Bilgin dün Bursa’ya geldiler.

Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Mutlu Çınar organizasyonuyla Başkan Aktaş’ı 29 Ağustos’taki sabah namazına davet ettiler.

Olay’da konuğumuz olduklarında da ilk kez yapılacak büyük organizasyonu konuştuk.

 

Dumlupınar mezunu başkanlar

 

4.-yazi-icin-dumlupinar-univcersitesi-mezunlari,-alienur-aktas,-cuneyt-yildiz,-mutlu-cinar,-dumlupinar,-altintas,-gursu-belediye-baskanlari.jpgBursa’da 75 bin civarı Dumlupınar Üniversitesi mezunu var. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yüksek lisansını yaptı. Gürsu’nun efsane belediye başkanı rahmetli Cüneyt Yıldız da bu üniversite mezunu.

Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Mutlu Çınar’ın organizasyonuyla Bursa’ya gelen Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç ve Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke ilk ziyareti Cüneyt Yıldız’ın mezarına yaptılar.

Sonra da Başkan Aktaş’la bir araya geldiler.

 

Sanayide bir efsane… Yeşim Tekstil’in kreşini dünya da fark etti

 

5.-yazi-icin-yesim-tekstil-kres,-senol-sankaya,-selim-sankaya.jpgYıllardır… Bebeğin doğumundan birkaç ay sonra getirilip ilkokula uğurlanan Yeşim Tekstil kreşi gezenlerin dillerinden düşürmedikleri bir tesis bilindi.

Aynı zamanda…

Her yaş grubundan 400 çocuğun barındığı Avrupa’nın en büyük kreşine sahip Yeşim Tekstil’in 31 yıldır çocuk bakım merkezi olarak ücretsiz çalıştırdığı kreşi yapılan uluslararası araştırmanın raporuna da girdi.

Kısa adı ICRW olan Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi raporunda; Kadınların Bakım İhtiyaçlarını Karşılayan Küresel En İyi Uygulamalar arasına giren Yeşim’in aynı zamanda kadınların işgücüne katılabilmelerini ve işgücünde kalabilmelerini sağlayıcı anlayışına da dikkat çekildi.

Raporda…

2015 yılında WEPs ilkelerine imza atarak işgücünde cinsiyet eşitliğine katılım girişimleri desteklenirken, erkekleri ve kadınları teşvik etmek için çeşitli girişimlerde bulunan Yeşim’den övgüyle söz edildi.

 

Yenişehir-Büyükorhan buluşması

 

6.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-ahmet-kilic,-yenisehir-belediye-baskani-davut-aydin,-buyukorhan-belediye-baskani-ahmet-korkmaz.jpgYenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın 31 Mart’ta Cumhur İttifakı adına MHP Adayı olarak seçildi. Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz da seçime Cumhur İttifakı adına AK Parti adayı olarak kazandı.

Birbirlerine uzak iki ilçenin belediye başkanları sürpriz şekilde buluştular.

Buluşma da…

Yenişehir Belediye Başkanı Aydın’ın, Büyükorhan Belediye Başkanı Korkmaz’ı ziyaretiyle gerçekleşti. Ziyarette AK Parti Bursa Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kılıç da hazır bulundu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X