Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Adeta tatil köyü… Uludağ Üniversitesi içinde 8 bin kişilik yeni öğrenci yurdu!

Dile kolay… Burs a Uludağ Üniversitesi 75 bin öğrencisiyle, Türkiye’nin sayısal anlamda en büyük üniversiteleri arasında yer alıyor.

1975’te…

Günümüzde yıkılan eski Yüksek ihtisas Hastanesi binasının olduğu yerdeki Tıp Fakültesi ve Altıparmak’ta Osmangazi Kaymakamlığı olarak kullanılan binadaki İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin dönüşümü olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’yle kuruldu.

Rektörlük binası Nalbantoğlu’ndaki bir işhanının üçüncü katındaydı.

1985 yılında, Görükle’ye taşındığında kente uzaklığı nedeniyle eleştirildi, ama

Görükle diye de modern bir kent doğdu.

Bütün bunlar…

Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun yaptığı inşaat incelemesi fotoğraflarını görünce gözümüzde canlandı.

Fotoğraflarda…

Bursa Uludağ Üniversitesi Kampusu içinde 8 bin öğrencinin barınacağı 4 ayrı öğrenci yurdunun sona yaklaşan inşaatlarını, Gençlik Spor İl Müdürü Salih Başparmak’la incelerken görülüyordu.

Açıkçası…

Ankara Yolu’ndaki Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda kalan öğrencilerin her sabah kalkıp Görükle’deki BUÜ’ye gitmeleri çok da kolay değil. Bursaray bile yollarda kaybettikleri süreyi tam telafi edemiyor.

O bakımdan, Çavuşoğlu’nu arayıp ziyaret ettiği yurt inşaatlarını sorduk.

Şu bilgiyi verdi:

“Gençlik ve Spor Bakanlığımız Görükle Kampusu içinde toplam 8 bin öğrenci kapasiteli yurtlar yapıyor. Bu yurtların 6 bin kişilik bölümü mart-nisan aylarında hizmete girecek. 2 bin kişilik bölümü ise 2021’de bitecek.”

Ardından…

“Bursa Uludağ ve Bursa Teknik üniversitelerimizde Bursa’mız 80 binden fazla öğrenciye evsahipliği yapıyor” dedi ve şunu vurguladı:

“Halen toplamda yurtlarımız 7 bin 080 öğrenci kapasiteli. O bakından 8 bin kişilik yurtlar çok önemli.”

Yorumu da şöyle oldu:

“Yurtlarda 2-3-4 kişilik odalar var. Banyosu, tuvaleti, lavabosu, çalışma alanı, giyinme dolaplarıyla ev konforunda rahatlık sağlayacak. “

Şunu da ekledi:

“Açıkçası, gezerken kendimi tatil köyü inşaatında zannettim.”


Sırada 2 yeni öğrenci yurdu daha var

Bursa’da… En batıdaki Bursa Uludağ Üniversitesi ile doğudaki Bursa Teknik Üniversitesi arası mesafe olarak çok uzak.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu gezerken tatil köyü hisse kapıldığı BUÜ Görükle Kampusu’ndaki 8 bin öğrenci kapasiteli yurdun yanı sıra şunu da açıkladı:

“Gündemimizde iki yeni yurt daha var. Birini Bursa Teknik Ünivcersitesi kampusuna, diğerini de hemen yakınına yapacağız. Onların çalışmaları da devam ediyor.”


Anlayış değişti… Klasik pansiyon yerine, sosyal yaşam alanlı yurt

 Geçmişteki öğrenci yurdu ya da pansiyon anlayışı çok farklıydı. Beton binalar koğuş sistemine göre yapılırdı. Yemekhanelerle tuvalet ve banyolar ortak kullanım alanlarıydı. Etüt salonu bile yoktu.

Günümüzde…

Öğrenci yurdu anlayışı değişti. Artık binaya giren öğrenciyi yaşamdan tecrit eden yapılar projelendirilmiyor.

Bu değişimi…

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu anlattı.

Dedi ki:

“Yapılmakta olan yalnızca öğrencinin barınacağı bir yurt değil. İçinde sosyal mekanları, konferans salonları, mescitleri de bulunacak. Çocuklarımız burada eğitime ve kendilerini geliştirmeye odaklanacaklar.”

Şunu vurguladı:

“Betonun soğukluğu yerine, bahçe ve çevre peyzajıyla da farklı olacak.”

Şunu da ekledi:

“Tenis kortları, voleybol ve basketbol alanları, diğer spor alanlarıyla öğrenci kardeşlerimiz kendilerini yurtta değil, tatil köyünde hissedecekler.”


Bakanın desteğiyle yurt sorunu çözülüyor

Konuştuğumuzda… BUÜ Görükle Kampusu’ndaki toplam 8 bin öğrenci kapasiteli 4 yurt inşaatından yeni çıkmıştı.

Şu bilgileri de verdi:

“Bursa Teknik Üniversitesi Kampusu ve yakınına da 2 yurt yapılacak.  Depremselliği nedeniyle bir bölümü boşaltılan BTÜ’deki yurt yıkılıp daha yüksek kapasitelisi yapılacak.”

Şunu da özellikle dile getirdi:

“Cumhurbaşkanımız Bursa’yla özel olarak ilgileniyor. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Muharrem Kasapoğlu da yatırımlarla destek veriyor. Kendisine teşekkür ediyorum.”


Evlerine kadar gelen yangını atlatan köylülere geçmiş olsun ziyareti

Pazar günüydü… Mudanya’nın Işıklı Köyü’nde orman yangını çıktı. Yangın söndürme helikopterleri vızır vızır uçup denizden su taşırlarken, sahilden de bu çalışmalar ilgiyle izlendi.

İşte…

Bu yangın Işıklı yamaçlarındaki 20 dönüm kadar ormanlık alanı kül etti.

Dahası…

Işıklı Köyü’ne kadar ulaşan alevler, evlerin hemen yakınında kontrol altına alınıp söndürülebilmesi ise en büyük teselli oldu.

İşte…

Pazar günü böylesine büyük yangın dehşeti yaşayan Işıklı Köyü sakinlerini CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ziyaret etti.

“Geçmiş olsun” demek için Işıklı’ya giden Aydın’a köylüler yaşadıkları dehşeti anlatırlarken, bu tür kabusların yaşanmaması için alınabilecek önlemleri de konuştular.

Bununla birlikte…

Milletvekili Aydın’ın bölgede bulunduğu saatlerde dolu yağışı da zeytin ağaçlarında ciddi bir zarara yol açtı. Çünkü, dolunun etkisiyle çiçekten meyveye dönüşmekte olan zeytin taneleri döküldü.

Mazbata bile beklenmeden stratejik ziyaret

Cumartesi günü, AK Parti’nin Mudanya ilçe kongresi vardı. Dr. Murat Ünal’ın Mudanya Belediye Başkanı Adayı olmasıyla AK Parti İlçe Başkanı atanan İnci Söğütlü, kongrede seçilmiş ilçe başkanı oldu.

Sinan Şentürk’ün listesinin kabul edilmemesiyle kongreyi tek aday olarak kazanan Söğütlü, ertesi günü MHP Mudanya İlçe Başkanı Erkut Seymenler ve yönetimi zilaret etti.

Mazbatayı beklemeden gerçekleşen ziyaret, Cumhur İttifakı ortaklarının Mudanya’da bu dönem birlikte hareket edecekleri izlenimi verdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X